Нещодавно у Господарському суді завершився розгляд справи за позовом Любомльської міської ради до приватного підприємця, який взяв у 1999 році в користування земельну ділянку з правом викупу і попри зміну законодавства по-нині платить за неї копійки. Про це повідомляє інтернет-видання «Під прицілом».

Зокрема у 1999 році між міською радою та підприємцем було укладено договір оренди на земельну ділянку площею 1.5 га. Місцевий бізнесмен вирішив облаштувати на ній станцію технічного обслуговування автомобілів. Разом з тим, договір оренди з міською радою передбачав можливість подальшого права викупу цієї ділянки. Щодо земельної плати, то за договором орендна плата мала би вноситись орендарем щорічно у розмірі 3000 грн. та не пізніше 15 квітня після закінчення чергового року.

Разом з тим, що підприємець взяв земельну ділянку на довготривалий термін – 10 і більше років, договором передбачалось внесення змін щодо розміру орендної плати. Однак підприємець вирішив схитрити і протягом тривалого часу не реагував на прохання міськради переглянути орендну плату. Вочевидь чоловік думав що 10-15 років користуватиметься земельною ділянкою майже задарма, а після цього ще й за копійки викупить її…

Однак він забув взяти до уваги те, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках з моменту: зміни умов господарювання; підвищення цін, тарифів, тощо в тому числі в наслідок інфляційних процесів; погіршення стану орендної земельної ділянки не з вини господаря, що підтверджено документально; збільшення розмірів ставки земельного податку.

Тож міська рада з 2009 року (10 років дії договору) почала настирливо пропонувати підприємцю погодити зміни договору щодо розміру орендної плати за землю. Зокрема річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку. Разом з тим, річна орендна плата за земельні ділянки державної чи комунальної власності, не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки. Згідно витягу з технічної документації грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 685,650 тис. грн.

Таким чином, відповідно до чинного законодавства Любомльська міська рада у 2009 році внесла зміни до договору щодо розміру орендної плати на рівні 8% нормативної грошової оцінки. Підприємець, який орендував ділянку хоч і не оскаржив зміни, однак відмовився їх приймати та погоджувати. Вже за півроку Любомльська міська рада винесла друге рішення, яким пропонувала затвердила орендну плату вже на рівні 6%. Однак і дану пропозицію міської ради підприємець проігнорував.

У травні 2012 року, Любомльська міськрада втретє внесла зміни до свого рішення від 1999 року про надання цьому підприємцю землі в користування на умовах орнеди, яким встановила орендну плату за діляну в розмірі… 5.08% в рік. Однак і на дане рішення бізнесмен нахабно не відреагував. Таким чином, міська рада вирішила звернутись до суду з позовом, аби представники феміди змогли повпливати на зухвалого підприємця.

Таким чином, Господарський суд волинської області задовольнив позов Любомльської міської ради повністю і зобов'язав сторони внести відповідні зміни до рішення відповідно до чинного законодавства, а відповідачу - погодити їх.