Саме 17 червня всесвітній день боротьби з опустелюванням, цього дня в 1994 році в Парижі було схвалено Конвенцію ООН про боротьбу з опустелюванням, яка набрала чинність 26 грудня 1996 р. Про це повідомляє прес-служба Держземагентства Волинської області.

Не дивлячись на назву, Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням не стосується процесу утворення чи розширення пустель як таких. Її метою є консолідація світових зусиль для боротьби з різними видами деградації земель під впливом природних та антропогенних чинників. Саме тому, сторонами Конвенції на сьогодні є 193 країни світу. Україна приєдналася до Конвенції в 2002 році (Закон від 4 липня 2002 р. №61-IV).

- Пунктом 82 Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища України на 2011-2015 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 577-р, передбачено розроблення проекту Концепції Державної цільової програми щодо боротьби з опустелюванням та деградацією земель (спрямованої на виконання положень Конвенції).

Опустелювання – це один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища яке характеризується пониженням природно-ресурсного потенціалу території нижче допустимого рівня, що зумовлює деградацію рослинного покриву, погіршення продуктивності земель. Щороку опустелювання і посуха призводять до втрат сільськогосподарської продукції орієнтовно на суму в 42 млрд. дол. США.

Земельний фонд Волинськоїобласті становить 2014,4 тис. га, з них станом на 01.01.2013 р. питома вага сільськогосподарських угідь становила 52,0 % (з яких 64,2% − орні землі, 19,3% − пасовища, 15,4% − сіножаті, 1,1% (багаторічні насадження); ліси та інші лісовкриті площі становили 34,7 % загальної території, забудовані землі – 3,0 %, під водами 2,2%, болота – 5,8 %, інші землі – 0,7 %.

До основних угідь, від стану яких значною мірою залежить екологічна ситуація у будь-якому регіоні, відносяться землі сільськогосподарського призначення. Ступінь їх розораності значною мірою характеризує їх екологічну стійкість.

Як зазначив на брифінгу керівник Держземагентства області Василь Василенко, що нераціональне використання земель призводить до тяжких екологічних наслідків, а саме наявності таких проявів деградації земель як ерозія, техногенне забруднення, вторинне осолонцювання, підтоплення. На сьогодні у Волинській області площа малопродуктивних, деградованих земель 7,9 тис.га, що становить 0,77% від площі сільськогосподарських угідь; 3,8 тис.га відпрацьованих земель потребує рекультивації, що становить 0,19% від загальної площі земель.

Високий рівень розорюваності угідь, практично повне припинення виконання комплексу робіт із захисту ґрунтів, порушення системи обробітку ґрунту призводить до погіршення стану земель.

У результаті використання важкої техніки відбувається ущільнення ґрунту, розвиваються ерозійні процеси, надмірне використання добрив призводить до засолення ґрунтів, разом з тим з року - в - рік родючість зменшується, однією з причин чого є виніс з полів родючого шару ґрунту.

Основним напрямком з охорони земель, підвищення родючості ґрунтів і економії енергоресурсів повинні стати біологічна система землеробства, впровадження нових технологій вирощування сільськогосподарських культур, зокрема, ґрунтозахисних та енергозберігаючих, проведення робіт із вилучення з інтенсивного обробітку малопродуктивних, ерозійно-небезпечних земель, впровадження ґрунтозахисно-меліоративної та агроландшафтної організації території.