Якщо буде досягнуто українсько-польського примирення стосовно Волинської трагедії, тоді потреба в єдиному терміні для означення тих подій взагалі зникне, - пише ZIK.

Про це 21 травня на прес-конференції щодо громадської акції польсько-українського примирення в рамках заходів вшанування жертв Волинської трагедії заявив проректор УКУ Мирослав Маринович.

«Якщо ми справді примирюємося – а примирення означає, що ми віддаємо історію Богові, – тоді потреба в єдиному терміні взагалі зникає», – сказав він.

Історик, професор УКУ Ярослав Грицак заявив, що питання термінології – це питання науковців і юристів.

«Якщо ми зараз підемо цим шляхом, це є сліпа вуличка. Нам зараз головне знайти рамки, примиритися. А якщо ми примиримося, тоді вже можемо говорити про термінологію. Зокрема, нам тоді легше буде говорити про терміни, оскільки зараз напруга тих суперечок набагато вища. Тобто логіка така: спочатку загальне примирення, а потім дискусія про терміни», – наголосив він.

Також Грицак зазначив, що і серед польських істориків немає єдиної думки щодо терміну на означення подій на Волині, і серед українських істориків також.

«Немає польської і української точки зору. Є різні польські і різні українські точки зору. Але це має бути в руслі нормальної наукової дискусії», – сказав він.

На його думку, тут не може бути спільної формули. Наприклад, немає одної точки зору щодо Голокосту, окрім тої, що він відбувся. «А є дискусія, сперечаються і будуть сперечатися. Нам також хочеться перевести дискусію у нормальний спосіб, щоб можна було, принаймні, дискутувати без високого градусу напруги», – зазначив Грицак.

При цьому історик наголосив, що принципово важливою позицією є те, що це була взаємна трагедія обох народів.

Нагадаємо, у сеймі Польщі 11 квітня 2013 року було зареєстровано проект ухвали про визнання ОУН-УПА злочинними організаціями, які вчинили геноцид щодо польського населення Східних Кресів у 1939-1947 рр.

Пізніше Львівська облрада прийняла звернення до українського народу щодо українсько-польських відносин в 30-40-х роках ХХ століття та 70-річчя Волинських подій, в якому засудила проект ухвали польського сейму.

Згодом у сеймі Республіки Польща було зареєстровано ще один проект ухвали щодо відзначення 70-ї річниці трагедії польського населення Східних Кресів ІІ Речі Посполитої, який подала партія Громадянська платформа.