На Волині гаряча пора: дозріла чорниця. Цю цілющу ягоду збирають поодинці і сім’ями, жінки і чоловіки, старенькі і діти. За сезон сім’я може заробити близько 5 тис. грн. Попри спеку, набридливих комарів та втому, за день на хорошому врожаї вправний «збиральник» приносить понад 10 кг ягід. Про це повідомляє прес-служба Волинського ОУЛМГ.
Минулого року у підвідомчих управлінню лісах було заготовлено ягід чорниці 1,909,53 тонни (68% ліміту), ожини – 92, 6 тонн (45% ліміту), журавлини – 27 тонн (33% ліміту), грибів білих 30,7 тонн (5,4% ліміту), грибів лисичок – 87,5 тонн (15% ліміту). Як збір за спеціальне використання лісових ресурсів – за заготівлю ягід, грибів, лікарської сировини – минулого року в бюджети місцевого самоврядування надійшло 1 млн 620 тис грн, з них 951 тис. грн. тільки по Волинському обласному управлінню лісового та мисливського господарства. Основними заготівельниками дикорослих ягід та грибів у системі обласного управління лісового та мисливського господарства торік були ТзОВ «Калина» (447 тонн ягід та 20 тонн грибів), ТзОВ «Продхолод» та «Продхолод М» (796 тонн ягід та 20 тонн грибів), ТзОВ «Дарліссад» (45 тонн ягід), ТзОВ «Волиньфрукт» (125,5 тонн ягід та 21,5 тонн грибів), ТзОВ «Еміта» (240,3 тонн ягід та 108 тонн грибів).
Лісові ресурси місцевого значення, такі, як дикорослі плоди, лікарська сировина та гриби, є вагомим джерелом надходження коштів до місцевих бюджетів та відіграють важливе соціально-економічне значення для Волинської області.
Частина коштів від «лісового збору» повинна повертатися на відтворення цілющої сили лісу. Це передбачено й порядком заготівлі другорядних лісових матеріалів (рішення сесії Волинської обласної ради від 21.02.13 № 17/62) та рішенням голови обласної державної адміністрації (розпорядження від 9 квітня 2013 року №145 «Про організацію заготівлі другорядних лісових матеріалів та здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів»). Відповідно до останнього утворено обласну та районні постійно діючі комісії з організації державного контролю за заготівлею лісових ресурсів місцевого значення. Органи виконавчої влади, контролюючі та правоохоронні органи забезпечують режим всебічного сприяння підприємницьким структурам, що займаються заготівлею лісових ресурсів місцевого значення. Наділені цими повноваженнями і лісопідприємства.
Зараз заготівля лісових ресурсів здійснюється відповідно до установлених лімітів за спеціальними дозволами – лісовими квитками. Рішенням Волинської обласної ради від 26 лютого 2013 року № 17/63 та розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 26 березня 2013 року № 125 ліміт заготівлі (по ВОУЛМГ та ГУАР ВОДА) ягід чорниці складає 4 873 тонни (в т. ч ВОУЛМГ – 2796 тонн), журавлини – 500 тонн (ВОУЛМГ – 53 тонни), ожини – 263 тонни (ВОУЛМГ – 205,4 тонни), брусниці – 100 тонн (ВОУЛМГ – 2,3 тонни), грибів білих – 783 тонни (ВОУЛМГ – 573 тонни), грибів лисичок – 679 тонн (ВОУЛМГ – 592 тонни).
Розподіл лімітів на конкурсній основі за тимчасовими користувачами здійснюють районні комісії при райдержадміністраціях. Рішення комісії затверджується головою райдержадміністрації і є підставою для видачі лісового квитка. Лісові квитки для тимчасових користувачів видають державні лісогосподарські підприємства через міські та районні дозвільні центри. Видача лісових квитків лісогосподарськими підприємствами проводиться безоплатно. При цьому ми строго наголошуємо, що кількість закуплених ягід, грибів або іншої продукції згідно закупівельних відомостей не повинен перевищувати об'єм, дозволений до заготівлі у лісовому квитку.
На території України створено мережу магазинів «Лісовичок». На Волині є три таких магазини. На полицях «Лісовичка» можна знайти широкий асортимент смачної продукції за доступними цінами: протерті з цукром журавлина, чорниця, ожина, брусниця, і горобина; консервовані опеньки, маслюки, моховики, огірки та томати; сік яблучний натуральний, варення чорниці, натуральний мед; ціла серія березових соків: з цукром, з лимоном, чорничний, «Бадьорість» та «Поділля». Окрім «Лісовичка» є 22 пункти продажу посадкового матеріалу. До того ж, Волинські лісівники пропонують споживачеві великий асортимент посадкового матеріалу, вирощеного у лісових розсадниках держпідприємств ВОУЛМГ та дрова колоті.
Коментарі
коментарів немає