Схема, за якою діють спритники, здається, проста, однак має певне психологічне підґрунтя й основана на грі почуттів. Найміцніший сон у людини – під ранок. Саме в цю пору й лунають дзвінки мобільного телефону з неприємною звісткою, мовляв, турбують із міліції. Про це повідомила помічник начальника відділу по взаємодії з громадськість та ЗМІ Володимир-Волинського МВ УМВС України у Волинській області.

Ваш син (як варіант – брат, чоловік, племінник) скоїв злочин і зараз знаходиться у відділку. При цьому зазвичай називають розповсюджені злочини: крадіжки або ДТП.

Уявляєте себе в ситуації, коли вам повідомили таке? Звісно, в голові одразу ж виникає питання: «Що робити?». І саме в цей момент на другому кінці дроту лунає відповідь на ваше одчайдушне запитання.

«Все можна владнати! Вам треба лишень перерахувати на такий-то номер певну суму грошей. Самі розумієте, ми йдемо вам назустріч, допомагаємо, тому ви повинні усвідомити що про це ніхто знати не повинен. Через 20 хвилин після отримання нами названої суми ваш син буде вдома. Зустрічайте!

Як гадаєте, якими будуть ваші дії? Однозначно, рішучими! Ви намагаєтесь якомога швидше знайти гроші, купити картки поповнення мобільного телефону, при цьому, аби не переплутати мобільного оператора, постійно його повторюєте. Одними словом у паніці виконуєте всі вимоги «рятівника» свого сина-брата-свата. Після чого нервово визираєте у вікно або ж чекаєте його, бідолаху, біля під’їзду.

І ось тільки тут приходить розуміння всієї безглуздості ситуації. «Господи, що ж я наробила!» – приблизно так і картала себе за необдуманий вчинок мешканка міста Володимир-Волинський.

Посеред ночі пролунав дзвінок, і чоловічий голос, представившись працівником міліції, повідомив про те, що її син знаходиться у міськвідділі, бо скоїв злочин, тож тепер йому загрожує ув’язнення. Проте його можна уникнути, якщо родина погодиться відшкодувати потерпілим матеріальну шкоду негайно, а для цього необхідно продиктувати код поповнення мобільного телефону на суму вісімсот гривень – і син ще до ранку буде в вдома. Збита з пантелику мати кинулася до гаманця – необхідної суми не було! Чоловіка, котрий нещодавно переніс інсульт, будити не стала, сподіваючись, що він нічого і не дізнається, якщо все зробити так, як каже міліціонер. Відкривши скриньку з відкладеними на лікування чоловіка грошима, дістала необхідну суму і, накинувши халат, побігла до нічного магазину. Не звертаючи увагу на здивовані очі продавця, нервово стирала захисні лінії із карт поповнень. Щоби не шуміти в квартирі, залишилася чекати дзвінка від «рятівника» на дитячому майданчику під будинком. Коли в нічній тишині пролунала мелодія, жінка продиктувала рятівні цифри. Справу зроблено, от тільки б сину скоріше повернули його мобільний.

Однак протягом години телефон мовчав, тоді жінка набрала номер сама. Почувши у слухавці рідний голос, заплакала. Заспаний син о п’ятій годині ранку ніяк не міг зрозуміти, про що говорить мати: спочатку подумав, що з батьком не добре, а відтак треба їхати в лікарню. Незрозумілі запитання про міліцію, скоєний ним злочин, «доброзичливець» у погонах…

Отямившись і зрозумівши, що трапилося, «врятований» син зателефонував у міліцію та повідомив черговому про ситуацію, яка склалася у його родині.

Працівниками міліції встановили, що зловмисником виявився раніше судимий житель Полтавської області. Гроші, звичайно, були повернені власникам.