Громада села Смолигів, що в Луцькому районі, на чолі з сільським головою виступила проти входження фельдшерсько-акушерського пункту цього села як структурного підрозділу новоствореного Луцького районного центру надання первинної медико-санітарної допомоги. Як наслідок, ФАП уже декілька днів не працює,- повідомляють «Волинські новини»
Реформування медичної галузі на Волині почалося ще минулого року й наразі уже викликало декілька хвиль протесту. Серед найбільш активних «бунтівників» - Луцьк. Тут громада висловила протест щодо реорганізації міської поліклініки №3. Також проти реформ у галузі медицини виступали у районах, зокрема Камінь-Каширському і Луцькому.
І, якщо влада Луцька частково дослухалася до голосу громади і пішла на поступки, то на селі місцева влада і громада часто ситуацію асоціює з добровільно-примусовою «експансією» ФАПів центрами первинної медико-санітарної допомоги, які наразі створюються на рівні районів.
Нещодавно до згаданих «епіцентрів бунту», додалася ще й Смолигівська сільська рада Луцького району.
У Луцькому районі один із заходів у межах впровадження медичної реформи полягає у реорганізації центральної райлікарні, що в Липинах, у комунальний заклад «Луцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги». До структури новоствореної установи, згідно зі статутом, ухваленим під час сесії районної ради 12 квітня, входять усі ФАПи та амбулаторії, що знаходяться на території району. Таким чином, приміщення та майно цих сільських та селищних медичних закладів переходять у користування Центру. Окрім того, керівництво Центру отримує повноваження вирішувати кадрові питання у ввірених йому сільських медзакладах.
Сільська громада Смолигова - проти впровадження таких змін у їхньому селі. Голова сільради Галина Прус каже: «Нам не підходить той статут, який вони прийняли. Взагалі він не обговорювався з сільськими радами, ні з населенням. І нас турбують ті моменти, які там зафіксовані: центр зможе розпоряджатися як кадрами, так і майном, яке ми будемо передавати згідно договору оренди…
Своєю чергою, головний лікар Луцького районного центру первинної медико-санітарної допомоги Людмила Левчук повідомила, що питання кадрів ще не вирішене: «Я не знаю, хто буде працювати, я не бачила штатного розпису. У п’ятницю, 19-го квітня, стане відомо. Нічого не можу обіцяти. У мене понад 200 заяв на прийом на роботу. Я фізично не встигла ще всі розглянути. Якщо буде заява від тих працівників, то ми розглянемо».
Галина Прус каже, що дійсно працівники Смолигівського ФАПу у «підвішеному стані»: «Є надані повноваження нам згідно з законом про місцеве самоврядування: на призначення керівників установ комунальної власності, а ФАП є установа комунальної власності. І на сьогодні вони це все в статуті заперечують. Сьогодні 15 квітня мої працівники не вийшли на роботу, тому що вони і в центр не прийняті, і фактично не мають змоги працювати далі».
Окрім питання працевлаштування персоналу ФАПу, Галину Прус турбує доля приміщення медзакладу. «Ми там зробили ремонт і вклали багато коштів (ремонт і обладнання обійшлося 150-200 тисяч гривень). І нам сьогодні буде дуже боляче, коли це приміщення або повністю через кілька років закриють, або, як там в статуті вписано, що вони можуть передавати обладнання з одного структурного підрозділу до іншого. Вони можуть наше обладнання взяти і перевести у інший ФАП чи амбулаторію. І ми вплинути на це не можемо.
Цікавилася по Вінницькій області і дуже багато приміщень, що взяли під ФАПи здають в оренду і сільським головам для прийому і дільничним повіддавали і приватним лікарям», - каже сільський голова.
заступник голови Луцької райдержадміністрації Арсен Сидорчук зазначив: «Кошти вкладені. Смолигівський ФАП– один з найкращих в Луцькому районі. І я впевнений, що буде знайдене порозуміння. Людмила Петрівна - і авторитетна людина, і лікар - вона розбереться у цих тонкощах, що стосується адміністративних питань».
Питання Смолигівського ФАПу набуло такого розголосу, що влада навіть думає про відкриття ще одного фельдшерсько-акушерського пункту, який нібито увійде в структуру новоствореного центру.
