Середня заробітна плата в Луцьку у 2,4 раза більша за мінімальну. Про це йшлося 10 грудня під час оперативної наради у стінах мерії - пише Волинський інформаційний портал.

Про стан виплати заробітної плати та рівень оплати праці на економічно активних підприємствах міста доповіла начальника управління економіки міської ради Любов Івевакова. Середня заробітна плата штатних працівників економічно активних підприємств за 9 місяців 2013 року становить приблизно 2718 гривень, що в 2,4 рази вище рівня мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, передбаченого законодавством для працездатних осіб (1147 гривень). Вища заробітна плата тільки у місті Нововолинськ – 3361 гривень. Загалом же по області вона дорівнює 2550 гривень.

До відповідного періоду минулого року середня заробітна плата збільшилась на 8,9%. Незважаючи на позитивну тенденцію щодо рівня оплати праці, окремі керівники підприємств все ж забезпечують оплату, середній рівень якої нижчий законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати. Забезпечується постійний моніторинг показників із праці, результати якого розглядаються на засіданнях робочої групи з питань моніторингу заробітної плати найманих працівників суб’єктів господарювання, які діють на території міста, та комісії з питань забезпечення своєчасності сплати податків, внесення інших обов’язкових платежів, ліквідації заборгованості з виплати заробітної плати, детінізації заробітної плати.

З метою комплексного вирішення питань у складі комісії та робочої групи працюють представники всіх соціальних фондів, Луцької ОДПІ, інспекції з питань праці, профспілок, депутатського корпусу міської ради. Для участі у роботі засідань постійно запрошується і, як правило, бере участь представник прокуратури міста. Засідання проводяться відкрито, за участю представників ЗМІ. З початку року відбулось 10 засідань робочої групи та 9 засідань міської комісії. На засіданнях заслухали звіти керівників 20 підприємств щодо причин неналежного рівня оплати праці найманих працівників та неодноразово заслухали звіти керівників Луцького підприємства електротранспорту та КП «Автогосподарство Волинської обласної ради» щодо несвоєчасної виплати заробітної плати. На засідання комісії та робочої групи запрошувались керівники всіх підприємств, які протягом року перебували в переліку боржників з виплати заробітної плати, та підприємств з низьким рівнем заробітної плати. Особлива увага зверталась на великі підприємствами, на яких зайнято 100 і більше осіб, а рівень середньої зарплати не досягав 1500 гривень на місяць, адже такі підприємства першочергово впливають на рівень середньої зарплати по місту.

Всього з початку року з керівниками 28 підприємств міста проводились співбесіди, в тому числі з керівниками 4-ох підприємств безпосередньо на виробництві: товариство «Привітне», приватне підприємство «Енерго-світ», товариство «Захід-риба», Луцька філія «Руно» товариства «Комерс». Заступник Луцького міського голови Тарас Яковлев висловив обурення з приводу того, що чимало підприємств, м’яко кажучи, обдурюють податкову та владу та виплачують гроші у конвертах. Так, на одному з підприємств, згідно з табелем, електрик працює 2 години на день, а бухгалтер – десять.

«Такого просто не може бути», - додав посадовець та попросив ЗМІ писати про таких «господарів». Любов Івевакова додала, що, за результатами моніторингу, виявлено, що у переліку з низьким рівнем заробітної плати перебувають одні і ті ж підприємства. З пояснень керівників встановлено, що, як правило, основною причиною низького розміру середньої заробітної плати є тимчасова зайнятість працівників на умовах неповного робочого часу через відсутність необхідних обсягів робіт. Крім того, на підприємствах низький рівень оплати праці зберігається і через виконання основною кількістю працівників робіт низької кваліфікації. Основною ж причиною зарплатних боргів є наявність дебіторської заборгованості за надані послуги, виконану роботу.

Результатом спільної роботи є зменшення вдвічі суми зарплатного боргу та кількості підприємств-боржників, суттєве зменшення кількості суб’єктів господарювання з низьким рівнем середньої заробітної плати та підвищення рівня середньої заробітної плати в цілому по місту. Так, протягом року середня заробітна плата по місту збільшилась на 181 гривню. У січні цього року 13 підприємств міста нарахували працівникам заробітну плату, середній рівень якої менше законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, у лютому та березні таких підприємств було 28. У жовтні низькі заробітки були лише у 5-ти підприємств. Крім того, майже на 50 відсотків зменшилась кількість підприємств міста, у яких при штатній чисельності більше 100 осіб середня заробітна плата менше 1500 гривень.