Більше місяця у Києві на Майдані тривають акції протесту. За цей час влада кілька разів намагалася розігнати мітингувальників, поки безуспішно. Але це не означає, що таких спроб не буде в майбутньому, ознак діалогу влади з Майданом поки немає. Головним знаряддям в її руках опинився міліцейський спецназ «Беркут» і солдати Внутрішніх військ МВС. Один з бійців ВВ строкової служби на умовах анонімності розповів кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ про те, що відбувається по той бік Майдану, що переживають і відчувають 19-20-річні хлопці в чорній солдатській формі.
- Солдати внутрішніх військ - що за люди?
- Все як і в житті - є хороші, з якими в розвідку можна йти, а є відстій. Є розумні хлопці, а є й такі, що два на два не помножать. Бувають мажори з батьками- генералами.
- Яке ставлення до солдатів з боку командирів?
- Є справжні офіцери, але їх меншість. В армії ти - гарматне м'ясо. Цього не приховують і навіть підкреслюють. Постійно лякають поганою характеристикою. Для тих, хто після армії планує працювати в правоохоронних органах, вона важлива. Постійно тиснуть на свідомість. Відпустку, яка надається за законом, потрібно заслужити.
- Як вас тренують?
- Раз на тиждень виїжджаємо на полігон на стрільби. Зі зброї - автомати, снайперські гвинтівки, гранатомети. Але основний упор на тренуваннях - розганяти натовп. Відпрацьовуємо різні побудови - черепаха, моноліт, клин. Тренуємося у повному обмундируванні зі щитами. «Кийком зверху бий!» - за командою наносимо удар уявному противнику. Можуть вночі по тривозі підняти, видати спорядження і марш - відпрацьовувати розгін натовпу. Ганяють так, щоб зайвих думок у голові не залишалося.
- А як ти думаєш, чому так відбувається?
- Мені здається, стоїть завдання: підготувати покірних виконавців для розгону людей - бери щит, кийок і бий.
- Солдат досі використовують для будівництва генеральських дач?
- Ремонт зробити капітану або майору, город скопати - це в порядку речей. Якщо ти в чомусь спеціаліст - краще це приховувати.
- Як годують?
- Жахливо. Хлопці бачили процес приготування квашеної капусти. У бочку закинули нормальну і гнилу упереміш - погане викидати не прийнято. Потім зверху брудними берцями все це спресували. Смердючу рибу дають, їсти неможливо. Тушонку зі стратегічних запасів 1970-х років. Печиво, якому невідомо скільки років. М'ясо - я б такого собаці не дав. З усього видно, що на тендерах хтось добре заробив. Єдине, що їстівне - каші. «Доганяємося» простим хлібом.
- Як вас збирають на виїзд?
- Видають екіпіровку в залежності від цілей і завдань. Іноді - з щитом, шоломом, бронежилетом і КЗРН (комплексний захист рук і ніг, - ред.), іноді - без. Видають пеєри (ПР - палиця гумова, - ред.), наручники та газові балончики. Якщо виїзд на мітинг, то, звичайно, видають повний комплект. За кожну річ розписуєшся. Іноді спимо прямо в обмундируванні в очікуванні команди. Потім - вантажать в автобус і відправляють на місце.
- Вогнепальну зброю видають?
- Ні , ніколи.
- Вас привозять на акцію. Що далі?
- Сидимо в автобусі до надходження команди «на вихід». Якщо акція масова, то беремо щити. Але не обов'язково використаємо - додатковий захист може залишатися в автобусі, якщо в ній немає потреби. Дають команду - йдемо туди, куди скажуть. Шикуємося, поділяємо мітингувальників, захищаємо підходи до адміністративних будівель.
- Що відчуваєш, дивлячись на людей перед собою?
- Що я можу відчувати? Стоїш, як ідіот, в повній броні, а міг би спокійно спати в цей час. Єдине бажання - усіх послати. Але я розумію, що ті, хто стоїть зараз на Майдані - вони не хочуть заворушень, вони не провокатори. Провокатори кидалися камінням на Банковій, таранили грейдером. А ті, хто на Майдані - вони просто хочуть іншу країну. Так от ми - ті, хто в оточенні - теж хочемо іншу країну і хочемо до Європейського Союзу. Я такий же, як і вони. Я був по той бік барикад. А зараз мене призвали. Це не означає, що я когось зрадив чи у мене змінилися життєві пріоритети і цінності. Але я прийняв присягу. Коли співають гімн - в душі співаю разом з ними.
