Чоловіки у статевій структурі населення області на 1 січня 2012 року становили 487,1 тис. осіб, або 47,0% загальної кількості постійного населення. На кожну тисячу чоловіків припадає в середньому по 1126 представниць «слабкої» статті (в Україні – 1165). Про це повідомляє Головне управління статистики у Волинській області.

У дитячих та молодших вікових групах переважає «сильна» половина, це обумовлено тим, що хлопчиків народжується більше. У минулому році на кожні 100 дівчаток народилось 106 хлопчиків. У вікових групах починаючи з 39 років, спостерігається стійкий «дефіцит» чоловіків. Найбільша статева диспропорція відслідковується у старших вікових групах: зокрема, жінок віком 60 років і старше нараховується в 1,9 раза більше, ніж чоловіків.

Це пояснюється вищим рівнем смертності чоловіків у всіх вікових групах. Вони гірше пристосовуються до несприятливих екстремальних умов існування, у них слабший опір захворюванням, негативну роль відіграє приналежність їх до важких і небезпечних професій та залежність від шкідливих звичок. У кінцевому результаті маємо сумну статистику: чоловіки від більшості причин помирають значно частіше і раніше, ніж жінки.

Слабшими до виживання хлопчики є вже у віці немовляти. Смертність дітей у віці до 1 року серед хлопчиків становить 8,9 на 1000 народжених живими, дівчаток – 6,9. Рівень смертності чоловіків у віці 15-64 роки в 3 рази вищий, ніж у жінок, найвідчутніша ця різниця (в 6,2 раза) у віковій групі 25-29 років.

Серед причин смерті, що носять переважно «чоловічий» характер деякі інфекційні та паразитарні хвороби. Чоловіків від туберкульозу помирає в 8,3 раза більше, ніж жінок; хвороби, зумовленої вірусом імунодефіциту людини – майже в 4 рази. Невиправдано висока смертність через навмисні самоушкодження – у 8 разів частіше гинуть від них чоловіки, транспортні нещасні випадки – у 7,3 раза. Вкрай негативно на цей показник впливає алкоголізм. Наприклад, смертність чоловіків від алкогольних отруєнь в 5,3 раза вища, ніж у жінок, розладів психіки внаслідок вживання алкоголю – 4,5 раза, алкогольної кардіоміопатії – в 3,9 раза, алкогольної хвороби печінки – в 3,5 раза.

Така відмінність рівнів смертності у чоловіків і жінок обумовлює різницю в 11 років показника середньої очікуваної тривалості життя між ними. За даними 2011 року у чоловіків вона становить 66 років, а у жінок – 77.