До редакції «Відомостей» зателефонувала мешканка села Бобли Турійського району, пані С., яка розповіла, що фермерське господарство «Волиньагрохолдинг» узяло їхні паї в оренду, але за землю розраховуватися не поспішає. Окрім заборгованості за паї, господарство не віддало обіцяних селянам грошей за колгоспне майно. Жінка каже, що кілька десятків сімей, зокрема її родина, вважають себе ошуканими, бо вже протягом року просять у керівництва «Волиньагрохолдингу» надати їм другий примірник договору оренди паю і, зрозуміло, розрахуватися з боргами. У керівництва господарства — інша точка зору. Правди шукали «Відомості».

Пані С. розповіла «Відомостям», що минулого року фермерське господарство «Волиньагрохолдинг» зголосилося викупити у селян майно колишнього колгоспу імені Панасюка, сплативши кожному власнику майнового сертифіката 40% від оцінної вартості. Люди погодилися, бо кілька тисяч до сімейного бюджету ніколи зайвими не будуть. Обіцяли віддати гроші ще до минулого Різдва, селяни зраділи швидкому розрахунку та навіть закрили очі на те, що майно оцінювалося ще у 2000 році.

«Взяли людей за слабке місце: хто ж не хоче п’ять-шість тисяч отримати? Потім почали щось мутити, заявили, що майно без паїв нічого не варте, і вмовили нас земельну частку здати в оренду», — каже мешканка Боблів С.

Мова про розрахунок грішми, за словами жінки, не велася, та в принципі селяни були не проти отримувати зерно за паї. Але й тут, каже наша читачка, господарство примудрилося обвести людей навколо пальця. Орендна плата за один рік користування паєм становить 1111 гривень. На цю суму їм видають 350 кілограмів зерна, стверджує жінка, тоді як голова ФГ «Волиньагрохолдинг» Руслана Корнійчук заявляє про 383 кілограми. За підрахунками селян виходить, що один кілограм вартує близько трьох гривень, тоді як на ринку кіло збіжжя продають по 1,4-1,8 гривні. Люди обурюються.

Пані Корнійчук одразу роз’яснює: згідно з податковим законодавством, із 1111 гривень господарство зобов’язане сплатити 15% податку на прибуток, а отже, й сума, на яку видається зерно, стає меншою.

Дійшло до того, що борги «Волиньагрохолдингу» стали проблемою не лише селян, а й сільської ради, до якої перестали надходити податки від господарства.

За словами Боблівського сільського голови Сергія Киселя, ФГ «Волиньагрохолдинг» орендує паї загальною площею 895 гектарів. Нині господарство боргує 12 тисяч гривень орендної плати за землі запасу та резерву та 41,6 тисячі гривень податків.

Пан Кисель каже, хоча договори були підписані між господарством і селянами на 310 паїв, реально отримати орендну плату, тобто зерно, може лише половина власників державних актів на землю.

«Волиньагрохолдинг» аргументує це тим, що користування всіма паями не проводилося, на частині земель випасали худобу, облаштовували табори для молодняка та заготовляли сіно», — розповідає сільський голова.

До проблем пайовиків, як розповідає Сергій Кисель, додалася ще одна — дехто не може оформити субсидії, бо для цього потрібно вказати всі доходи, зокрема й від оренди земельного паю.

Стосовно субсидій, то селяни мали б здогадатися, що, коли здадуть в оренду паї, це одразу позначиться на доходах сім’ї.

Решту запитань, що хвилюють пайовиків і чільника села, «Відомості» поставили голові ФГ «Волиньагрохолдинг» Руслані Корнійчук.

Для початку поцікавилися станом виплат за майнові сертифікати. Руслана Анатоліївна пояснила, що минулого року, коли господарство тільки починало роботу на Турійщині, попередня вартість майна, за оцінками райдержадміністрації, становила 800 тисяч гривень. Станом на сьогодні селянам виплатили вже 900 тисяч, а майнові сертифікати пайовики все ще мають. Пані Корнійчук одразу наголосила: незважаючи на це, виплату коштів господарство не припинить.

Щодо розрахунків за оренду паїв, то, згідно з договорами, другі примірники яких, за словами голови господарства, частина селян уже отримала, видача зерна проводиться з 20 листопада до 15 грудня. «Волиньагрохолдинг» обіцяє вкластися в ці терміни, та отримають розрахунки лише ті пайовики, на землях яких проводилися господарські роботи.

«З 895 гектарів, які ми взяли в оренду минулого року, лише 553 використовувалися, на них вирощували кукурудзу та пшеницю. Цього року «Волиньагрохолдинг» не буде розраховуватися з тими селянами, чиї землі ще не розорювалися. Вони отримають своє зерно вже наступного року, оскільки ми плануємо додатково використати ще до тисячі гектарів, незважаючи на те, що земля в Турійському районі неплодюча, село дотаційне, гідних працівників знайти важко, доводиться залучати спеціалістів чи не з цілої України», — каже пані Корнійчук.

Також голова ФГ «Волиньагрохолдинг» заявила, що проводити розрахунок із селянами, чиї землі не використовувалися, лише для задоволення забаганки сільського голови вона не буде, адже це йде врозріз із податковим і земельним законодавством.

Насамкінець Руслана Корнійчук висловила прохання до сільських і районних чиновників не заважати веденню бізнесу, мовляв, двадцять років земля в Боблах не оброблялася, а тут за рік усі сподіваються на диво.

Адвокат Богдан Ульчак, до якого «Відомості» звернулися за консультацією, пояснив, що у пайовиків зв’язані руки, поки вони не отримають другий примірник договору. Саме від цього документа і можна буде відштовхуватися далі, наразі їм важко щось порадити. Отримати другий примірник можна трьома шляхами.

«Селяни можуть звернутися до суду з заявою про забезпечення доказів, а саме про витребування у господарства «Волиньагрохолдинг» другого примірника договору. Мотиви прості — люди бажають захистити свої права як орендодавці земельних паїв. Можна заявити до прокуратури з проханням витребувати оригінали їхніх договорів. Третій варіант — можна звернутися до адвоката, який має право надіслати запит до фермерського господарства, відповідь на який повинна надійти протягом п’яти днів», — пояснив Богдан Іванович.

Роз’яснив адвокат і ситуацію з виплатою оренди землі.

«За великим рахунком, селянам байдуже, оброблялася їхня земля чи ні. Чому господарство не використовувало ці наділи — це його проблеми. Якщо земля не розорювалася, то «Волиньагрохолдинг» мав би не підписувати договори з селянами, розірвати їх або ж відтермінувати оплату. Бо казати, що ми не платитимемо, бо поле не засівалося, неправильно. Але знову ж таки треба читати договір. У ньому ми чітко побачимо умови права отримання орендної плати, її розмір, у якій формі здійснюється розрахунок. Якщо з’ясується, що умови договору не виконувалися, то селянам — пряма дорога до суду», — сказав адвокат.