Українські лікарі конвертують закуплені державою ліки назад в готівку і відправляють їх собі в кишеню, - пише «Кореспондент».
Журнал зазначає, що щорічно держбюджет виділяє на безплатні ліки для співвітчизників, які страждають на важкі захворювання, значні суми. Приміром, на дорослих онкохворих у 2013 році передбачалося 230 мільйонів гривень, на дітей - 216 мільйонів гривень. На ВІЛ-інфікованих ще більше - 305,5 мільйона гривень, на хворих на туберкульоз - 175,8 мільйона, і, нарешті, на хворих на гемофілію - 63,6 мільйона.
Більше того, продовжує Корреспондент, фінансування цих статей щороку збільшується. Наприклад, цього року - на 14%, досягнувши в цілому 2,1 мільярда гривень.
Однак більшість важкохворих українців про це навіть не знає, каже Ольга Стефанишина, виконавчий директор пацієнтської організації ЮКАБ. Лікарі, мовляв, спеціально замовчують про безплатні препарати, а у відкритих джерелах про це не йдеться. При цьому найчастіше махінації з ліками відбуваються в області онкології, де лікування найдорожче.
«Ми знаємо випадки, коли ліки списувалися на хворих, а потім перепродували в аптеках», - говорить вона. «Буває і так: пацієнт приходить до лікаря, а той зовсім випадково в шафці знаходить потрібний препарат і продає його за повною ціною», - додає Стефанишина.
Підтверджують слова експерта і самі хворі. «Я спілкувався з масою хворих. Якщо б комусь щось дали безкоштовно, то про це знали б усі. Це як знайти гаманець з круглою сумою», - повідомив 42-річний Дмитро Архипчук, який вже протягом п'яти років лікується від раку за свій рахунок. Проте самі лікарі такі обвинувачення заперечують.
«На щотижневій конференції у нашій лікарні озвучують відсутність або наявність того або іншого лікарського препарату», - зазначає Олександр Клюсов, головний лікар Онкоцентру. «Тобто весь персонал володіє інформацією і, звичайно ж, повідомляє про це пацієнтам», - зазначає він. За його словами, в установі всі ліки безплатні, однак скористатися ними можуть не всі. «Ці ліки у дорослій категорії покривають потреби на 30%, а в дитячій - на 95%. Тому, звичайно ж, дорослим пацієнтам доводиться докуповувати ліки», - зазначив головний лікар.
А ось за словами головного лікаря іншої великої онкологічної установи країни, Інституту раку, ліками забезпечені 95% пацієнтів. За останні п'ять років фінансування цього центру збільшилось на 80% - до 40 мільйонів гривень. «Маніпуляцій з ліками у нас не було, - стверджує вона, - з боку адміністрації інституту існує чіткий контроль».
Про те, що коштів, які виділяються на лікування онкохворих, катастрофічно не вистачає, кажуть і фахівці. Однак навіть ті, які купуються за рахунок держави, лікарі згодом пацієнтам продають за гроші. При цьому зловити за руку такого медика важко, оскільки це - ціла система, в якій замішані як головні лікарі, так і чиновники МОЗ, зазначає Стефанишина. Доказом цього є випадок, коли пацієнт з чеками і коробками від ліків навіть подався у міліцію, однак правоохоронці не поспішали розслідувати справу, а в адміністрації установи і зовсім заявили, що хворий просто забув про безкоштовні медикаменти.
Варто зазначити, що єдині відомості про безплатні ліки можна знайти на сайті МОЗ, проте доступ до Інтернету в Україні є далеко не у всіх хворих.
Коментарі
!!!!
16.08.2013 12:57:57
Не так давно, в Одесском онкодиспансере во время приема у доктора Стороженко С.А., на мобильный телефон доктора поступил звонок, доктор взяла трубку, был слышен голос звонящего, это был директор аптеки «Оригинальные препараты», в которой мне приходилось покупать лекарство для лечения рака молочной железы. Доктор, не предполагая, что разговор мне слышен и понятен обсуждали, какое лекарство мне будет назначено…. Без комментариев.