Керівники КП «Луцькводоканал» хочуть створити дочірнє підприємство «Луцькводоканалсервіс». Структура створюється для того, щоб самостійно встановлювати ціни на послуги, які за законом повинні надаватись безкоштовно, - про це повідомляє інтернет-видання «Під прицілом».

Питання виноситимуть вже на найближчу сесію міськради. Відповідний проект рішення було опубліковано 11 грудня на офіційному сайті Луцької міської ради. Варто зазначити, що не так давно директор комунального підприємства Іван Корчук запевняв, що зміни в статутному фонді – це лише технічні поправки, однак вже через деякий час стало відомо про проект створення дочірнього підприємства.

Заступник головного інженера підприємства, депутат Луцької міської ради Юрій Вега у телефонному коментарі сказав, що він противник такої реформи. Причин поки пояснювати не хоче, однак з його слів можна зрозуміти, що від цього ані громада, ані місто не виграє. 

«В мене є своя думка стосовно цього і я б не хотів її озвучувати, я її на кожній сесії в принципі десь приблизно формулюю і поки що мене депутати розуміють. Я думаю, якщо депутати будуть мати голову на плечах, то не підтримають проект рішення. На мою думку, це є щось на зразок тої схеми, що відбулась з Кропивою», - зазначив заступник головного інженера підприємства Юрій Вега.

Депутат порекомендував журналістам звернутися до ініціатора такого нововведення - заступника директора з економіки та фінансів КП «Водоканал» Юрія Корецького. 

За словами заступника директора підприємства з економіки та фінансів, таке нововведення на підприємстві - життєво необхідне. Навіть більше, нібито рекомендоване головним регулятором діяльності комунальних підприємств – Національною комісією з регулювання комунальних послуг. Такі компанії нібито вже створили у Рівному, Чернівцях і Тернополі.

«Згідно з висновків національної комісії, основні види діяльності комунального підприємства – це водопостачання та водовідведення. Вони підлягають ліцензуванню, входять в собівартість і відповідно – входять в тариф для населення та юридичних осіб. Всі інші види діяльності, а саме – ремонтно-будівельні послуги, послуги з повірки лічильників – це неосновний вид діяльності, який не ліцензується комісією, не входить до тарифу і за який підприємство може отримувати або прибутки, або збитки», - зазначив Юрій Корецький.

Таким чином, судячи зі слів одного з основних топ-менеджерів КП «Луцькводоканал», із створенням нового ДП «Луцькводоканалсервіс» лучани, як і раніше, платитимуть за водопостачання і водовідведення. Однак окрім цих платежів введуть ще й додаткову оплату - за ремонт трубопроводів, повірку лічильників, транспортні послуги. Тобто, із споживача зможуть правити гроші за будь-яку найменшу дрібницю, яка зараз входить до їхніх обов'язкових функцій. 

«На сьогодні ми проаналізували, що «Луцькводоканал» на рік надає послуг з водопостачання та водовідведення на 60 мільйонів гривень і 1 мільйон гривень – це інші види діяльності, які на сьогодні мають практично нульову рентабельність, тобто перебувають на межі збитковості. Аби не допустити в майбутньому збитковості цих послуг, було підтримано рішення створити на комерційній основі дочірні підприємства, які виконуватимуть ці функції. Вони будуть надавати послуги, отримувати за це кошти і не тягнути збитки на основні діяльності підприємства», - повідомив заступник комунального підприємства.

Посадовець наголосив, що підприємство не може надавати збиткових послуг, бо вони відразу включаються в тариф для населення, а Нацкомісія не дозволяє підвищувати його.

Журналісти «Під прицілом» запитали в представників Національної комісії з регулювання комунальних послуг чи дійсно це була їхня ініціатива заснування такого підприємства. Прес-секретар Іван Толкачов розповів, що комісія рекомендує створення дочірніх підприємств, аби комунальні підприємства не були збитковими. Наразі ліцензованими є послуги лише з водопостачання та водовідведення, всі інші послуги за законом повинні виконуватись для людей безкоштовно, серед них – повірка лічильників, їх встановлення та демонтаж тощо. Згідно із законом витрати на надання цих послуг повинна компенсовувати держава, однак наразі бюджетних коштів не вистачає, щоб покривати різницю в тарифах. Тому раніше нацкомісія рекомендувала все ж таки брати з людей кошти за ці послуги. Як пояснили в нацкомісії, кожне підприємство обраховувало свій тариф, привозило розрахунки, пояснювало їх, працівники перевіряли інформацію і виносили рішення про їхнє затвердження. Нацкомісія запевняє, що зазвичай вони все ж зменшували тариф на користь населення. Зараз же вони стверджують, що виникла необхідність ліцензування цих послуг і тому вони рекомендують такі нововведення. Однак, в комісії також повідомили, що діяльність дочірніх підприємств не буде їм підпорядковуватись. Контролюючий орган стверджує, що ціни на послуги підприємства встановлюватимуться за законами ринку. Тобто, якщо є здорова конкуренція, то підприємства прагнутимуть знизити ціни, щоб привабити більше «покупців». В комісії запевняють, що за таким принципом формуватимуться тарифи на послуги дочірнього підприємства. Однак, якщо в місті буде лише одне таке підприємство, то відповідно ніхто не заважатиме їм встановлювати ціни, як заманеться. Єдиний контролюючий орган в цьому випадку – місцевий орган влади.

