Кабінет Міністрів на своєму засіданні ухвалив постанову «Про продовження у 2014 році проведення у Волинській області експерименту з надання пільг у грошовій формі з оплати електроенергії». Як відзначають аналітики, експеримент, який зараз реалізовується в даному регіоні, позитивно сприймається як самими громадянами, так і виробниками електроенергії, оскільки при такій системі відносини з постачань електроенергії стають більш прозорими, повідомляє інформаційно-аналітичний портал Inpress.ua.

Експерти Міністерства фінансів пояснюють, що експеримент з монетизації пільг з оплати електроенергії почав реалізовуватися з жовтня 2010 року. Станом на 1 грудня 2013 року в ньому беруть участь майже 101 тис. осіб. У рамках реалізації експерименту, з держбюджету для надання пільг у грошовій формі з оплати електроенергії з початку року профінансовано 9,8 млн. грн.

На думку експертів, монетизація пільг з оплати електроенергії забезпечує адресність надання соціальних виплат. Цей експеримент дозволяє забезпечити грошовими виплатами пільгові категорії мешканців Волинської області. Він також сприяє соціальній справедливості, спрощенню порядку надання пільг з оплати електроенергії.

Особливо важливим є те, що при виплаті пільг у грошовій формі виникають вагомі стимули до економного споживання енергоресурсів. Економлячи споживання енергоресурсів, пільговики все одно отримують грошову компенсацію у повному розмірі, повідомляє інформаційно-аналітичний бюлетень КМУ.

На сьогоднішній день монетизація пільг є важливою складовою для демонополізації та створення конкурентних умов на ринку електроенергії та газу. У свою чергу, без формування реальної конкуренції на ринках електроенергії та газу неможливо істотно знизити споживання енергоресурсів, підвищити ефективність української економіки.

Оцінюючи позитив від монетизації пільг, експерти нагадують, що в Україні існує 141 вид пільг, правом на них володіють 18 млн наших співвітчизників.

Наприклад, в даний час право на безкоштовний проїзд у міському та приміському транспорті мають понад 12 млн чоловік.

При такому числі пільговиків неможливо забезпечити соціальну справедливість, підкреслюють експерти. Частина громадян, наприклад, які проживають у сільській місцевості, взагалі не можуть скористатися пільгами на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Для них часто не доступні інші форми соціальної допомоги, яку отримують жителі міст.

Часто соціальними пільгами користуються ті, чий рівень доходів цілком дозволяє обійтися без допомоги з боку держави. Водночас дійсно нужденні в соціальній допомозі з боку держави не можуть її отримати в необхідних обсягах. У держави просто немає коштів для цього. За оцінками аналітиків, загальна сума коштів, необхідних для надання всіх пільг, становить від 180 до 500 млрд грн.

Монетизація пільг дозволяє зробити систему соціальної допомоги більш прозорою та ефективною. Успішна реалізація експерименту у Волинській області, на думку експертів, дає підстави для його поширення на всю країну.

Важливим кроком щодо створення прозорої системи соціальних пільг могло б також бути формування єдиного електронного реєстру всіх одержувачів соціальної допомоги від держави. При цьому аналітики наполягають на відкритому статусі такого електронного реєстру. На їх думку, інформація про будь-які витрати з держбюджету, за винятком тих, які пов'язані з національною безпекою, має бути доступна всім громадянам України. Це відноситься і до соціальних виплат, підкреслюють експерти.

Зауважимо, що зростання мінімальних зарплат в 2014 році відбуватиметься в три етапи. А точніше: з 1 січня, 1 липня і з 1 жовтня. В результаті вона буде майже в два рази більше, ніж у 2009 році. До слова, за неповних чотири роки ці виплати збільшувалися вдвічі.

Як відзначають урядові аналітики, Україна - чи не єдина європейська країна, яка продовжує політику підвищення соціальних стандартів.

Тим часом борги з виплат фондів соцстраху погашені.

Міністерство соціальної політики України отримало від Державної казначейської служби 2,2 млрд грн, погасивши таким чином весь обсяг наявної заборгованості з виплат фондів соціального страхування. Про це в рамках засідання Народної колегії повідомила міністр соціальної політики Наталія Королевська.

«За останні три дні соціальна сфера отримала більше 2,2 млрд грн, і ми повністю погасили всі заборгованості», - сказала глава міністерства.

Як раніше повідомляв Inpress.ua, в Україні заборгованість із соціальних виплат фондів соцстраху ліквідована.

Казначейство України вживає всіх можливих заходів щодо своєчасного проведення соціальних виплат, а також розрахунків розпорядників коштів державного і місцевих бюджетів з дотриманням вимог чинного законодавства, спрямовуючи на це весь наявний фінансовий ресурс.

Казначейство оприлюднило попередні дані про мобілізацію доходів до загального та спеціального фондів Державного бюджету України. За даними казначейства, станом на 1 грудня до держбюджету надійшло 308 700 000 000 грн. При цьому до загального фонду держбюджету мобілізовано 266 400 000 000 грн., що на 7,2 млрд грн., або на 2,8 % більше відповідного показника 2012 року, а до спецфонду - 42,3 млрд грн.

Блокування роботи державних установ, насамперед уряду і Міністерства фінансів, завадило Кабінету Міністрів повністю вирішити питання виплати затриманих соціальних допомог до 10 грудня. Про це прем'єр-міністр України Микола Азаров написав на своїй сторінці в Facebook.

Починаючи з березня, заборгованість по заробітній платі в Україні скоротилася на 111 800 000 грн., або на 10 %. Про це повідомила міністр соціальної політики України Наталія Королевська під час засідання Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій та інших соціальних виплат.

«Починаючи з березня цього року ми маємо позитивну динаміку скорочення заборгованості по заробітній платі, - за цей період вона зменшилася на 111 800 000 грн., або на 10%», - сказала Наталія Королевська.

Крім того, за словами міністра, скоротилося також кількість підприємств, які мали таку заборгованість: сьогодні їх на 571 менше, ніж на початок року.

А Міністерство фінансів України перерозподілив міжбюджетні трансферти для того, щоб уникнути заборгованості з виплати заробітних плат.

До того ж Міністерство фінансів доручило голові Ради міністрів Криму, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій щотижня і щомісяця доповідати про виплату заробітних плат працівникам бюджетних установ.

Зі свого боку Кабінет Міністрів України виділив 771 млн грн. на оплату праці працівників бюджетної сфери, що фінансується з місцевих бюджетів. Про це повідомила міністр соціальної політики Наталія Королевська, поінформували в прес-службі Мінсоцполітики.

Загалом в Україні спостерігається тенденція до зменшення заборгованості з виплати заробітних плат, а також посиленню контролю трудового законодавства. В уряді зазначають, що легалізація зайнятості і боротьба із заборгованістю по зарплаті - відповідальність місцевих органів влади та керівників підприємств, і не виключають кадрові перестановки найближчим часом.

Також до кінця 2013 року українцям перерахують раніше призначені пенсії. Про це розповіла міністр соціальної політики Наталія Королевська під час міжнародної конференції «Які перспективи соціальної безпеки та справедливості в Україні».