Працівники підприємства ТзОВ «Хан-Електробау Україна» звернулися до редакції Нововолинська Ділового з проханням розповісти про їхні трудові будні. Люди нарікають на складні умови праці, травматизм, випадки несплати за роботу в нічний святковий час, а також на скорочення персоналу.
І це при тому, що міська влада продала німецькому підприємству 2,5 гектари нововолинської землі. Крім того, виробництво насправді європейське.
10 РОКІВ НОВОВОЛИНСЬКОМУ ХАНСТВУ
ТзОВ «Хан-Електробау Україна» засноване 2003 року. Працівники цього підприємства, розташованого неподалік від автостанції, виготовляють малопотужні трансформатори та інші електротехнічні компоненти. Як кажуть у народі, «мотають котушки».
А мотають тут євроначиння до побутової техніки близько 300 нововолинців. Працюють у три зміни. Переважна більшість колективу – жінки. Зарплатня складальників-оброблювальників невисока – 1500 гривень. Трохи більше отримує майстер-налагоджувальник – від 2000 гривень.
Такі гроші складно назвати європейськими зарплатами. Але ж інвестор і прийшов до України за дешевою робочою силою.
Та й умови праці на підприємстві, зі слів робітників, не найкращі. Люди задіяні у процесах спаювання та склеювання, тож часто страждають від негативного впливу побічних продуктів виробництва. Працівниці жаліються, що не завжди вентиляційна система дає раду шкідливим випарам. Іноді доводиться відчиняти вікна. Звісно, це спричиняє холодні протяги… і нові витрати на ліки у робітників.
Керівник підприємства Віктор Мельник запевняє, що всі робочі місця атестувала відповідна комісія, а за шкідливі умови праці люди отримують відповідні компенсації у вигляді молока.
На жаль, навіть вітамінізована молочна продукція проблеми не вирішує. Робітники стверджують: карета швидкої допомоги виїжджає на «Хан-Електробау» щотижня, а то й частіше. Цю інформацію підтвердило і керівництво підприємства, зазначивши, ніби зазвичай причиною екстрених викликів стають перепади тиску в жінок.
Попри очевидну потребу, ставки медичного працівника на підприємстві немає. Натомість у кожного майстра є аптечка. Схоже на те, що самолікування стає новим європейським пріоритетом. Принаймні у Нововолинську пілотний проект уже стартував...
Не дивують очільників підприємства і випадки травматизму на виробництві. Зізнаються, що раз чи двічі на рік таке трапляється. Здебільшого працівники «Хану» дістають ушкодження рук, пальців чи кисті. Офіційна причина — неуважність на робочому місці.
УВАГА! ТУТ МОЖНА ВКРАСТИ ПІВТОННИ ДРОТУ!
Та найбільш жваво обговорюють нововолинці скандальну крадіжку мідного дроту з «Хан-Електробау», скоєну 2 місяці тому. Вага поцупленого – майже 600 кілограмів.
Спитаєте, як можна з виробництва, облаштованого по-європейськи, вивезти стільки продукції? Виявляється, дуже просто! Домовтеся з охоронцем, заганяйте авто на територію і навантажуйте євроначиння скільки душа забажає. Можете навіть не роззиратись довкола, адже камер відеоспостереження на виробництва немає. Жодної!
Коментуючи ці факти, директор «Хан-Електробау Україна» Віктор Мельник зазначив, що після інциденту охорону вони замінили-таки: договір із однією місцевою фірмою розірвали, з іншою – уклали. До послуг державної охорони європідприємство чомусь не вдається. А відеокамери, на думку очільника, від крадіжок майна не рятують — лише фіксують порушення.
Такий підхід відверто дивує. Та у нас навіть в убогому шинку камери стоять, біля кафе й магазинів – повсюдно в Нововолинську, а потужне підприємство відеонаглядом нехтує. Парадокс!
Аналізуючи причини й умови скоєння злочину, правоохоронці дійшли висновку, що тут були явні прорахунки дирекції. Безконтрольність персоналу, неякісна охорона й відсутність відеоспостереження свідчать, що керівництво недбало поставилося до запобігання крадіжкам майна.
Так, ця резонансна крадіжка була вже не першою. Невдоволення робітників умовами праці та порушенням їхніх трудових прав могло б породити ще й не такі масштаби народного дерибану.
Тільки не кажіть, що не знали, ніби на європейських підприємствах в Україні адміністрація часто-густо порушує закони!
Наприклад, 2 роки тому директора "Хан-Електробау" Нововолинський міський суд оштрафував аж на цілих 510 гривень (!) за порушення норм трудового законодавства. Зокрема, за неналежний облік відпрацьованих годин і невиплату заробітку в подвійному розмірі за години роботи в нічний святковий час.
ЯК НАША МЕРІЯ НІМЦІВ ДУРИЛА
Утім, німецькому інвестору є з кого брати поганий приклад. Керівник «Хан-Електробау» розповів, як нововолинська мерія неодноразово дурила своїх європейських партнерів. Спершу ставку оренди землі пропонували спокусливу — мало не гривню. Згодом під час будівництва з’ясувалося, що каналізаційні мережі тут відсутні. Хоча власника довго запевняли у протилежному.
Орендовану землю німецький інвестор нещодавно купив-таки. Домагався цього 7 років. До речі, вартість купівлі не тішить керівників підприємства. Кажуть, що були готові й до 30 гривень за квадратний метр, але щоб 48 – такого не чекали.
Продаж 4 гектарів агропромисловому гіганту торгової марки «Пан Курчак» по 12 гривень за квадратний метр Віктор Мельник коментувати відмовився. Мовляв, якщо є висновки експертів, обговорювати їх уже зайве.
Так, ніби кричущо непристойна різниця більш як у 4 рази його не обходить...
Схоже на те, що німецький інвестор, оговтавшись після відвертого дурисвітства місцевих чиновників, вирішив такою ж картою нововолинцям і вернути. Нещодавно з «Хан-Електробау» звільнили 16 чоловік. Офіційна причина – спад попиту на продукцію підприємства.
Стривайте! Але ж керівництво заводу обіцяло після придбання землі збільшити кількість працюючих на 150 чоловік, а за 5 років довести їх число аж до 1000. Обіцянка вельми приваблива для міста, яке стоїть перед перспективою закриття шахт. От тільки робочих місць поки що не побільшало!
Чи не хитрі маніпуляції наших любих чиновників так дістали німецького інвестора? Може, й так, але чим завинили перед європейцями сотні нововолинських родин?
Зрештою, тільки від нас самих залежить, як ставитимуться до нас євробізнесмени: по-панськи, по-хамськи чи по-ханськи. Та факт залишається фактом: кілька гектарів нововолинської землі відтепер належать німецькому інвестору, а його обіцянки створити додаткові робочі місця для нововолинців супроводжуються скороченням персоналу і сумнівними рішеннями керівництва.
Автор - Андрій Сорока.
п.с. Після того як матеріал було опубліковано, редакції стало відомо, що 16 скорочених посад знову заповнено. Зі слів заступника міського голови Володимира Рожелюка, це звичайна плинність кадрів. Натомість керівник підприємства заявляв про скорочення працівників через зменшення обсягу замовлень на продукцію.
Коментарі
анатоль
06.01.2014 17:44:30
Сапожніков там теж має частку, тому він вам влаштує спростування уже дуже скоро.
скептик
07.01.2014 19:05:42
За такие жалкие гроши даже китайцы уже не работают, позорище!