Управління культури Волинської ОДА не надавало дозволу на приватизацію, реставрацію чи інші роботи щодо пам’ятки місцевого значення – житлового будинку ХІХ століття на вулиці Плитниця, 1, де знаходиться ресторан «Корона Вітовта». За законом же, органи охорони культурної спадщини ОДА мають займатися збереженням таких об’єктів, - пишуть Волинські новини.

Інформацію щодо цього надав голова ГО «Громадська Рада Волині» та один із ініціаторів громадської кампанії «Волинський щит» Ігор Левчук під час так званого прес-штурму в «Старому Луцьку» 25 квітня.

За словам одного з учасників заходу, краєзнавця і учасника Комітету захисту національної спадщини Івана Шворака, на місці ресторану «Корона Вітовта» колись була доволі велика гавань, в яку могли «заходити» вантажні човни. «В’їзд в замок був вище, що під мостом вони могли пропливати», - розповів він.

Загалом же, уся вулиця Плитниця, де і знаходиться ресторан, може становити надзвичайний інтерес для археологів, адже повторює траєкторію оборонного рову, який був під стіною замку і тут може бути давня забудова та багато цінних знахідок. «Зараз все тут забудоване… Встановлений кам’яний паркан дуже багато років тому всупереч законодавству і здоровому глузду. Вулиця переходить в жахливий стан, хоча могла б бути туристичною принадою», - зазначив Іван Шворак.

Своєю чергою, Ігор Левчук додав, що житловий будинок на вулиці Плитниця, 1 є пам’яткою місцевого значення і знаходиться у відповідному державному реєстрі. Та, попри це, його повністю перебудували приблизно у 1992 році. Окрім того, історія цих дій дуже цікава: приміщення свого часу «передали римо-католикам, які потім обміняли його з підприємцем Тимощуком, відповідна фірма і воно були приватизовані».

За словами Ігора Левчука, приватизація була незаконною, адже на той час і зараз діє законодавство, яке забороняє приватизацію на території заповідників, зокрема і житлову. «Приміщення було приватизоване і переплановане повністю. Фактично те, що ми бачимо – це вже не пам’ятка. Це вже бутафорія», - зауважив громадський діяч.

На підтвердження своїх слів Ігор Левчук зазначив: щодо будинку давали запит на Міністерство культури, тому що організація будь-яких робіт на території заповідників, яким є «Старий Луцьк», повинна узгоджуватися саме там. Тож, 23 квітня Ігор Левчук отримав «свіжий лист» з управління культури ОДА, де зазначається, що будь-якою інформацією щодо будинку на вулиці Плитниця,1, в управлінні не володіють. Та, згідно з ЗУ «Про охорону культурної спадщини» це відноситься до їх компетенції, - зазначив активіст.

«Тобто, управління взагалі не контролювало робіт, які проводили. Тому на даний час фактично ще один факт знищення пам’ятки, що кваліфікується 298 статтею ККУ як знищення пам’ятки культури», - підсумував Ігор Левчук.

Окрім того, він зазначив, що кам’яна стіна, яка знаходиться поблизу «Корони Вітовта» теж побудована незаконно, а припис про її знесення датується ще 2005 роком. Утім, ще й досі стіна стоїть.