Після грудневого буму карткового шахрайства, НБУ рекомендував банкам змінити правила проведення платежів - пише Дивись-info.

Українців навчать не попадатися на прийоми шахраїв і запропонують підписати з банками нові договори на користування системами інтернет-банкінгу (вони дозволяють платити з карткових рахунків через інтернет). Відповідні доручення фінансисти отримали від Нацбанку напередодні новорічних свят ( лист № 25-111/29563 ).

У першу чергу додатковий інструктаж пройдуть приватні підприємці та бухгалтери компаній, з рахунків яких останнім часом все частіше стали зникати кошти. Вони працюють через системи Клієнт-банк. « Ситуації несанкціонованого списання коштів відбуваються частіше не з вини банку, а з причини клієнтської необережності. Адже, наприклад, доступ до системи для юридичних осіб Клієнт -Банк передбачає використання ключів, неналежне зберігання яких іноді веде до отримання секретної інформації зацікавленими особами. Ті використовують ці дані для незаконного доступу до рахунків», – розповіла «Вістям» член правління Банку Кредит Дніпро Олена Безугла .

Також ряд банків з січня почнуть впроваджувати нові правила проведення платежів. А ось вони вже торкнуться не тільки бухгалтерів, а й приватних осіб, які перераховують гроші через інтернет. «Дійсно, багато українських банків недостатньо захищають доступ клієнтів до своїх систем дистанційного управління рахунками, і не повідомляють клієнтам про всі ризики. Наприклад, деякі фінустанови дозволяють клієнтам відправляти платежі після найпростішої ідентифікації – за логіном і паролем. Навіть без sms-підтвердження на мобільний телефон. У цих випадках мова зайде про посилення заходів безпеки, і зміну правил платежів», – зазначив у розмові з «Вістями » начальник управління інформаційних технологій «Банку Національний кредит»Дмитро Довгий.

Повернення грошей спростять

Крім усього іншого, багато банків запропонують клієнтам на 2014 р. підписати нову редакцію договору про користування системою інтернет-банкінгу. Це фінансистам в листі № 25-111/29563 рекомендував НБУ. Новий договір повинен розширити можливості фінансистів з повернення клієнтських грошей, якщо ті були викрадені у власника, і опинилися на рахунку шахрая. «Основна складність зараз полягає в поверненні вкрадених коштів . Їх непросто повернути, навіть після того, як гроші вдалося заблокувати на рахунках злочинців. Перегляд же договорів та отримання банком права на безспірне списання грошей з клієнтського рахунку (у разі отримання підтвердження про несанкціонований переказ коштів) дозволить швидше повертати викрадене постраждалій стороні», – пояснила нам ситуацію заступник голови правління Укрінбанку Жанна Макеєнко.

Втім, на запропоновану Нацбанком схему перерахування та блокування грошей перейдуть не всі банки. «Такий підхід без належного розслідування може викликати сплеск шахрайства, коли клієнт-відправник стане заявляти про несанкціоновані платежі в банк і вимагати повернення коштів», – сказав «Вістям» Дмитро Довгий.

Проте, умови переказу коштів все-таки змінять, хоча і з деякими корективами. У багатьох фінустановах готові ввести схему арбітражу. Тобто не повертати гроші за першою вимогою людини – відразу після його заяви про те, що гроші вкрали (а не він сам їх перерахував). А робити це після відповідної перевірки. «Рішення про повернення коштів потрібно приймати тільки після детального розслідування. Причому, щоб уникнути помилкових звернень, необхідно тарифікувати послугу арбітражу – брати за неї окрему комісію: якщо заява про незаконне перерахування виявиться шахрайським, ініціатор платежу повинен виплатити комісію банку, що проводив розслідування. Такі правила працюють у міжнародних платіжних системах, і прекрасно себе зарекомендували», – зазначив Довгий.

Шахраї активізувалися

Фінансисти впевнені, що нові правила дозволять їм швидше розбиратися з крадіжками з рахунків, і повертати вкрадені гроші, які після списання у господаря можуть ще довго «гуляти» по рахунках шахраїв. Нагадаємо, що потерпілим повертають викрадене з карток тільки після розслідування, а воно може тривати від 30 днів до 2-6 місяців (залежно від банку).

Поява листа Нацбанку наприкінці грудня вважається не випадковою. Саме в цьому місяці почастішали випадки крадіжок грошей з карткових рахунків громадян. За однією версією, рахунки «зламували» хакери, які збирали дані з номерами карток в інтернеті (за допомогою вірусних програм). За іншою – це були шахраї, що встановлювали скімери на банкомати (спеціальні пристрої, що зчитують інформацію з карток). « Шахраї активізувалися в передсвятковий період, коли починається пора відпусток, виплачуються аванси, відпускні та річні бонуси. У зв’язку з цим слід нагадати про рекомендації звертати увагу на зовнішні вигляд картоприймача банкомату перед його використанням, прикривати введення ПІН- коду рукою або портмоне. А також періодично міняти ПІН-код в банкоматах свого банку», – сказав «Вістям» радник з питань інформаційної безпеки Української міжбанківської асоціації “ЕМА” Олексій Красюк.