Недивно, що ініціативу свого заступника підтримав і директор комунального підприємства Іван Корчук. Посадовець стверджує, що таке нововведення є просто необхідним для того, щоб врегулювати виплату коштів жителями багатоквартирних будинків.  Головний економіст підприємства Ольга Шевчук запевнила, що наразі діє старий тариф, в якому передбачена оплата цих послуг, однак  найближчим часом тариф змінюється і він вже не покриває цих витрат. Директор «Луцькводоканалу» стверджує, що на сьогодні держава боргує підприємству майже 24 мільйони гривень. Іван Корчук наголошує, що тарифи давно вже варто було підвищити, бо зарплата, вартість електроенергії, матеріалів ростуть, а тарифи залишаються ті самі, держава повинна була б компенсувати різницю, однак на ділі компенсація не відбувається.

«В такому випадку в нас є два виходи, або створення дочірніх підприємств, або вернути все це жекам. А вернути жекам трошки страшнувато, бо зараз ми не добираєм грошей з «Луцьктепла», а завтра не будем добирати ще й з жеків, тому що вони спершу закриють свої проблемні місця, а тоді вже, що залишатиметься – віддаватимуть нам», - зазначив очільник комунального підприємства.

Під час телефонної розмови іван Корчук запевняв, що формування тарифів дочірнього підприємства буде контролюватись національною комісією, але під час зустрічі директор «Луцькводоканалу» вочевидь змінив свою думку і сказав, що їх контролюватиме міська влада. До того ж він зазначив, що в Луцьку більше немає подібних підприємств і тому «Луцькводоканалсервіс» буде монополістом.

«Люди будуть іти до нас, або в ЖЕК – іншого виходу немає», - наголосив посадовець.

Іван Корчук відмовився розповідати про те, хто буде директором, звідки буде набиратись персонал, мовляв про це ще рано говорити, бо немає відповідного рішення міської ради.

В питаннях, що стосуються передачі майна на баланс, то тут думки директора і його заступника розійшлись. Юрій Корецький зазначав, що ніякої передачі майна не буде, а офіс, техніка та інше будуть надаватись на умовах оренди. Однак, керманич підприємства вочевидь має іншу позицію. За його словами, певна кількість майна все ж буде передаватись.

«Ми є засновниками підприємства, то ми мусимо щось передати – якийсь комп’ютер, ще щось. Фактично в нас ліквідовується відділ збуту і на його місці формується дочірнє підприємство», - розповів посадовець.

Думки посадовців розбіглись і в питаннях, що стосуються розміру статутного фонду. В той час, як Юрій Корецький запевнив, що він становитиме всього 5 тисяч, його безпосередній керівник назвав зовсім іншу суму, а саме – 100 тисяч гривень.

Також керманич підприємства зазначає, що така посада, як заступник директора з економіки та фінансів на підприємстві з’явилась нещодавно – з літа цього року. Посадовець пояснив зміни в штаті лише тим, що в сьогоднішніх економічних умовах така людина просто необхідна на підприємстві.

«Національна комісія нам добавила стільки роботи саме з економічних питань, що тут мусово брати людину, яка б цим займалась», - наголосив Іван Корчук.

Директор не заперечив того факту, що разом з Корецьким на підприємство прийшли й інші люди. Так само, як не заперечив і того, що через брак коштів всі працівники підприємства періодично змушені йти в відпустки за свій рахунок. За його словами таке рішення було прийняте на зборах колективу, тому що фінансовий стан підприємства залишає бажати кращого. З цієї причини усі працівники повинні щороку відпочивати за власний рахунок протягом 10 днів. Іван Корчук додав, що цей термін можуть продовжити.

 До того ж варто зазначити, що нещодавно комунальне підприємство відкрило кредитну лінію на суму 5 мільйонів гривень. За словами Юрія Корецького, на сьогодні підприємство отримало від банку 1,5 мільйона гривень, з яких 600 тисяч пішло на придбання каналопромиваючого автомобіля, а 900 тисяч буде використано на погашення заборгованості із виплати заробітної плати за листопад.

«Цей автомобіль куплений не для того, щоб їздити в ліс по гриби, а для того, щоб чистити каналізацію і влітку, і зимою. Для того, щоб чистити каналізацію ми в цьому році витратили майже 500 тисяч гривень, бо запрошували машини з Києва, Луганська, бо є такі ділянки, які не можна прочистити тою технікою, що є в нас в наявності. Бували випадки, що 2 дні стояло місто без води, бо не могли прочистити каналізацію. Сьогодні придбали цю машину і питання буде вирішене. Я думаю, що за рік, півтора ця машина окупиться, бо ми ще й зможемо надавати послуги на стороні», - зазначає директор комунального підприємства.

За його словами, усі кошти, які підприємство бере в банку, воно практично відразу повертає. Бо спочатку людям потрібно виплачувати заробітну плату, а тоді вже надходять платежі від населення за надані послуги.