Позаминулого року у селищі Шацьк трапилася дорожньо-транспортна пригода, під час якої у старенькі «Жигулі» врізалася іномарка. Як виявилось за кермом «Шкоди Октавії» перебував місцевий керівник Державної автоінспекції Сацюк Я. І . «ВАЗом» кермувала Лілія Москальчук, котра лишень рік тому вийшла заміж за шацького хлопця і оселилася у домівці його батьків. Силовики довго крутились навколо справи по факту цього ДТП і в результаті порушили справу про адмінпорушення щодо… молодої жінки, котра на думку правоохоронців рухалася другорядною дорогою і не пропустила легковик міліціонера. Щоправда, з огляду на технічні ушкодження автівки тодішнього начальника ДАІ, він врізався в «Жигулі», водій яких раптово застосувала гальмування, аби уникнути зіткнення, - повідомляє інтернет-видання «Під прицілом».

Організація автомобільного руху у селищі Шацьк щонайменше, викликає подив. Складається враження, що розташуванням дорожніх знаків на вулицях населеного пункту займаються усі кому не ліньки. А у разі виникнення дорожніх негараздів, судові інстанції схиляються на бік правоохоронців, мотивуючи свої рішення, висновками «своїх» експертів-автотехніків. У результаті, до кримінальної чи адміністративної відповідальності притягують людей, котрі винні лишень у тому, що не вміють читати дорожніх знаків… розташованих до них тильною стороною. Мовляв, хто-хто, а місцеві мають знати усі знаки і бачити їх з різних сторін. Отож і встановлюють знаки дорожнього руху та розмітки на власний розсуд і так би мовити на «шацький» лад.

У цьому селищі, до речі, встановлені кілька дорожніх знаків, якими начебто регулюється рух довкола місця, де розташований пам’ятник Тарасу Шевченку. Цікаво, що ці знаки і вказують водіям, аби ті призупинилися, оскільки виїжджають на головну дорогу. Останню, правда, ніхто і ніколи не позначив розміткою належним чином, тож водії мали лишень здогадуватися, у який спосіб їм насправді здійснювати маневри на поворотах буцімто головної «магістралі».

Добре, якщо за кермом місцевий житель, який орієнтується у дорожній ситуації. Адже влітку у тих краях чимало відпочиваючих з різних куточків нашої країни. Тамтешнім ДАІшникам через це, вочевидь, добряче перепадає «на шматок хліба». Адже наврядчи комусь захочеться сперечатися із людьми у погонах, котрі доводять, що ви порушили їхні правила. Так, так. Саме співробітники міліції самотужки вносили приписи про розміщення на вулицях районного центру дорожніх знаків. Проте, зауважу, що повноважень таких правоохоронці по закону не мають. Звісно, хлопці у погонах можуть поновити пошкоджений знак, і задля цього внести відповідний припис у комунальну організацію. Однак вони не мають права встановлювати нових дорожніх знаків.

Простою мовою, місцевий «крутий» міліціонер, котрий рухався дорогою, яку вважав головною, був правий. Позначити, звісно, цей автошлях відповідним дорожнім знаком ніхто не спромігся. Водій Лілія Москальчук приїхала у місце зіткнення із зустрічної сторони і не могла бачити іномарку, якою рухався правоохоронець із правого боку. Щойно вгледіла зупинилася, а «Шкода», за кермом якої сидів міліціонер вдарила її «Жигулі», які вже стояли посеред дороги. Вдарив, але, за висновками експерта-техніка, про його неправильні дії – ані слова.

В описовій частині справи по ДТП сказано, що він не міг так чинити, а у висновках – усіх «собак повісили» на жінку-водія. Уявляєте ситуацію, правоохоронець бачив, що перед ним серед дороги зупинилася машина і вільно влупив її. Більше того, він запевняв, що жінка повинна була знати, що на іншій стороні вулиці, зворотом до неї, стоїть дорожній знак про зупинку і надання переваг у русі… міліцейській іномарці.

Мовляв, усі місцеві орієнтуються, що той автошлях, яким рухалася Лілія є другорядною дорогою, а правоохоронець, котрий виїжджав із вулиці власної садиби розігнався, бо їхав головною магістраллю. Правда, без будь-яких дорожніх знаків про будь-які дорожні пріоритети.

Нині Шацький районний суд, на замовлення якого львівський експерт підготував свої висновки,  бачить повноту у таких твердженнях, оскільки навіть не звертає уваги на той факт, що в описовій частині документу йдеться щонайменше про двосторонню вину водіїв, котрі зіштовхнулися у тому місці.

Варто зауважити, що пішохідну зону довкола клумби, розташованої перед пам’ятником Шевченку, воліють називати круговим рухом.

Називають її так, нагадаю, без будь-яких правових підстав.  Більше того, попри будь-яке законодавство, у Шацьку за звичкою вважають, що міліціонер, тим паче головний ДАІшник району, завжди правий, оскільки він покликаний сам виявляти порушення правил дорожнього руху. І навіть, коли і порушує сам, то про таке ніхто… не розкаже, адже завтра перетнеться на дорогах з ним або його колегами зі смугастою паличкою.

Словом, у цій ситуації найкраще було зробити винною Лілію Москальчук, аби уникнути можливих негараздів. Задля цього неважко і клумбу назвати круговою дорогою, а дорожній знак, який міг бачити тільки водій, котрий рухався назустріч Лілії, став обов’язковим для усіх учасників вуличного руху.

Звісно, Лілія, котра перебувала на шостому місяці вагітності написала заяв у Шацький суд, у якій попросила перенести слухання на пізніше. Її здивуванню не було меж, коли слухання справи, про яке вона дізналася лишень за день до розгляду, відбулося попри її заяву. Про прийняте рішення її ніхто не повідомив, бо провадження у адміністративній справі закрили на підставі закінчення строків для її розгляду.

Жінка народила і оскаржила дії суду, оскільки її позбавили права захищати свої інтереси і перевісили усю провину у скоєній аварії на неї. Таким чином, суд першої інстанції хоче присудити Лілії Москальчук сплатити 66 тисяч гривень матеріальної і моральної шкоди на користь ДАІшника. Далі буде…

Олена МОРОЗ