Про ситуацію із забезпеченням учнів Волині підручниками, фінансування освіти та про інші питання ми говорили з начальником управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації Олександром Хомичем.

Скажіть будь ласка, яка ситуація в області із забезпеченням школярів підручниками?

Якщо говорити про стан забезпечення підручниками, то статистика полягає в наступному, у зв’язку введенням нових програм у першому класі, то повністю оновлений набір підручників для учнів першого класу як українською мовою викладання, так і російською. Станом на сьогоднішній день, тобто на 15 серпня, область стовідсотково забезпечена. Ці підручники є на нашому волинському підприємстві по постачанню, зараз здійснюється оперативне розвезення у відповідні міські управління, звідти вони будуть розподілені по школах. На перше вересня проблеми забезпечення підручниками учнів першого класу не буде. В минулі роки, на превеликий жаль, були надходження ще і в вересні і в листопаді. По першому класу на сьогоднішній день маємо 100% забезпечення по кількості і при тому, що ця кількість підручників перекриває нашу потребу, то тут ми очікуємо, що навіть буде сформований деякий запас підручників. Можливо, таке рішення було прийняте свідомо, оскільки набір в перший клас стовідсотково не можна спрогнозувати. За попередніми підрахунками, ми очікуємо, що буде більше 12 тис. першокласників.

Деяких змін зазнали програми 11-их класів у зв’язку з тим, що було відмінене 12-тирічне навчання,тому були внесені зміни в програму 11-го класу. І деякі підручники друкуються для 11 класу. Тут ситуація дещо інша, станом на сьогоднішній день 60% забезпечено по потребі, але міністерство запевняє, що до 1 вересня буде і решта 40%.

Підручники 2-10-их класів залишаються ті самі, вони будуть поступово замінюватися по мірі того, як на наступний рік буде друкуватись 2-й клас і т. д. В цілому якщо говорити по забезпеченості по підручниках, то ми маємо орієнтовно на 95% забезпечення в тому числі і 2-10 класи.

Яка середня вартість підручника і скільки коштів витрачено на забезпечення волинських дітей?

Середня вартість підручника різна, орієнтовно в межах 30-50 грн, залежить від автора, предмету, націнок, тут вже йде реалізація через приватні книгарні,торгівельні точки. Батьки, звісно, зможуть при бажанні купити підручник самі, якщо їх не задовольнить стан того підручника, який отримає їхня дитина. Але загалом діти будуть забезпечені підручниками, за державний кошт.
За кошти нічого не можу сказати, оскільки повністю питанням видавництва підручників займається міністерство освіти, але якщо судити по тій кількості підручників, яку отримує наша область, то це великі мільйонні суми грошей виділяються на друк підручників. Обласне управління відповідає лише за контроль надходження підручників.

Чи відома точна кількість нових підручників, яка виділена цього року на волинських школярів?

123453 – це для перших класів і маємо отримати 159496 – для 11-их класів.

Як ви поясните ситуацію з тим, що з підручників історії вилучаються певні теми національного характеру?

Тут, скажемо так, можливо, не стільки питання методики, скільки питання якоїсь політичної складової і підході до формування змісту навчання. Я думаю, що воно з часом все втрясеться. Об’єктивну оцінку будь-якій історичній події можна дати з віддаленої позиції. Зрозуміло, що кожен учасник тої чи іншої історичної події дає якусь свою суб’єктивну оцінку. Оцінити історичні події можна уже з позиції 100-200-річної давнини, коли суб’єктивно ніхто до цього процесу не причетний. Тому, якщо не заводити це питання у якусь політичну площину, то я вважаю, що це з часом втрясеться, це процес, і будуть у нас нормальні підручники.

Яка ситуація з фінансуванням освітян, заробітними платами?

Проблем не має, в тій частині, що ми повністю витримали графік виплати відпускних. Серпень місяць у освітян в питанні фінансів більш спокійніший, оскільки переважна більшість освітян ще у відпустках. Зараз буде формуватися новий навчальний рік, а відповідно закладатися новий фінансовий ресурс, бо і перетарифікація, і зміна годин. Попередній аналіз фінансового забезпечення заробітної плати дає мені можливість стверджувати, що проблем із виплатою заробітної плати вчителям у нас не буде. Єдиний момент, в якому не можу з впевненістю сказати, це розмір грошових винагород. До Дня вчителя або в кінці року є практика виплати грошової винагороди вчителям. Попередні дані показують, що є райони, які будуть виплачувати і по 50% від посадових окладів, і 30%, і 20 %. Але я не думаю,що будуть райони, які зовсім не виплатять, хай невеличкі премії, але вони будуть виплачені.