- А підспівувати вголос не можна?
- Заборонені будь контакти. Хіба що, якщо ніхто не бачить.
- Ти бачив, як били людей на Майдані, на Банковій?
- Статут прямо забороняє наносити удари по голові, кінцівкам, спині. Застосовувати силу можна в розумних межах по м'яких частин тіла. Це все прописано в законах і статуті. Не можна бити берцями лежачих. Пручається - одягни наручники. Бити не можна.
- За яких обставин можна застосувати силу?
- Спеціальні засоби дозволяється використовувати лише у разі загрози твоєму життю. При цьому ти повинен попередити порушника, що ти зараз застосуєш силу, якщо він не виправиться.
- Якби була команда стріляти в людей?
- Однозначної відповіді бути не може. Накази обговоренню не підлягають. Але все залежить від обставин. Якби дали команду стріляти по мирних демонстрантах - ні, ніколи. Це вбивство.
- Ті, хто застосовував зайву силу проти мітингувальників, - вони повинні понести покарання?
- Вони порушили закон, порушили людські норми. Якщо вони можуть побити студента на Майдані, розбити йому голову - хіба можна їх вважати після цього нормальними? Ми присягали на вірність народу, а не політикам , які це дозволили. Але на службу закликають різних людей. Хтось приходить і з "пером" в руках тішити свої комплекси. Такі люди тут теж є. Але іншим важливо пам'ятати, що рано чи пізно все закінчиться і ми повинні залишатися людьми.
- Що можеш сказати про «Беркут»?
- Іноді разом патрулюємо. Зустріти адекватну людину серед них - рідкість. Ми - служимо, вони - працюють. Ось і все. Вони ввечері їдуть додому, ми - в частину.
- Як вас годують на виїзді?
- Іноді видають сухий пайок, зазвичай це хліб і сало. Перед виїздом на кухню відправляють когось, хто приготує . Потім - заносять в автобус, роздають. Коли стоїмо довго, можуть привезти польову кухню з гарячою їжею - перше, друге У кожного є свій персональний казанок, кухоль і ложка.
- У туалет як і куди ходите на акціях?
- Як доведеться. Але зазвичай скрізь, куди їздимо, є туалети, так що без крайнощів. По одному ходити не можна - тільки якщо хоче більша частина групи. Тоді старший веде групу справити нужду. Якщо більшість в туалет не хоче, то доводиться терпіти.
-Що в службі найважче?
- Відсутність справедливості. У всьому. Маса ситуацій, коли тебе змішують з лайном. Це не має відношення до тренувань і виховання духу. Якщо ти намагаєшся боротися з цим - ламають нарядами, принижують. У результаті ти голодний, хочеш спати, все тебе злить. Програмування ненависті. Тебе ламають, поки ти не змиришся і не станеш без роздумів робити все, чого від тебе хочуть. Мені здається, що змінити ситуацію знизу неможливо. Читаєш статути, закони - все відмінно. Але це все не виконується. Треба міняти не солдата, а систему.
Коментарі
залупкин
31.12.2013 09:22:07
тупорылый коментар для себеподобных тупорылих майданопидорастов... то что ты напило можешь дать майданным серунам пусть они подтирают этим свои жопы , а не пальцем , как сейчас , и не размазывают по стеним а палаце культуры
12345
31.12.2013 09:25:23
В нашей стране с момента независимости так всегда было и по другому не будет при любой власти.
Васек
31.12.2013 09:26:33
заказная галимая статья
пипец
31.12.2013 09:29:08
гы, и тут нас**л синес**кий пи**р.
Штефан, Луцьк
31.12.2013 10:51:41
Мені це все знайоме зі совдепівської армії. Те ж саме: "Нє умєєшь - научім, не хочєшь - заставім!" Постійні принижування, гнобленя і виховання у ненависті. Вбивати там вчили добре. Я служив у совєцькому спецназі - піхоті. Не смійтесь, саме такою вона й була - кидали у найгарячіші точки. Чомусь, думав про українську армію краще. А воно, російські порядки. Не дай Боже вам туди потрапити. Солдати - абсолютно безправна скотина і раби.