Нинішній вікенд по-справжньому святковий для жителів Ковеля. 69 років тому, 6 липня 1944 року волинське місто залізничників визволили від німецько-фашистської окупації. А уже в новітній історії за рішенням міської ради в першу неділю липня ковельчани традиційно святкують і День міста, інформує "Телевізійний центр Ковель", - пише ПроКовель.
Історична легенда про Ковель переносить нас у прадавні часи Данила Галицького. Завітавши до кузні, що стояла на березі Турії, князь попросив коваля викувати меч. Майстер погодився. Зроблена ним зброя виявився міцнішою від лицарської. Тож і промовив князь Данило до коваля: “То буде віднині це місце зватися іменем твоїм, Ковле”.
“Свого часу на чолі міста стояли такі історичні постаті, як князі Сангушки, королева Бона, князь Андрій Курбський. У 1518 році польський король Сігізмунд І надав Ковелю Магдебурзьке право. Це сприяло економічному розвитку Ковеля, гарантувало його мешканцям права та свободи у відносинах з феодалами і центральною владою... І Ковель почав розвиватися.”, - розповідає краєзнавець і автор книг з історії Ковеля Анатолій Семенюк.
Та коли довкола першої писемної згадки про Ковель і досьогодні точаться історичні дискусії, то дату 6 липня 1944 року ковельчани справедливо називають другим днем народження рідного міста. Кадри німецької кінохроніки, доступної тепер в інтернеті, дають можливість побачити, як відбувались бої за Ковель. 127 днів і ночей тривала битва за місто залізничників. Фашисти перетворили Ковель на потужний опорний пункт з оборонними укріпленнями за останнім словом техніки. Майже кожен будинок і підвал служив дотом або укріпленням для багатотисячного гарнізону армії "Центр". Федір Васейко отримав під Ковелем два поранення. На війну пішов у 19-ять, разом з десятками добровольців з рідного села Підгородне.
Колишні воїни-визволителі і досьогодні пам'ятають, якою була ціна мирного сьогодення міста над Турією.
Ковель тому і називають “містом залізничників”, що саме залізниця і люди, які тут працюють, багато в чому визначають сучасний транспортний та економічний потенціал міста. Щоденно фірмові пасажирські та приміські поїзди перевозять тисячі пасажирів залізниці. Про їхню безпеку та комфорт дбають десятки підрозділів і служб Ковельського залізничного вузла.
“Це дійсно місто залізничників. Дух залізничників - він живе в місті. Ми є одна велика сім'я. В нас організовується дуже багато різних зустрічей, різних святкових заходів. Це зближує нас. Бо ми дійсно сім'я. Є випадки, коли наші хлопці одружуються на дівчатах з інших підрозділів. Тобто, десь навіть родинні зв'язки ми налагоджуємо”, - каже начальник станції Ковель Руслан Александрук.
Вигідне географічне розташування та близькість кордону зумовлюють активні міжнародні контакти влади та жителів Ковеля. Найбільше міст-партнерів за кордоном — чотири, Ковель має у сусідній Польщі. Побратими ковельчан живуть також в німецьких містах Вальсроде та Барзінгхаузен, російському Ржеві, білоруському Пінську та в литовському місті Утена.
Двадцять років тому перша група ковельських дітей побувала в Німеччині на запрошення Товариства Червоного Хреста. Благодійну естафету Червоного Хреста в подальшому підхопила ГО “Допомога дітям Ковеля”, яка спиралася на пожертви місцевої громади. 10 років тому її очолив Міхаель Хааке. Відтепер цього колоритного чоловіка добре знає як ковельська дітвора, так і дорослі.
Делегації міст-партнерів — завжди бажані гості на святкуванні дня народження Ковеля.
“Ми дуже задоволені розвитком партнерства з Ковелем, яке триває вже близько десяти років. В програмах міжнародної співпраці, окрім офіційних делегацій, також беруть участь мистецькі колективи, спортсмени, школярі та молодь. Цього року, наприклад, офіційну угоду про співпрацю підписали повітовий комплекс шкіл ім.Максиміліана Оссолінського з Бжега Дольного та НВК “ЗОШ-ліцей №11” м. Ковеля. Завдяки такому партнерству ми пізнаємо культуру один одного, традиції. Все це зближує нас, додає порозуміння. Звичайно, ми сподіваємось, що і Україна зрештою долучиться до Європейського Союзу”, - каже голова ради м.Бжег Дольний (Польща) Анджей Лєх.
Ковель — місто з багатими культурними традиціями і переможними досягненнями в спорті. Місто, де живуть гостинні і працьовиті люди. Де пам'ятають свою історію. І вболівають за розвиток рідного міста.
“День міста - це свято всієї громади. В першу чергу — велива дяка всім ветеранам, які визволяли наше місто. Всім тим, хто докладає зусиль для його розбудови. Всі ми хочемо, щоб Ковель мав гарне, європейське обличчя. І всі ми хотіли б повернутися у це місто...”, - вітає Ковельський міський голова Олег Кіндер.
Ковельчани вірять у щасливе майбутнє Ковеля: недарма ж бо символом міста над Турією здавна була підкова.
Коментарі
Штефан, Луцьк
07.07.2013 18:37:48
Ну, і ну! Оце так день народження Ковеля, 69 років тому. І придумала його "Партія регіонів"!