Для стабілізації енергетичного балансу державі необхідно щорічно видобувати 100―105 млн тонн вугілля. Тому нині влада зацікавлена у прискореному розвитку вугільної промисловості. На цьому неодноразово наголошував і глава держави Віктор Янукович, згадуючи необхідність якнайшвидшого введення в експлуатацію шахти №10 «Нововолинська», - повідомляє газета «Волинь нова».
    
     
     Волинські шахтарі працюють стабільно, незважаючи на те, що проблеми в галузі є, бо нині вона переживає не найліпші часи. Однак влада не замовчує їх, а, навпаки, допомагає розв’язувати складні питання, оскільки вважає розвиток вугільної галузі необхідним стимулом для підняття економіки і зміцнення енергетичного потенціалу краю. Тому як тільки виникають труднощі з виплатою зарплати шахтарям чи з реалізацією вугілля, або ж із необдуманою реорганізацією неефективних шахт (як це було взимку 2013-го), голова облдержадміністрації Борис Клімчук стукає у двері урядових кабінетів, бо прагне, аби інтереси волинських гірників були враховані. І це дає позитивні результати.


     У 2010-му, зважаючи на реальні фінансові можливості та потребу в модернізації галузі, з ініціативи Мінвуглепрому на громадське обговорення було винесено проект Державної цільової економічної програми «Українське вугілля» на 2010-2015 роки. Схвалена урядом ще в березні 2006–го «Енергетична стратегія України на період до 2030 року» теж визначає вугільну промисловість як складову енергетичної безпеки країни, але водночас й передбачає у перспективі закриття нерентабельних копалень. Тож стверджувати, що занесення нововолинських шахт до переліку таких, що підлягають закриттю, – лише позиція ниніш-нього уряду, необ’єктивно.


     Проблеми вугільників Волині стали приводом для зустрічі голови облдержадміністрації Бориса Клімчука з прем’єр-міністром України Миколою Азаровим. Як наслідок, наші копальні виключено з переліку гірничих підприємств, що підлягають закриттю. Ось що сказав тоді Борис Клімчук:
     — Наші шахтарі будуть отримувати дотації за вугілля, воно буде продаватися споживачам, шахтарі йтимуть у забій, підніматимуться на гори, повертатимуться в сім’ї, виховуватимуть дітей та годуватимуть родини! Вони будуть далі працювати, але це ліпше, ніж бути безробітними. Фінансова державна підтримка галузі наразі сягає 170–ти мільйонів гривень. Окрім цього, треба кошти на реконструкцію. Великі гроші! Ось ціна питання. Однак держава повинна концентрувати гроші і швидко приймати правильні рішення.
     Уряд, зрештою, прийняв відповідні постанови. Коли взимку вкотре виникли труднощі з постачанням волинського вугілля на Бурштинську та Добротвірську ТЕЦ через те, що компанія «Західенерго» фактично відмовилася від волинської продукції, ситуацію знову ж таки вирішили. Аби гірники вчасно і в повному обсязі отримували заробітну плату, держава стабільно виділяє для них щомісяця 29 млн грн дотаційних коштів.
     Тим часом ресурс волинських копалень вичерпується. Зольність видобутого тут вугілля становить 45-50%. Тому гірнича галузь нині тримається на дотаціях. Торік шахти ДП «Волиньвугілля» підняли на-гора 392,6 тис. тонн вугільної продукції, виконавши планові завдання на 77,3%. Разом із тим у 2012-му із Держбюджету на підтримку колективів, що входять до цього державного підприємства, та зниження собівартості його продукції воно отримало 301,8 млн грн, левова частка з яких спрямована на заробітну плату гірникам.
     Незважаючи на труднощі, які переживає нині вугільна галузь, інвестиційна привабливість шахт зростає. Адже обмеженість світових запасів нафти та газу, їх постійне здорожчання призвели до зміни стратегії світової економіки: інтерес до пошуків альтернативних джерел дедалі зростає. У нашій області одним із них, безумовно, і є вугілля. За період будівництва шахти №10 в її спорудження вкладено більше мільярда гривень. На будмайданчику трудяться до семи сотень людей. Введення цього об’єкта в експлуатацію – одне із пріоритетних завдань влади. Його вирішення матиме й величезне значення для соціально–економічного розвитку регіону, адже тут планується працевлаштувати майже півтори тисячі працівників. За попередніми підрахунками, для введення в експлуатацію першої черги шахти №10 «Нововолинська» необхідно понад 500 млн грн. Для продовження будівельних робіт потрібно передбачити цього року мінімум 170 млн грн. Ввести в експлуатацію І-й пусковий комплекс проектною потужністю 450 тис. тонн вугілля на рік можна буде за умови виділення решти коштів наступного року.
     — У тому, щоб цей об’єкт запрацював, зацікавлена держава, – наголосив під час зустрічі з представниками регіональних ЗМІ Президент України Віктор Янукович, відповідаючи на запитання головного редактора нововолинського тижневика «Наше місто» Ігоря Лісового, який запитав про долю 10–ї «Нововолинської». Будівництво цієї копальні – стратегічне завдання влади, вважає Віктор Янукович.
     — Як мені відомо, перша черга шахти видаватиме на–гора 900- 1 000 тонн вугілля щодня, ― сказав Президент. ― Це буде величезний внесок в економіку країни. Держава цілеспрямовано нарощує обсяги видобутку вугілля, адже це необхідно насамперед для скорочення обсягу споживання дорогого природного газу.
     Така позиція глави держави вкотре підтверджує: нині умовою досягнення енергетичної незалежності України є не лише ставка на використання різних альтернативних джерел енергії (енер­ гетична лоза, відходи деревини, торф), а й прискорення розвитку вугільної промисловості. Тому влада робить усе, аби шахтарі працювали стабільно і спокійно, а головне – мали перспективу.