Геніальний винахід локачинського школяра спричинив справжній фурор у науці. Про це пише видання «Сім'я і дім».
Якби Вадим навчався в якомусь із американських коледжів чи шкіл, то досі біля дверей його будинку стояла б довжелезна черга із селекціонерів різних університетів. В Європі, переконаний, також за нього давно змагалися б найкращі виші. А так багаторазовий тріумфатор всеукраїнських конкурсів та виставок серед винахідників і раціоналізаторів проживає в Україні, тому на запитання «В якому університеті хочеш навчатися?» скромно відповідає «Ще побачу, як ЗНО напишу». І це при тому, що тільки за останні два роки він здобував дипломи, дивуючи київських професорів унікальними темами: «Трикомпонентний нейтралізатор вихлопних газів для двигунів внутрішнього згоряння», «Електротермічний холодильник», «Неінвазійний спосіб визначення концентрації глюкози в крові».
Техніка, прилади, електрика та електроніка були предметом цікавості малого Вадика з перших літ його життя. Хлопчака постійно бентежило запитання «Як воно працює і чому?». І добре, що вчасно це помітив талановитий вчитель Юрій Купріюк, який ще понад двадцять років тому, працюючи інженером-технологом «Сільгосптехніки», увійшов до десятки найкращих винахідників тодішнього союзу! Нині Юрій Олександрович веде в Привітному три гуртки: «Конструювання повітряних зміїв», «Основи науково-технічної творчості» та «Юні раціоналізатори і винахідники». І всі ці поетапні сходинки Вадим Гошій пройшов, адже працює із наставником уже понад п’ять років.
Нагород місцевого та обласного рівнів сьогодні вже, либонь, не злічити, та не цим переймається школяр. Зізнається, що його двигуном творчості та винахідництва є зовсім не слава. У це годі повірити, але головна мотивація роботи юнака – це... бути корисним простим людям! Мріє зробити їхнє життя економнішим та менш проблемним. Благородно, нічого не скажеш.
Щоразу, коли хлопець захищав ту чи ту наукову роботу перед київськими комісіями, доктори та кандидати диву давалися – звідки в голові цього малого волинянина такі серйозні й дорослі задуми. Ще б пак, не кожен восьмикласник буде перейматися проблемою вихлопних газів у старих автомобілях та розробить проект для їхньої нейтралізації. Аж ніяк не кожен десятикласник захоче порпатися у книжках та посібниках, аби створити холодильник нового типу, який матиме мінімальний вплив на продукти та втричі економитиме електроенергію. Проте вершиною його винаходів, безумовно, є глюкометр.
Ще коли півтора року тому «Сім’я і дім» написала про те, що вихованець локачинського вчителя Юрія Купріюка трудиться над дуже корисним винаходом, який дозволить вимірювати рівень цукру в крові без аналізу самої крові, редакційний телефон обривався від дзвінків. Усі просили координати цього творчого тандему, адже про подібне могли лише мріяти.
– Ідея створення такого приладу зумовлена великою актуальністю допомоги для хворих на цукровий діабет, – ділиться секретами виробничого процесу Вадим. – В усіх ЗМІ я тільки й чув інформацію про те, що щороку кількість діабетиків невпинно збільшується. А є такі люди, яким потрібно робити аналіз крові на цукор по кілька разів на день, а для цього треба постійно пробивати палець голкою медичного тестера. Тому задумався над альтернативним варіантом. Еврикою у цьому питанні стало те, що пригадав фізику – така речовина, як глюкоза, має властивість вбирати світло.
І закипіла в учня із вчителем робота така, що аж гай шумів! Парубок придбав звичайний електротестер за 25 гривень, припаяв батарейки, приєднав до конструкції кліпсу, обладнав це все світлодіодом та фотоприймачем. Також треба було такі деталі, яких українська промисловість просто не виробляє, а в інтернеті можна було купити лише велику оптову партію за дуже кругленьку суму. Проте й тут привітненцям поталанило, адже друзі змогли відшукати та привезти з-за кордону необхідну складову.
Потім, щоб не бути голослівними та убезпечити себе від помилки, Вадим та Юрій Олександрович пішли в лікарню та робили паралельний аналіз кожного хворого на діабет. Все відбувалося, наче у фільмах про секретні наукові дослідження, – пацієнт коловся голкою і паралельно чіпляв собі на вухо кліпсу. Хлопець натискав на кнопку, і через дві секунди на електротестері засвічувались цифри. А далі за графіком визначали рівень цукру. У це годі повірити, однак максимальна похибка в порівнянні з медичним голковим тестером становила всього 10%!
