На засіданні громадської ради при Луцькому міському голові було обговорено проблеми йододефіциту населення міста Луцька. Члени ради одноголосно прийняли рішення про гостру необхідність негайної розробки та прийняття програми «Подолання йододефіциту у населення міста Луцька на 2013–2015 роки». Про це повідомляє інтернет-видання «Під прицілом».
На засіданні виступила ендокринолог Луцької міської дитячої поліклініки Тетяна Затиірка. Лікар повідомила, що наша країна включена до Програми ЮНІСЕФ і Міжнародної ради ВООЗ із контролю за йодною недостатністю. Проблема йододефіциту надзвичайно актуальна для Луцька. Волинська область і місто Луцьк є зоною високого ризику ендемії зобу через дефіцит йоду в біосфері.
За 2011 рік у Луцьку серед дітей та підлітків зареєстровано 4525 випадків захворювання щитовидної залози, що складає 11,12%. Зростає кількість дітей і підлітків з паталогічними змінами щитоподібної залози, виникненням вузлових форм зобу, аутоімунного тиреоїдиту тощо. Особливо небезпечним є йодний дефіцит в плані нервово-психічного розвитку дітей, збільшуючи частоту виникнення уродженого гіпотиреозу, що призводить до незворотних порушень мозку у плода та новонародженого, що проявляється розумовою відсталістю. Дослідження, проведені науковцями Iнституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка Національної академії медичних наук за підтримки ВООЗ, показали, що йододефіцит різного ступеня тяжкості притаманний всій території країни. Для більшості областей – це йододефіцит легкого ступеня, середнього – для північних, деяких центральних і південних місцевостей, а важкого – для західних.
Дефіцит йоду в період внутрішньоутробного розвитку і в перші роки життя є причиною зниження в майбутньому інтелекту дитини (діти втрачають до 10-15 пунктів коефіцієнта IQ навіть при слабкому ступені йододефіциту), що може призвести до інтелектуального виродження нації. За прогнозами в разі дефіциту йоду протягом наступних 10 років народиться понад 5 тисяч дітей із кретинізмом і близько 20 тисяч розумово відсталих, понад 300 тисяч будуть відчувати труднощі з навчанням в школі та в роботі. Щорічно в країні втрата розумового потенціалу IQ складає понад 400 тисяч балів, що еквівалентно втраті понад 3 тисяч обдарованих дітей з високим інтелектом.
Через недостатність йоду в організмі суттєво знижується продуктивність праці й у дорослого населення. Медико-соціальне і економічне значення йодного дефіциту полягає у значних втратах інтелектуального, освітнього та професійного потенціалу нації. Однак, захворювання, викликані йодною недостатністю, можуть бути повністю ліквідовані.
Основою їхньої профілактики є забезпечення населення продуктами, збагаченими йодом. На засіданні громадської ради прийшли до висновку, що несвоєчасне вирішення цієї проблеми може загрожувати інтелектуальному потенціалу населення області. Відтак, прийняли рішення про гостру необхідність негайної розробки та прийняття програми «Подолання йододефіциту у населення міста Луцька на 2013–2015 роки». До кінця цього року планують проект Програми подати на розгляд профільної комісії Луцької міської ради.
Коментарі
місцевий
29.11.2012 11:59:20
Поговорять, приймуть і ЗАБУДУТЬ. Як і про все інше, що приймали раніше.