Завтра у Музеї визвольної боротьби відкриють виставку «Волинь: українсько–польська трагедія 1943 року». Про це йдеться в повідомленні Львівського історичного музею, - пише Львівський портал.

Автори концепції цієї виставки наголошують на тому, що для «об’єктивного висвітлення причин формування ворожих настроїв, як з українського так і з польського боку, на виставці доцільно представити теми, які пояснюють послідовне наростання конфлікту, починаючи від окупації Польщею Східної Галичини і Волині згідно Ризького Договору про перемир’я 1921 року; активну полонізацію Волині у 1920 –х роках, яка супроводжувалась постійним наростаючим утиском українців з боку польської держави».

Відвідувачам покажуть матеріали про діяльність уряду ЗУНР на конференції у Ризі; українські відозви щодо  рішення  країн Антанти в Парижі 14 березня 1923 року, щодо передачі у польську «опіку»  українських етнічних територій на 25 років.

Також можна буде побачити польські поліційні звіти та документи про утиски українських культурних, громадських, господарських, політичних організацій, обмеження українців в галузі як гімназійної так і університетської  освіти;  про діяльність українського таємного університету у Львові та поширення мережі УВО на Волині, рівно ж як і матеріали про негативне ставлення польської місцевої влади до українських сільських громад та релігійних конфесій.

Як вказано у повідомленні музею, комплекс матеріалів засвідчує, що зростання антиукраїнських настроїв у польському суспільстві у 1930 році переходить у  фазу «пацифікації» — у ході якої відкрито нищаться українські осередки «Просвіти», друкарні, господарські  кооперативні спілки. Нову фазу ескалації конфлікту буде представлено матеріалами судових процесів над членами ОУН за вбивство шкільного куратора у Львові Станіслава Собінського, міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького, поліційного комісара Чеховського.

Крім того, на виставці представлять матеріали щодо факту створення тюрми «Береза Картузька», де переважно відбували вироки члени ОУН – учасники антипольських акцій.

Перебіг подій власне 1943 року представлено документальними матеріалами з Архіву ЦДВРуху у Львові (за сприяння В. Вятровича) та з Архіву УЦК:

Всі ці документи добираються таким чином, щоби на виставці  об’єктивно показати  причинно–наслідковий зв`язок подій українських «відплатних» і польських «відплатних» акцій, що у першій половині липня 1943 року перекинулись на мирне населення польських, українських і змішаних сіл, що зрештою і призвело до взаємопоборювання.

Як вказано у повідомленні,  виставка спрямована на утвердженням гуманістичного принципу подальших взаємовідносин між двома великими європейськими народами – українським та польським. На завершення звучатиме формула примирення між двома народами для подальшого взаємопорозуміння — «Пробачаємо і просимо  пробачити».