Знайомі застерігають запатентувати винахід, бо це революція. Хтось може просто вкрасти ідею, вкласти в неї кошти і заробити на цьому мільярди. Але на це школяр сором’язливо відповідає: «Це складний процес. Тут треба з керівником говорити. А те що можуть вкрасти, то так, мені до цього не звикати. Проте якщо вже доробимо до приладу гарний монітор, і щоб програма автоматично переводила за графіком показники, тоді вже точно працюватимемо над патентуванням».
Однак у чому впевнений Вадим на всі сто, то це в спрямуванні своєї майбутньої професії. Йому не принципово – навчатися у Львові, Чернівцях чи Івано-Франківську. Головне, що він хоче працювати в царині синтезу медицини та комп’ютеризації, можливо, навіть створювати новітні діагностичні апарати. Оце й буде найбільшим його щастям.
Андрій СОБУЦЬКИЙ
Волинський школяр здійснив прорив у науці
субота, 11.01.14 11:05Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
Володимир
11.01.2014 11:17:24
Требя підтримати та врятувати для України ТАЛАНТ !
Вова
11.01.2014 11:40:24
Все таланты на СТБ...настоящие самородки Украине не нужны, увы...в лучшем случае уедет за границу быстро, в худшем, попытается сделать что-то в Украине, разочаруется и уедет туда, куда позовут...в Украине за 22 года было и есть много изобретателей, но они не нужны украинским властям всех мастей
аверс
11.01.2014 11:19:16
Нехай хлопчині посміхнеться та допоможе доля.
Діана
11.01.2014 11:40:00
Який талановитий та винахідливий, чому ж у нашій країні не цінують такі таланти та не сприяють їх розвитку матеріально та морально! Шкода, що може настати такий час, що він зневіриться у необхідності щось робити для українців та поїде працювати за кордон, де здатні оцінити його здібності. А яка корить від грамот!!!
Раїса Федорівна
11.01.2014 12:29:20
Давно пробую актуалізувати питання талановитих людей, в тому числі дітей, студентів. Роки тому стала писати, переконуючи в доцільності відкриття талантів, на телебачення, в партійні осередки. Натомість на телебаченні трохи згодом стали з'являтися відповідні передачі з пошуками талантів, екологічної їжі та інші, а "партійці", видно, просто не доросли до того, чого я насправді хочу, хоча ретельно мені відписували. Мене ніяк не влаштовує те, що є. Знаю професора, який з особистої ініціативи відправляє своїх студентів за кордон, маючи з цього і свою особисту вигоду. Всього-навсього. Тому пропоную ідею з відкриттям талантів не покидати на самотік. Необхідно для розвитку діяльності талановитих створити свій науковий центр державного значення, бажано скоординований в одному місці. Для цього досить підходить резиденція в Межигір'ї. Таланти - величезна цінність. І їх треба знаходити, давати їм умови для розвитку і дуже цінити й берегти. Ми це маємо зробити. Такі горе-правителі, крім своєї кишені, ні до чого більшого просто не доростають, бо мізки не варять. Вкрасти - вони знають, що це таке. На щось путнє - просто нездатні. Тому і хлопчику, і такому вчителю аплодуємо стоячи!
Ірина
12.01.2014 19:28:35
Талановитих дітей, насправді, дуже багато. Але справжніх та ТЕРПЛЯЧИХ педагогів, які за мізерну оплату могли б допомогти дітям зробити "прорив" - дуже мало. Зазвичай керівниками талантів займаються на громадських засадах у МАН, куди діти потрапляють після того, як побували на одній-двох олімпіадах. А хто готує цих розумах до олімпіад? Прості вчителі. От їм ВЕЛИКЕ ДЯКУЮ, що поміж основної роботи вони вкладають душу в окремі чада! Але найперше - це батьки і їх творчий та розумний підхід до виховання. Головне - не збитися з поставлених задач і не нашкодити дитячому організмові, якщо ви ставите за мету виховати вундеркінда. Інша справа, що ця дитина - ПОЧУТА. Це дасть цій дитині ПОСТУПИТИ куди вона забажає без вступних екзаменів Може вона й далі займатиметься наукою, дай Бог, але це точно буде не в Україні, бо науку наша влада просто не терпить. Цього року в бюджеті на неї виділено - копійки!