Банки і колекторські компанії придумали новий спосіб повернення боргів позичальників.Тепер крім дзвінків і листів вони почали розклеювати за місцем проживання клієнта оголошення-попередження з фотографіями, - пишуть «Вести».

"Мені подзвонила шокована жінка: "У нас весь під'їзд обклеєний твоїми фото з підписом "боржник". Навіщо ти знімав гроші з кредитної картки?! А найдивніше, що моїй кредитці вже близько двох років, на ній було близько 50 грн і я нею не користувався. Прибіг у банк, і з'ясувалося, що мій борг становить 45 грн. А виник він через те, що банк стягнув з мене річну плату за користування пластиком. Дівчатка-операціоністи заспокоїли: "Не переживайте, от якби ваш борг перевищив 30 тис. грн, то ми б розмістили за місцем проживання білборд з фото", - розповів підприємець Олександр.

Причини такої атаки на боржників банкіри пояснюють тільки неофіційно: власники вимагають від своїх банків збільшення прибутку. Фінансисти не звертають уваги на розмір заборгованості. З одним і тим же завзяттям вибивають як борги на 45 грн, так і на 5-8 тис. грн. Самі банкіри фото не розклеюють, а залучають до цього треті структури, нерідко навіть рекламні агентства.

Багато банків практикують фотозйомку позичальника за допомогою веб-камери під час підписання кредитного договору за згодою самого позичальника.

Крім того, банки можуть використовувати білборди з фотографіями недобросовісних позичальників за заставними кредитами на великі суми, корпоративними позиками, кредитами на малий і середній бізнес.

Банківські працівники визнають, що мають базу фотографій клієнтів, однак участь у розклеюванні знімків дрібних боржників заперечують.

Юристи ж стверджують, що дії банків протизаконні. "Розміщення зображення боржника без відкриття кримінального провадження та резолюції слідчого або суду є порушеннями статті 308 Цивільного кодексу. По ній, фотографії з зображеннями фізосіб можуть публікуватися і поширюватися лише за згодою цієї людини", - зазначив партнер юрфірми Vox Legum Михайло Спасов. Винятками можуть бути лише два випадки - якщо фото дозволяється поширювати під час розшуку зниклих людей або злочинців. В інших випадках боржник має право навіть на компенсацію. Для цього треба подати позов на банк або колекторську компанію і відстояти свої права. "Боржник може розраховувати на захист своїх честі і гідності, а також на компенсацію моральної шкоди", - сказав адвокат Костянтин Цуперяк.