Вкотре перечитуючи рішення Шацького районного суду про зловживання, махінації і привласнення величезних коштів на будівництві Ростаньської середньої школи ще раз доводиться переконуватися і дивуватися в тому, наскільки гнилою і корумпованою є нинішня система влади. Настільки безпринципна судова система , яка байдужа до простих людей, а махінації ділків і чиновників оцінює, як прикру випадковість чи винятковість, а не як організовані злочинні дії.
Здавалося б, справедливість згідно з рішенням суду першої інстанції восторжествувала: за привласнення більше 577 тисяч гривень на будівництві школи в селі Ростань приватного підприємця, будівельника Миколу Кобзаря засуджено на 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна, а колишню завідуючу районним відділом освіти і науки Наталію Борсук за службове недбальство і проявлену халатність – на 3 роки, однак звільнено з відстрочкою терміну на рік. Обох зобов’язано в рівних частинах повернути кошти державі. Це так би мовити сумний фінал справи, а якими масштабними і фантастичними були задуми цієї афери на початку – у 2007 році.
Це якісь там недосвідчені пацани для гулянок , чи бездумні наркомани після ломки постійно попадаються на дрібних крадіжках. Їх міліція швидко ловить, оперативно розслідують справи, судять і описують їх «подвиги» , називаючи прізвища, в пресі чи на ТБ. В Шацькому районі масштаб розкрадань був грандіозний. Організатори планували зірвати великий куш, тому схему відмивання грошей добре продумали. Навіть зараз після судового рішення, прізвища фігурантів справи вдалося зясувати не одразу. І суд , і прокуратура чомусь дуже не хотіли називати героїв «злодійського роману» , напевне, щоб не образити їх. Виявляється, прізвища дрібних злодюжок називати можна, а ті, хто краде мільйони – безіменні. Вони ж поважні в районі чиновники , про їх гріхи вголос говорити не бажано.
Судове рішення, складається враження, добре продумане, щоб задовольнити всіх, причетних до фінансової оборудки. Як кажуть, і вовк ситий і кози цілі. А скільки важливих і кричущих фактів суд не взяв до уваги. Про те, як судили, і що на нашу думку не досудили, розповімо далі.
Головним винуватцем у справі визнали приватного підприємця Миколу Кобзаря. Мовляв, всі махінації Микола Костянтинович, вчиняв, як він зізнався , в одиночку, ніхто про це не знав. Представник влади, а саме керівник райвно Наталія Борсук за браком досвіду не змогла проконтролювати хід будівництва школи, а тому поганий дядя будівельник вкрав майже 600 тисяч гривень. Ось така собі казка для дітей дитсадка , а не для дорослих тверезомислячих людей. На крадію-одиночці і відігралися. Та очевидною, на нашу думку, є саме добре продумана і організована схема казнокрадства із самого початку, коли 21.11.2007 року між Шацьким райвно і підприємцем Миколою Кобзарем було підписано договір на добудову школи в селі Ростань.
Укладання цього договору можна вважати дивом, щасливою посмішкою фортуни для Миколи Костянтиновича. В той час, коли без роботи і відповідних замовлень простоювали великі будівельні організації, відомі ПМКа, Кобзарю просто неймовірно повезло. Йому, приватному підприємцю, який не мав у штаті ні кваліфікованих працівників, ні техніки, ні матеріальної будівельної бази, вдалося виграти тендер і підписати угоду на освоєння більше 6 млн. 56 тисяч гривень капіталовкладень на добудові школи в селі Ростань. Це унікальний випадок напевне не тільки в нашій області, коли звичайному підприємцю довірили реалізовувати більше як шести мільйонний контракт. Чи законно це відбулося, зараз ніхто сказати не може.
Зовні школа в с. Ростань виглядає непогано, а всередині - безліч недоробок
- Тут нічого дивного немає, - пояснив відомий будівельник, головний інженер однієї з Луцьких ПМК, який попросив не називати його прізвище. – Обсяг держзамовлень, сума виграних будівельних тендерів пропорційно залежить від розміру «відкатів» для чиновників , які проводять ці тендери. Ось і весь секрет.
Здавалося б , вигравши тендер, Микола Кобзар, міг чесно освоювати виділені кошти, якісно мурувати , штукатурити, облаштовувати школу. Але з перших днів почалась справжня «шабашка» і відверта халтура. Людей на будову звозили з Рожищенського, Любешівського та Шацького районів, роботами керували трохи більш досвідчені майстри і виконроби. З перших днів запустили схему розкрадань бюджетних коштів. І хоч на суді Микола Костянтинович стверджував , що «у змову з начальником освіти і науки Шацької РДА Наталією Борсук, як замовником ,щодо вчинення неправомірних дій з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами, виділеними на добудову Ростанської школи та їх привласненням , не вступав» , повірити в це важко. Розкрадати такі великі кошти без спільно продуманої схеми неможливо. Пояснимо чому.
