Зниження попиту на житло і величезна армія посередників не привели до зниження вартості послуг брокерських організацій і поліпшенню якості послуг. Тепер цим займуться парламентарії, - іноформує Агент.ua

У Верховній Раді зареєстровано законопроект, що зобов'язує ріелторів стягувати зі своїх клієнтів максимум 1% від вартості житла. При цьому забороняється призначення додаткових, не передбачених договором про надання посередницьких послуг, платежів на користь брокера. Навіть якщо вони були надані, клієнт не зобов'язаний їх оплачувати. Крім того, зафіксована вартість послуги не може змінюватися в односторонньому порядку.

Одиничний випадок

Законопроект «Про деякі заходи з підвищення рівня правового регулювання у сфері надання посередницьких послуг на ринку нерухомості» може змінити роботу брокерів до невпізнання. Таким чином, їм доведеться надавати більш якісні послуги при істотно меншій їх вартості.

Наразі розцінки брокерів, як і до кризи, коливаються в межах 2,5-5%. Хоча нерідко брокери представляють і покупця, і продавця, що виливається мінімум у 5% заробітку від вартості угоди. При цьому тих послуг, які потребують спеціальних знань чи навичок, клієнти не отримують. Продавати квартиру можна взагалі без посередників. Натяки ріелторів на існування «клієнта з грошима», готового ось-ось узяти квартиру і що достатньо лише підписати ексклюзивний договір - не більше, ніж блеф. З покупкою без брокерів складніше. Вже хоча б тому, що варто з'явитися оголошенню про виставлену на продаж квартиру - як воно тут же потрапляє в бази даних низки посередників. І кожен, звісно, представляє інтереси господаря житла, який і не здогадується.послугу.

Як справедливо зазначають розробники законопроекту, за отриману винагороду обов'язки посередників обмежуються переважно підбором і оглядом квартир на вибір клієнта і супроводом при укладанні договору завдатку та купівлі-продажу. При цьому збір всіх необхідних документів ріелтори найчастіше перекладають на плечі клієнта. Само собою, що ніхто не стане відстежувати чистоту угоди, якщо брокер, звичайно, не ваш знайомий. І вже, звісно, посередник не нестиме ніякої відповідальності, якщо раптом щось склалося не так. Відомі випадки, коли продавалися квартири з прописаними в них людьми, або свої права на житлоплощу заявляв родич колишніх господарів раптово з'явившись "из мест не столь отдаленных". Словом, варіантів може бути безліч. Але, як би не розвивалися події, клієнт залишиться зі своїми проблемами один на один.

Окрема розмова - продаж проблемного житла. Зараз на продаж виставлено безліч квартир, чиї власники відчувають труднощі з виплатою іпотечних кредитів. Ось тут і настає справжній тест на профпридатність ріелторів. Провести угоду без чисто і без задирки тут дуже непросто, оскільки сам процес істотно ускладнюється співробітниками банків, які побоюються шахрайства з боку боржників. Знайти брокера, здатного впоратися з таким завданням, та ще за помірну плату - майже нереально.

Разом з тим, на ринку повно новачків, які, швидко оглянувши квартиру що продається, через кілька днів рекомендують власникам житла скинути ціну, тому що «є ще дешевше». При цьому абсолютно не факт, що погодившись на знижку, продавець швидко завершить оборудку. Тепер же парламентарі планують урізноманітнити ненав'язливий брокерський сервіс.

Бери, або плати

У договорі з'явиться пункт про необхідність страхування ризиків, пов'язаних з наданням посередницьких послуг. Таким чином, клієнт буде захищений від можливих шахрайських дій при продажі або придбанні житла у разі чого збитки йому відшкодує страхова компанія.

Інше, не менш революційне нововведення - розрахунок з брокером буде проводитися в гривні. Зараз, як відомо, у 99 випадках зі 100 операції з нерухомістю заключаються у твердій валюті. У ній же оплачують послуги посередників, причому всі операції здійснюються здебільшого в готівковій формі. Тепер же парламентарії мають намір змусити брокерів отримувати за свою працю розрахунок в національній валюті, причому виключно в безготівковій формі шляхом перерахування відповідної суми на поточний рахунок ріелтора.

Серед інших новацій парламентаріїв - замовник, тобто клієнт, зобов'язаний розплатитися за надані послуги в розмірі не менше 50% від суми договору після завершення угоди. Іншими словами, брати плату наперед або отримувати аванс у розмірі більше, ніж 50% - заборонено.

Шкода, що законопроект орієнтований виключно на продаж квартир, не враховуючи захисту прав споживачів при оренді. Втім, враховуючи, що рента знаходиться на всі 100% в тіні - ставити вимоги лише до посередників тут марно.