Відразу в кількох областях України виник дефіцит інсуліну - життєво необхідного препарату для діабетиків. Серед них і Волинь, - пише Віче-інформ.

Регіональні відділення МОЗ не можуть провести його закупівлю через скарги державної фармацевтичної компанії "Індар" в Антимонопольний комітет. Компанія бореться за відновлення своїх позицій на ринку обсягом 600 млн грн і зараз вимагає відновити централізовані держзакупівлі препарату.

У кількох регіонах країни були скасовані тендери з закупівлі інсуліну. "Департаменти охорони здоров'я облдержадміністрацій не змогли розпочати торги. Їх проведення призупинив Антимонопольний комітет за скаргою компанії" Індар ", - розповів топ-менеджер однієї з міжнародних фармацевтичних компаній. У результаті вже в декількох регіонах виник дефіцит інсуліну. "Це життєво необхідний препарат для діабетиків. Тому хворі змушені купувати його самостійно, хоча держава зобов'язана забезпечити їх ліками", - говорить керівник Міжнародної діабетичної асоціації (МДА) Людмила Петренко. В одній з фармкомпаній уточнили, що гострий дефіцит інсуліну виник у Миколаївській, Закарпатській, Тернопільській та Волинській областях, - пише Комерсант Україна.

"Індар" подав скарги на 13 тендерів. Компанія поскаржилася на те, що умови тендерів не дозволяють їй взяти в них участь, пояснив начальник відділу розгляду скарг у невиробничій сфері Управління з питань оскарження рішень у сфері держзакупівель Антимонопольного комітету (АМКУ) Роман Коваль. "Головні порушення - це відсутність в умовах тендерів пункту про те, що в ньому може брати участь виробник препарату, еквівалентного оригіналу, хоча ця норма є в законодавстві. А також умова, що термін придатності препаратів після відкриття флакона становить 42 дні, а картриджа - 28 днів ", - уточнив він. Також "Індар" скаржився на пункт, в якому вказується, що переможець тендеру оплачує послуги юристів, які супроводжували проведення тендеру. Комітет припинив проведення 13 тендерів, у восьми з них зобов'язав організаторів змінити конкурсні умови.

У компанії "Індар" протягом трьох днів не надали коментарів, пославшись на те, що глава правління підприємства Любов Вишневська перебуває за кордоном. У МОЗ коментарів також не надали. Але один з чиновників на правах анонімності зазначив, що "умови конкурсів дійсно були непрозорими". Чи будуть у зв'язку з цим застосовані якісь санкції до чиновників, він не уточнив.

Дії "Індару" зрозумілі - компанія намагається повернутися на ринок, говорить директор консалтингової компанії "Агентство медичного маркетингу" Юрій Чертков. Через корпоративний конфлікт компанія втратила ринкову частку.

Компанія зараз домагається введення централізованих закупівель інсуліну. У липні минулого року Любов Вишневська звернулася до народних депутатів з проханням створити законодавчі умови, за яких управління охорони здоров'я обласних державних адміністрацій віддавали б "Індару" перевагу при держзакупівлях.

Держава вже переходила на централізовані закупівлі інсуліну у "Індару". Це відбулося в 2002 році. Після цього стали надходити скарги пацієнтів на якість інсуліну. Цю норму скасували, бо від цього страждали хворі. Для того щоб адекватно перекласти пацієнта з інсуліну одного виробника на іншого, потрібна його госпіталізація на 1,5-2 тижні. До того ж зміна інсуліну може призвести до алергізації. Пацієнт не повинен позбавлятися права вибирати якісніший препарат..

Юрій Чертков не виключає, що умови тендерів могли бути непрозорими. Але топ-менеджер, близький до однієї з компаній-учасниць тендерів, зазначає, що "еквівалентність" препарату необхідно ще довести. "Інсулін - це біологічний препарат, і в цьому випадку довести еквівалентність ліки дуже складно. Більше того, ВООЗ у 2009 році виніс рішення в ЄС про те, що поняття еквівалентності не застосовується до біологічних препаратів", - пояснює співрозмовник "Комерсант".