Вчора (24.01.13) на Волині відбувся семінар на тему «Ведення мисливського господарства на прикладі ДП «Звірівське МГ»», - повідомляє прес-служба Волинського ОУЛМГ.

На базі державного підприємства «Звірівське мисливське господарство» журналісти мали змогу на власні очі побачити як відбувається загін диких тварин у мисливських угіддях та безпосередньо стати учасниками імітованого полювання, познайомившись із його атрибутикою. 

Присутні переконалися, що  результатом ведення мисливського господарства на Волині є збільшення чисельності тварин.  

До основних видів мисливських тварин в умовах господарства відносяться: копитні: лось, олень благородний, олень плямистий, козуля європейська, кабан (дика свиня); хутрові: заєць-русак, лисиця, куниця лісова; водоплавна дичина: качки, лиска.

За результатами зимового обліку чисельність їх становить: лось – 4, олень благородний – 160, олень плямистий – 420, козуля європейська – 293, кабан (дика свиня) – 230.

Загалом, основна діяльність господарства пов’язана із охороною та відтворенням мисливської фауни, проведенням біотехнічних заходів, організацією та проведенням полювань.

 На охорону та відтворення тваринного світу мисливське господарство щорічно витрачає коштів на суму понад 500 тис. грн.

- За результатами роботи мисливське господарство «Звірівське» - одне з кращих не тільки на Волині, а й на Україні, - зауважив начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Богдан Колісник. – Ми були б раді, якби інші користувачі сягнули такого рівня або показували б ще кращі результати. 

Якщо ж говорити в загальному, то мисливське господарство, як галузь – сфера суспільного виробництва, основними завданнями якого є охорона, регулювання чисельності диких тварин, використання та відтворення мисливських тварин, надання послуг мисливцям щодо здійснення полювання, розвиток мисливського собаківництва (Закон України "Про мисливське господарство та полювання”).

Ведення мисливського господарства здійснюється користувачами мисливських угідь.

Загальна площа мисливських угідь у Волинській області  складає 1,573 млн. га. Структура користувачів наступна:

Українське Товариство мисливців та рибалок – 53% користувачі Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства – 32 % користувачі приватної форми власності, товариства та інші – 15%.

На підприємствах підпорядкованих управлінню у мисливському господарстві працюють 11 мисливствознавців та 93 єгері. На 1 єгеря припадає 5,4 тис. га мисливських угідь. Окрім того обов’язки із ведення мисливського госпадарства, виконують майстри лісу, лісничі. Заробітна плата одного працюючого складає 1900 гривень.

Щороку на ведення мисливського господарства користувачами спрямовуються чималі кошти. У 2012 році ця сума склала 4,5 млн. гривень. 

Витрати на ведення мисливського господарства спрямовуються на забезпечення охорони мисливських угідь, збереження та відтворення диких тварин, проведення біотехнічних заходів.

На біотехнічні заходи, придбання  кормів, облаштування кормових полів щороку витрачається близько 1,2 млн. гривень.      

Загальна площа кормових полів складає 307 га. Це поля, засіяні злаковими (овес, пшениця, жито), кукурудзою, поля із коренеплодами.

Щорічно для підгодівлі диких тварин заготовляється:

сіно – 280 тонн

зернові  - 430 тонн

коренеплоди – 117 тонн

кормові віники – 660 тис. штук

У солонці викладається близько 8 тонн солі.

В мисливських угіддях ВОУЛМГ облаштовано понад 330 підгодівельних майданчиків для кабана, 240 годівниць для оленів, 740 годівниць для козулі, понад 1,5 тис. солонців.

За результатами 2012 року надходження від ведення мисливського господарства складають 555 тис. гривень. У 2012 році лісовою охороною було проведено 2811 рейдів з метою забезпечення охорони мисливських угідь. Виявлено 210 випадків порушень правил полювання. Накладено 43 тис. гривень штрафів. У добровільному порядку порушниками сплачено 42 тис. гривень.

Виявлено 210 випадків браконьєрства. Сума збитків складає 109 тис. гривень. У добровільному порядку сплачено 89 тис. гривень. Для розслідування і примусового стягнення збитків було передано у районні відділи МВС  1 справу та 8 справ в суди. На даний час ще залишаються не відшкодованими збитки по факту незаконного добування 3 особин лося у мисливських угіддях Камінь-Каширського лісгоспу та 1 особини лося у мисливських угіддях Ковельського лісгоспу. В обох випадках порушники були затримані працівниками лісової охорони, справи разом із порушниками були передані у правоохоронні органи.

У 2012 році єгерською службою у порушників правил полювання було затримано 412 одиниці вогнепальної зброї.

Результатом ведення мисливського господарства є збільшення чисельності мисливських тварин. На початок 2013 року в угіддях користувачів обласного управління обліковано 13549 голів копитних тварин, в тому числі :

лось – 612 голів

олень європейський (благородний)  - 549 голів

олень плямистий    - 546 голів

козуля – 8240 голів

кабан   - 3582 голови. 

Порівняно із 2001 роком загальна чисельність копитних тварин збільшилась на 4353 голови, в тому числі:

лось – 203 

олень європейський (благородний)  - 157

олень плямистий    - 303

козуля – 1840

кабан   -  1886.

На даний час обліковується 72,2  тис. хутрових звірів (із 2001 року їх кількість збільшилась на 8663 голови).