Відбулася прес-конференція фахівців управління охорони здоров’я облдержадміністрації для представників засобів масової інформації, де йшлося про роботу сімейного лікаря та мережу амбулаторій сімейної медицини. Про це йдеться на сайті Волинської облдержадміністрації.
Головний меседж прес-конференції - зробити медичні послуги якомога доступнішими населенню, а паралельно й покращити їх якість. Це – стратегічна мета нинішньої реформи первинної ланки медичної допомоги. Стан здоров’я населення – промовисте свідчення того, що наразі первинка не повністю виконує основну функцію: своєчасно виявляти і лікувати найпоширеніші захворювання, в першу чергу – серцево-судинні, туберкульоз та онкохвороби. Відтак, серед пріоритетів змін у сфері охорони здоров’я, запроваджених із обранням Президентом України Віктора Януковича, – розвиток сімейної медицини.
Першочерговим завданням реформи первинної ланки медицини є розширення мережі та оснащення лікарських амбулаторій, тобто фізичне наближення сімейного/дільничного лікаря до пацієнта. Нагадаємо, що в Україні до 2014 року планують завершити спорудження амбулаторій сімейної медицини. Серед інших, визначених Національним планом дій на 2013 рік, завдань: матеріальне стимулювання медичних працівників, професійна підготовка медиків, підвищення фінансової самостійності закладів первинки.
Фахівці наголошували, над розбудовою інституту сімейної медицини активно працюють на Волині. Наразі в області затверджено детальний план розширення мережі закладів первинки. На Волині функціонує 88 лікарських амбулаторій. У планах – збільшити їх кількість. Мережу установ розширюватимуть, аби забезпечити принцип: сімейний лікар повинен бути дійсно сімейним. Важливий аспект – покращення кадрового забезпечення: шляхом реалізації програм місцевих стимулів для медиків, контролю за виконанням планів із перекваліфікації лікарів та підготовки фахівців за держзамовленням. Важливо, що до 31 грудня 2019 року на дільницях первинки можуть працювати і терапевти, і педіатри, і сімейні лікарі. Тобто майже шість років відведено для перекваліфікації на сімейних лікарів.
За словами начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігоря Ващенюка, до кінця червня в області мають бути зареєстровані центри первинної медико-санітарної допомоги і ця робота у нас майже завершена: «Без сімейної медицини розмежування рівнів надання медичної допомоги нереальне. А основною первинки є лікарські амбулаторії загальної практики та сімейної медицини» – наголосив Ігор Ващенюк. - Саме тому новостворені центри не слід сприймати як поліклініки, це, насамперед, – мережа амбулаторій. Принаймні, щоб так було, на Волині працюватимуть і надалі. За два останні роки в області створено 8 амбулаторій. На оснащення цих та інших діючих закладів витрачено чимало коштів. При деяких із них відкрито пункти швидкої допомоги. Для зручності пацієнтів змінено графіки роботи амбулаторій (до 18-20 год. та у вихідні), організовано виїзні обстеження вузькопрофільними спеціалістами мешканців сіл. У більшості амбулаторій люди мають можливість отримати загальні клінічні обстеження, зробити необхідні аналізи».
Сумлінна робота сімейних лікарів – це покращення здоров’я населення завдяки ранній діагностиці та індивідуального підходу. Нині на Волині діє два таких відділення. Навантаження на сімейного лікаря сягає 2400-2600 тисяч населення (при нормі 1500). Прийом проводять у три зміни, для надання кваліфікованої допомоги вдома лікарі забезпечені відповідним обладнанням: портативними глюкометрами, тонометрами, медикаментами. Кожен лікар має мобільний телефон, що дає можливість надавати консультації пацієнтам.
В області підготували 250 сімейних лікарів. У Луцьку діє відповідний факультет післядипломної освіти від Львівського університету. Аби зацікавити лікарів з наступного року на Волині, будуть впроваджувати стимулюючі виплати – за навантаження, що перевищує норму.
«Перші результати із розпочатої масштабної роботи з розвитку інституту сімейної медицини та реформи первинної ланки уже засвідчують те, що зусилля влади не марні. Бо, як справедливо зауважив Президент України, реформа проводиться «не заради реформи, а заради людей». Пацієнти стали частіше звертатися до дільничного чи сімейного лікаря. З’явилася можливість, отже з’явилася і довіра. Ось – головний інструмент оздоровлення системи охорони здоров’я», - наголошували обласні медичні фахівці.
Коментарі
коментарів немає