В управлінні екології та природних ресурсів розглянули запит депутата обласної ради Василя Байцима щодо екологічного стану Луцька. Про це повідомляє прес-служба Волинської облради.

"За даними Головного управління статистики у Волинській області  у 2012 році в атмосферне повітря міста від стаціонарних та пересувних джерел забруднення потрапило 12,4 тис. тонн шкідливих речовин, що на 2,2 % менше, ніж у 2011р. На кожного жителя в середньому припало по 58,0 кг шкідливих речовин проти 59,7 кг у 2011 році. 11,5 тис. тонн (93%) забруднюючих речовин, що потрапили в атмосферу міста, є викиди від пересувних джерел забруднення. Це на 2,5% менше, ніж у позаминулому році.

Спостереження за станом атмосферного повітря міста здійснює обласний центр гідрометеорології на 3 стаціонарних постах спостережень. Випадків екстремального забруднення атмосфери міста у 2012 році зафіксовано не було.

Згідно спостережень у минулому році відбулося зменшення середньомісячних концентрацій по пилу, діоксидах сірки та азоту, оксидах вуглецю та азоту, формальдегіду. Незначне підвищення середньомісячних концентрацій у порівнянні з 2011 роком спостерігалось лише по фенолу. Дані про зміну середньорічних концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі подано у таблиці 1.

Середньорічні концентрації забруднюючих речовин в атмосфері м.Луцьк
Таблиця 1.
№ з/п    Назва забруднюючої речовини    Частка с.д.   ГДК    
        2011 рік    2012 рік
1    Пил                                                            0,59    0,56
2    Діоксид сірки                                              0,04    0,04
3    Оксид вуглецю                                            0,28    0,13
4    Діоксид азоту                                              0,26    2,01
5    Оксид азоту                                                 0,61    0,43
6    Фенол                                                           1,2    1,37
7    Формальдегід                                               2,57   2,2

У 2012 році рівень забруднення атмосферного повітря м. Луцьк знаходився в межах середнього рівня забруднення атмосфери по Україні. Індекс забруднення атмосфери (ІЗА) становив 7.5, у 2011 році він складав 8.6, у 2010 - 10.3. Виходячи з показників, наведених у таблиці значень ІЗА за даними спостережень гідрометеорологічних організацій серед 23 забруднених міст України, м. Луцьк по інтенсивності забруднення атмосферного повітря перебуває аж на 20-му місці (копія додається).

Враховуючи те, що викиди промислових підприємств міста становлять лише 7% від загального обсягу викидів, забруднення атмосферного повітря у місті Луцьк цілком залежить від кількості та частоти руху транспортних засобів.

Слід відмітити, що пости спостереження у місті розташовані поблизу проїзної частини вулиць з інтенсивним рухом транспорту, що суттєво впливає на результати досліджень.

Крім того, доводимо до Вашого відома, що внаслідок зміни кліматичних умов перше десятиріччя XXI століття на Волині за метеорологічними показниками виявилося аномальним у порівнянні з 90-ми роками минулого століття. Значно зросла кількість приземних інверсій, днів без вітру та застоїв, що обумовлює малорухомість повітря та скупчення шкідливих речовин у місцях їх викидів, і як наслідок збільшення забруднення приземного шару атмосферного повітря", - пише начальник управління екології та природних ресурсів Анатолій Гетьманчук.