За ходом будівництва, якістю виконаних робіт повинен постійно здійснюватися контроль – авторський і технічний. Перевіряти якість робіт зобов’язаний був і замовник - відділ науки і освіти Шацької РДА в особі Наталії Борсук. Однак незалежні експерти були усунуті від контролю за ходом будівництва і вправно зробила це Наталя Феодосівна. Спершу на її замовлення ПП «Луцьккомундорпроект» розробило і виготовило проектну документацію добудови школо в с.Ростань, потім було укладено з цим підприємством договір на здійснення авторського контролю. Далі Наталія Феодосівна поступила просто і геніально. Грошей ПП «Луцьккомундорпроект» не перерахувала, тому здійснювати авторський контроль ніхто не приїжджав. Відчуваючи вседозволеність, в питанні проведення технічного нагляду взагалі вдалися до підробки. На суді Наталія Борсук так і не змогла пригадати , звідки взявся договір на проведення технічного нагляду з ПП «Шацькземпроект», як вписали туди підставну особу і завірили документ печатками.
Позбувшись спільно незалежних контролерів, дорога до махінацій виявилась відкритою, а красти було що. Кобзар , як спритний махінатор , як хотів так і виставляв розцінки, приписував обсяги робіт , фальшував документи, сам проставляв печатки «Шацькземпроекту», підписував акти виконаних робіт і приносив все це на підпис до замовника будівництва - начальнику райвно. Вона спокійно підписувала всі папери і справно виділяла гроші. Схема приписок і відмивання коштів безперебійно діяла майже чотири роки. Та й гріх було не красти, коли ніхто нікого не контролював, гроші самі пливли в руки махінаторам. На суді Наталія Борсук оправдовувалась, що вона не досвідчена в будівельній сфері, погано розбирається в технічній документації , тому її постійно обманювали. Пояснення ці наївні і примітивні. Складається враження , що на посаду керівників середньої районної ланки можуть призначати безграмотних , а то й недоумкуватих людей, які ні в чому не розбираються, а лише гріють насиджені стільці. Хто ж їх туди призначає? Та суд повірив недосвідченості, наївності і безграмотності Наталії Феодосіївни. Хоч не така вона вже й наївна. Саме завдяки її старанням було усунуто незалежних контролерів з будови, і розпочалися масові фальсифікації. Хіба це не основа всієї злочинної схеми. Як можна було не побачити масових приписок, явного браку при виконанні робіт. Однак , змови між замовником і забудовником суд не побачив. Наталії Феодосіївні суд спершу присудив 3 роки ув’язнення, потім звільнив її з відстрочкою .
Розповімо про найбільші зловживання і приписки , на яких підприємець отримав найбільший навар. Не гребував він нічим: завищував він розцінки і вчиняв приписки на виконанні штукатурних, малярних робіт, монтажі плит перекриття, утепленні та ізоляції приміщень. Халтурну роботу «тяп-ляп» оформляв за найвищими розцінками. Наприклад , монтаж димової труби оформив до оплати двічі. Умудрився вписати для оплати металеву будку каналізаційно-насосної станції , якої взагалі не існує в природі. Більше 50 тисяч наварив на фальшивому складуванні будматеріалів. Понад 249 тисяч гривень становлять приписки на відрядженнях працівників, майже 63 тисячі гривень – на перевезенні працівників будівельно-монтажних організацій. Не цурався фальшувати і на дрібницях, так допустив приписки перевезення бетону міксером, майже в 10 разів завищував розцінки на піну монтажну, тюбик якої в магазині коштує 32 гривні, а на будову його доставляли майже за 300 гривень. Грабували на всьому і де тільки можна. Належної оцінки всім фактам зловживань і приписок суд першої інстанції так і не дав.
Зупинимось на деяких з них. Не діждавшись остаточних висновків експертів , фемідою остаточно не були належно оцінені приписки при виконанні утеплення школи, засипці бульдозером траншей і котлованів. Виключено з обвинувачення приписки з асфальтування території біля школи. Ніхто не додумався , що виконувати ці роботи без відповідного державного дозволу, як і готовити асфальтні суміші, підприємець Кобзар взагалі не мав права, однак цю халтуру оправдали в суді. Всього з обвинувачення виключено сумнівних робіт на суму більше як на 155 тисяч гривень.
Отримуючи з районного відділу освіти величезні кошти Кобзар розпоряджався ними як хотів, перекидав з рахунків на рахунки, власні банківські картки, рахунки постачальників і клієнтів. Працівники контролюючих органів та податківці наголошували на багатьох порушеннях і зловживаннях. Однак суд прийшов до парадоксального висновку. У рішенні читаємо : « У судовому засіданні встановлено, що дійсно підприємець Кобзар здійснював фінансові операції з грошовими коштами, що були перераховані на його рахунки відділом освіти і науки Шацької РДА , частиною яких він заволодів і привласнив шляхом використання завідомо підроблених офіційних документів та шляхом зловживання службовим становищем. Разом з тим, доказів того, що він здійснював ці фінансові операції умисно, з метою легалізації (відмивання) цих коштів органами досудового слідства не надано». А чи розуміє суддя, написане нею. Якщо Кобзар не займався відмиванням грошей, то для чого тоді підробляв документи і зловживав службовим становищем? Парадокс та й годі, за що ж його тоді посадили?!
