Останнім часом на Волині збільшилась кількість ВІЛ-інфікованих осіб, які утримуються в установах пенітенціарної системи області – на даний час половина осіб, які знаходяться на обліку, перебувають на антиретровірусній терапії. Про це повідомляє Старший інспектор у зв’язках із ЗМІ та громадськістю управління, страший лейтенант внутрішньої служби Ольга Купчинська.

Медичні заклади отримують допомогу від Глобального Фонду по боротьбі з ВІЛ/СНІДом, який  виділяє медикаменти для проведення антиретровірусної терапії та лікування опортуністичних захворювань.

За словами директора Волинського обласного центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Олени Макаренко, всі, хто потрапляв в установи виконання покарань та слідчий ізолятор з 1991 року, були належним чином обстежені. Вперше ВІЛ-інфекцію у Волинській області в 1996 році було виявлено саме в ув’язненого Луцького слідчого ізолятора. Співпраця управління та установ виконання покарань із Центром проводиться вже 21 рік.

На даний час співпраця з управлінням ДПтС області продовжується, всі ВІЛ-інфіковані перебувають на диспансерному контролі. Засуджені та ув’язнені особи, обстежуються за всіма вимогами та нормами надання медичної допомоги. Лікарі-інфекціоністи центру проявляють до людей, позбавлених волі, таку ж увагу та турботу, як і до інших пацієнтів. Вони є висококваліфікованими працівниками, які пройшли підготовку для роботи з ВІЛ-позитивними людьми. За згодою засуджених для них проводять консультування та тестування. Для ВІЛ-інфікованих проводиться лабораторний моніторинг, при якому фіксуються зміни стану здоров’я.

Як повідомив начальник сектору охорони здоров’я управління ДПтС у Волинській області Сергій Гембік, благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією передала ДПтС України швидкі тести для проведення тестування засуджених та ув’язнених осіб.   

Своєрідним нововведенням є те, що засудженим та ув’язненим пропонується пройти експрес-тестування для визначення наявності в організмі антитіл до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) – раніше таких методик діагностики не було. Для цього з ним укладається «поінформована угода», здійснюється детальна консультація перед проходженням тесту. Результат такого тесту буде готовий вже за декілька хвилин. Для підтвердження результату швидкого тестування, якщо перший тест дав позитивний результат, проводиться друге підтверджуюче тестування іншим видом швидких тестів. Після проходження тесту незалежно від результату – працівники консультують або як поводитись, щоб не заразитися ВІЛ, або ж як жити з новим статусом.

Окрім того, при обласному центрі по боротьбі зі СНІД діє благодійна організація «Шанс». Працівники даної організації систематично відвідують ВІЛ-інфікованих засуджених, проводять інформаційну та консультативну роботу, роздають засудженим інформаційні буклети. Також вони надають допомогу засудженим особам та ув’язненим, у вигляді засобів гігієни, продуктів харчування. Окрім психологічної роботи, ВІЛ-позитивним засудженим періодично надається матеріальна підтримка. За потребою працівники фонду передають теплий одяг та взуття.