Депутати Луцької міської ради не можуть гарантувати вкладникам ПАТ «Західінкомбанк» повернення всіх втрачених коштів. Про це повідомляє інтернет-видання «Під прицілом».

Як повідомлялося раніше, більше 5-ти років ПАТ «Західінкомбанк» не повертає вкладникам їхніх коштів. Заручниками цього стали тисячі громадян, переважно інвалідів і пенсіонерів. Керівництво банку пообіцяло, що поверне вкладені кошти, коли боржники фінансової установи перерахують взяті раніше кредити, оскільки інакшого джерела надходжень в банківський бюджет немає. Проте, навіть після рішень суду про обов’язковість повернення коштів ошуканим громадянам, вкладники своїх грошей не можуть отримати й до сьогодні. В результаті, вкладники «Західінкомбанку» пікетували приміщення мерії з вимогою до депутатів вплинути на ситуацію та допомогти їм повернути їхні заощадження. Луцькі обранці зголосилися допомогти, проте, нічого конкретного до цього часу прийнято не було.

Сьогодні, 25 листопада, на засіданні постійної комісії міської ради з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, депутатської діяльності, етики та регламенту розглядалося чергове звернення від комітету ошуканих вкладників. Проект рішення, яке представила уповноважена від комітету особа Любов Лищук, викликало хвилю невдоволення серед членів комісії, зокрема її голови Андрія Осіпова. Жінка намагалася подати на затвердження проект рішення «Про розгляд причин та обставин, що призвели до критичної ситуації довкола ПАТ «Західінкомбанк» і порушення прав громадян-вкладників та термінів повернення вкладів населенню». Протягом 1,5 години обговорення до проекту було внесено 4 поправки, які в принципі, перекрили постраждалим надію повернути всю суму вкладених коштів.

Зокрема, у проекті рішення від імені комітету була висунута вимога зобов’язати перелічених в документі боржників банку повернути взяті кредити. Серед них були й імена луцьких депутатів та підприємців, зокрема, Юрія Бондарука, Сергія Мартиняка та Василя Токарського. Побачивши в наданому списку імена своїх колег, Андрій Осіпов почав їх яро захищати:

«Є довідка, що Мартиняк не винен банку ні копійки. А Бондарук заборгував ПАТ «Західінкомбанкт» всього 33 тисяч євро. В той час, у списку не вказані назви компаній, які винні десятки мільйонів гривень. То чим ви керувалися, коли складали цей список?», - з явним невдоволенням запитує голова комісії.

 Як повідомила представниця комітету ошуканих вкладників Любов Лищук, ці особи, а точніше їх підприємства вже давно є банкрутами. Або, наприклад, підприємство «Пан Курчак», що підконтрольне Сергію Мартиняку, заборгувало банку 30 мільйонів гривень, але фактично кредит погашається через нещодавно створену фірму.

Натомість, жінку звинуватили у наданні неправдивої інформації, оскільки документально вона не змогла підтвердити свої слова.

Суперечку викликала і вимога екстрадиції колишнього голови ПАТ «Західінкомбанку» Василя Гаврилишина, який, як подейкують, переїхав до Норвегії. Зокрема, Андрій Осіпов намагався довести, що засновник банку не повинен відповідати за ситуацію, яка відбувається сьогодні - це провина теперішнього керівництва. 

«На сьогоднішній день ми маємо 1400 ухвал суду, що зобов’язують боржників повернути кошти, проте нічого так і не було повернено», - скаржиться Любов Лищук.

Андрій Осіпов запропонував членам комітету звернутися до Фонду гарантування вкладів з проханням про початок процедури відновлення платоспроможності банку. За словами депутата, це б дозволило повернути 75 % вкладів тим громадянам, депозит яких на рахунку в банку не перевищує 200 тисяч гривень. Що стосується решти 25 % людей, вклади яких перевищують 200 тисяч, то їм буде повернено лише вищезгадану суму, а решта залишиться у статутному капіталі фінустанови, а ці особи виступатимуть й надалі кредиторами банку.  

«Ви зрозумійте, всі гроші до копійки повернути вже неможливо», - стверджує голова комісії.

Як стало відомо зі слів заступника начальника юридичного відділу Луцької міської ради Наталії Юрченко, Луцька міська рада взагалі не повинна втручатися у відносини між банком і вкладниками. Єдине, що може бути зроблено – мерія має право звернутися до Державної виконавчої служби Головного управління Юстиції, щоб остання проконтролювала процес виконання судових постанов щодо повернення коштів ошуканим громадянам.

В результаті, членами комісії було прийнято рішення все ж прийняти поданий проект, але із серйозними поправками. Зокрема, в рішенні вказати лише тих осіб, відповідно до яких є судове рішення повернути кошти, встановити факт тривалого невиконання рішень суду, не вказувати у переліку боржників їхні посади, звернутися до відповідного органу з вимогою належного розслідування щодо колишніх та нинішніх працівників банку. Таким чином, всього 4 фізичних та 8 юридичних осіб будуть вказані в проекті рішення. Документ із поправками буде винесений на розгляд 48 сесії Луцької міської ради.