В Черкасах відбулось засідання Комісії з питань охорони здоров’я Української асоціації районних та обласних рад, яке провів її голова – голова Черкаської обласної ради Валерій Черняк. В ході роботи комісії було розглянуто організаційні питання та питання розвитку медичної галузі Черкаської області в контексті реформування української медицини. Про це повідомляє прес-служба Волинської облради.

Так, затвердивши порядок денний свого засідання, комісія спочатку обрала заступника голови Комісії, яким став голова Волинської обласної ради – Володимир Войтович. Секретарем Комісії обрано голову Бахчисарайської районної ради Автономної Республіки Крим Валентину Крашкіну. Крім того, учасники засідання затвердили план роботи Комісії на ІІ півріччя 2013 року.

Розгляд останнього питання – розвитку медичної галузі Черкаської області в контексті реформування української медицини, відбувся у розширеному форматі. У ньому, окрім членів Комісії та гостей із інших областей – Київщини, Вінничини, Чернігівщини та Волині, взяли участь перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Рябцев, Віце-президент з економічних питань та зовнішніх зносин Української асоціації районних та обласних рад Олександр Качний, голова Секретаріату Української асоціації районних та обласних радЮрій Андрійчук, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства, директор Черкаського медичного коледжуІнна Губенко; директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністраціїВолодимир Брожик, а також міські голови міст обласного значення та голови районних рад області, керівники обласних, міських та районних закладів охорони здоров’я Черкащини, голови профспілкових організацій лікувально-профілактичних закладів.

Передовсім до присутніх звернувся Сергій Рябцев, який, зокрема, передав привітання учасникам засідання від імені голови обласної державної адміністрації, Героя України Сергія Тулуба, та відмітив важливість обговорюваної теми. «На мій погляд, Черкащині є чим похвалитися – на сьогодні ми маємо ряд прикладів результативної роботи влади щодо покращення медичного обслуговування і, відтак, створення сприятливих умов для здійснення перетворень у галузі охорони здоров’я.

Розпочинаючи обговорення, голова обласної ради Валерій Черняк відзначив важливість та пріоритетність медичної галузі на Черкащині та підкреслив, що виконавчою владою та органами місцевого самоврядування робиться все можливе для реалізації реформи охорони здоров’я, а саме для того, щоб забезпечити: структурно-організаційне та фінансово-економічне розмежування рівнів надання медичної допомоги; запровадження практики вільного вибору пацієнтом лікаря первинного рівня медичної допомоги; створення раціонального медичного маршруту пацієнта для надання медичної допомоги та інше.

Його слова підтвердила й голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства Інна Губенко, яка детально розповіла присутнім про ті успіхи, яких вдалось досягти. Так, зокрема, вона відзначила покращення матеріальної бази лікувально-профілактичної закладів області; згадала про відкриття потужних медичних центрів – Обласної дитячої лікарні та Обласного консультативно-діагностичного центру, а також про перспективу створення Обласного перинатального центру.

Крім того, Інна Яківна зауважила, що в області проводиться робота щодо приведення ліжкового фонду до нормативного показника; створення дільниць загальної практики – сімейної медицини та пунктів швидкої медичної допомоги, закупівлі спецавтотранспорту. Ще одним важливим моментом є забезпечення житлом медичних працівників. «В області проводиться активна робота щодо виконання обласної програми «Медичні кадри», затвердженої рішенням обласної ради, яка передбачає забезпечення житлом молодих спеціалістів. Так, у 2012 році для медичних працівників області було виділено 11 квартир, з них – 7 для молодих спеціалістів, а вже впродовж І кварталу 2013– ще 5 квартир».

В ході своєї доповіді вона також відмітила підтримку влади малозахищених категорій населення та наголосила на важливості роботи щодо зниження цін на ліки, додавши, що нині в області вже працює 50 аптечних пунктів «Медичний кошик».

Цікавим для учасників засідання був виступ голови постійної комісії Вінницької обласної ради з питань охорони здоров’я, курортів та здорового способу життяНаталії Солейко, адже саме Вінничина є одним із пілотних регіонів, де вже понад два роки здійснюється медична реформа.

Ділячись досвідом з колегами, Наталія Петрівна зауважила, що на цьому шляху регіон має як позитивні напрацювання, так і недоліки. Так, серед позитиву – отримання областю 40 нових автомобілів швидкої медичної допомоги, а також виділення значних коштів з державного бюджету на медичне обладнання та медикаменти. Наприклад, було закуплено 12 тисяч одиниць обладнання на 119 млн. грн. «До рівня п’яти тисяч гривень зросла й заробітна плата для медичних працівників, щоправда стосується це здебільшого тих, хто працює зі значним навантаженням», – додала Наталія Солейко.

Що ж до проблемних питань, то за її словами, вони в основному організаційного характеру, а також в значній мірі пов’язані з опором громадськості, яка з острахом відноситься до реформ. Саме тому слід велику увагу приділяти інформаційній роботі.

Крім того, Наталія Петрівна висловила пропозицію про використання польського досвіду. А саме: наші лікувальні заклади більшість свого бюджету витрачають на утримання та заробітну плату, і лише незначна кількість коштів залишається на основні видатки. Тож чи не варто було б передати ці функції утримання на територіальні органи влади. Саме тоді, на її думку, можна було б говорити про якість медицини.

Своїми міркуваннями з приводу реформування поділились і гості з Волині та Київщини. Так, голова Волинської обласної ради Володимир Войтович сказав: «Важливо мати підтримку в середовищі депутатів місцевих рад, адже ми не можемо дійти до кожної людини й переконати її в необхідності змін». Також він висловив цікаву ідею щодо створення координаційного центру для проведення всіх реформ, адже для того, щоб вони були ефективними, дії на їх виконання потрібно узгоджувати між собою.

Думку про взаємозалежність комплексних перетворень підтримав і голова Київської обласної ради Олександр Качний, який додав: «Реформа всіх галузей, в тому числі й медичної, має йти в розрізі реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіальної реформи».

Підсумовуючи засідання, голова Черкаської обласної ради Валерій Чернякподякував усім за роботу та висловив упевненість, що завдяки спільній праці – і медичних працівників, які сумлінно виконують свої професійні обов’язки, і влади, що інформуватиме громадян про свої дії та пояснюватиме їх користь, і самого суспільства, яке хоче отримувати якісну медичну допомогу, – можливо виконати поставлені завдання щодо реформування.

Загалом, за результатами засідання Комісії з питань охорони здоров’я та з урахуванням висловлених пропозицій, прийнято рішення, проект якого буде направлено на розгляд Української асоціації районних та обласних рад, органам місцевого самоврядування для відповідного реагування та врахування в роботі.