Депутат Луцької районної ради Богдан Прус зазначив: «Зібрані підписи працівників. Була сесія, де було 50 людей. Сільська рада має відстоювати свої права. Натомість депутат, голова Луцької райради Ігор Волошенюк сказав, що знайдуть гроші і відкриють інший ФАП на території сільської ради».
Таку можливість підтвердила і головний лікар Луцького районного центру первинної медико-санітарної допомоги Людмила Левчук: «Так. Якщо приміщення не передадуть, то треба буде вишукувати десь, щоб люди не залишилися без медичної допомоги. Бо, якщо сільська рада не передає приміщення, тоді вишукуються інші можливості для забезпечення людей працею».
Також керівник новоствореної установи заявила, що з рештою сільських та селищних рад проблем нема: «Один лише Смолигів, але офіційних документів, що він закривається чи реорганізовуються, я не отримала».
Розуміє, що питання відкриття ще одного ФАПу в селі - реальне і Смолигівська сільська голова Галина Прус: «Я розумію, що це можливо. Будемо тоді відстоювати свою позицію в суді. По-перше, це зробити швидко дуже проблематично. Це потрібно купити приватний будинок, змінити його цільове призначення, оформити право власності і ця процедура займе не один місяць. Їм треба брати ліцензію на обслуговування по Смолигівській сільській раді».
На питання чи буде сільська рада перешкоджати створенню ще одного ФАПу Галина Прус відповіла: «Це не ми створюємо перепони, а вони нам створюють перепони у наданні медичної допомоги нашим мешканцям. Я не бачу потреби в створенні ще одного ФАПу. Ми будемо звертатися в прокуратуру, на якій підставі вони купляють нове приміщення, якщо є оце приміщення. Якщо в РДА не буде порозуміння, я буду звертатися і в прокуратуру і в суд»
Галина Прус каже, що законодавство, яким керуються у впроваджені медичної реформи, а точніше стаття 3, пункт 2 Закону України «Про порядок, проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві» дає можливість сільським ФАПам та амбулаторіям входити до Центру первинної медико-санітарної допомоги на умовах відокремленого підрозділу.
«Ми не заперечуємо реформи і не заперечуємо співпраці з центром. По закону ми маємо право бути відокремленим підрозділом. Вони всупереч законодавству не хочуть домовлятися з нами. Якщо ми увійдемо, як відокремлена структура це нам дасть можливість розпоряджатися і персоналом і майном. А ми тільки укладемо договір з Центром на методологічне обслуговування», - каже сільський голова.
За її словами, сільрада має впливати на процеси використання майна, приміщення ФАПу та на питання, що стосуються звільнення або призначення персоналу: «Якщо навіть це повністю не буде враховано, то ми будемо наполягати, щоб хоча б робили за погодженням з нами».
Депутат Луцької районної ради Богдан Прус вважає, що Смолигівська сільрада - самодостатня: «Фінансово сільрада краще забезпечить працівників, ніж районний бюджет. А там, де бідніші села, нехай входять у центр, як структурний підрозділ. Реформа потрібна, бо якість надання послуг треба підвищувати, але не в такий спосіб».
Натомість керівництво Центру, поки не розглядає варіант входження Смолигівського ФАПу, як самостійного структурного підрозділу: «У нас відокремлених підрозділів нема. У нас всі структурні підрозділи. До мене ще з такою пропозицією ніхто не звертався».
Галина Прус уже звернулася з такої пропозицією до керівництва Луцької райдержадміністрації. Поки що відповіді нема, але заступник голови РДА Арсен Сидорчук прокоментував: «Я не хотів би, щоб емоції нами володіли, а володів здоровий розум. І прерогатива була закону. Реальний варіант, щоб ФАП був той, що є».
Депутат Луцької районної ради Богдан Прус теж висловив позицію, що реформи у медицині треба робити, але з розумом: «Вдала реформа буде тоді, коли влада буде дійсно служити громаді, а не особистим інтересам. І коли статути по районам будуть прийматися не для влади, а для територіальної громади. І якщо Борис Клімчук взяв всю відповідальність за реформу, то такі методи в які зараз проходить реформа в Луцькому районі, не принесуть авторитету ні йому, ні нашому президенту».
До слова, Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги функціонує з початку тижня, однак бюджету цього закладу наразі не називає.
Коментарі
коментарів немає