В суд зверталися і робітники, які працювали на Миколу Костянтиновича. Вони вимагали, щоб той розрахувався з ними , компенсував моральні збитки, оформив їм трудові книжки. Виявляється, робітники з Рожищенського, Любешівського , Шацького районів працювали у підприємця нелегально.
Це підтвердили самі потерпілі і майстри. Простіше кажучи, Кобзар використовував рабську працю людей. І не тільки на будівництві школи в Ростані, а й на облаштуванні орендованої автостоянки в Шацьку, ремонті приміщень Шацької районної ради. Використовувалась також праця неповнолітніх, осіб , які мали на утриманні неповнолітніх дітей, люди працювали понаднормово , інколи весь світовий день , але оплати за працю так і не дочекалися. Суд ніби погодився, що підприємець порушив багато законів України про працю, соціальне , пенсійне забезпечення і страхування, не дотримувався податкового законодавства, але на захист простих людей не став , їхні клопотання про виплату зарплати не задовільнив. Може допоможуть людям в апеляційному суді. Виходить ,що рабську працю в Шацькому районі можна використовувати і далі, особливо коли потрібно буде лагодити районну раду чи знову відмивати бюджетні кошти.
Свої будівельні таланти рожищенський підприємець Кобзар проявив не тільки в Шацькому районі. Виявилося, одночасно із будівництвом школи в Ростані , він зводив соціально–культурний центр в с. Карпилівка і лагодив ФАП в с.Качин Камінь–Каширського району. Там теж виграв тендер, роботи до кінця не завершив . Зараз його діяльність перевіряють компетентні перевіряючи органи. Історія з відмиванням Кобзарем бюджетних коштів може мати продовження.
Недобудований соціально-культурний центр в Карпилівці Камінь-Каширського р-ну
Звичайно , шацька судова справа розглядатиметься згодом в апеляційному суді Волинської області. Однак , рішення районного суду викликає чимало роздумів і сумнівів. При очевидній корумпованості, узгодженій діяльності багатьох учасників злодіянь, при використанні рабської праці людей, суд так і не побачив організованих злочинних проявів. Знайшли крайніх , щоб повернути державі якусь частину вкраденого . Місцеві чиновники , правоохоронці і контролюючі органи взагалі не згадуються в справі. Все завершиться, думаю, як завжди. Бо люди , які вміють вигравати мільйонні тендери, здійснюють мільйонні крадіжки, зможуть відкупитися і в судах.
Ярослав АНДРУСЯК
Коментарі
Нормальний
13.01.2014 12:54:35
Бачите, при помаранчевих що робилось???
лучанин
13.01.2014 16:24:12
а в Луцьку не те семе робилось?за помаренчевоі влади підприємець Смалюк В.В.отримав тендер на ремонт наркодиспансеру,не маючи в штаті жодного будівельника,так само використовував шабашників,так само приписував,просто мав лапу в міськраді на той час,ніякоі перевіркі,ніякого діла не заведено,все шито-крито,хай-би правоохоронці поцікавились цим ремонтом,знайшлиб багато цікавого.А так Смалюк В.В. і далі працює і процвітає,далі в нього працюють неоформлені працівникі,а правоохоронцям і податковій цього не видно,видно добре підмазує,раз стількі вже років на плаву тримається,
Лучанка
13.01.2014 21:03:03
Луцьку відкатами по будівництву, безоплатних ремонтів , , створена ціла схема , де посадові особи не залежно від партій тарабанять кошти , те в них не має ні совісті, ні моралі, і прикриваються нишими чинами. де замішана і прокуратура, і міліція, і пенсійний фонд і департамент соціальної політики, так як колись відбиралали квартири одиноких людей, то тепер відкати по будівництву і по ремонтах з державних бюджетів.
Лівий
15.01.2014 18:33:46
Руки я б відрубувала таким писакам (аНДРУСЯКАМ), які в будівництві нічорта не розбираються!!!! В цій справі Феодосіївна просто-напросто "цап-відбувайло". При чому тут оплата послуг по технагляду до неї - не пустило казначейство платіжок, от і не оплачено. А от Кобзареві правильно впаяли!!!
Андрусяк В.
24.01.2014 16:56:15
Ти своє прізвище напиши спочатку, перед тим як руки відрубувати!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ти спочатку писати навчись, школу закінчи, хам. Чи лівий це не тільки псевдонім, але й рука, якою пишеш? Не згоден, напиши в редакцію свою версію, наведи докази і чи сміливості тільки на образи вистачає????
не шановній редакції "Під приціл
20.01.2014 20:55:23
Вже не один мій коментар, коректний , але зі своєю думкою, ви не пропускаєте! Не морочте людям голову, що ви чесні і щось робите для людей! Я тепер про це буду говорити на кожному кроці!!!!!!!!
Сторонній
23.01.2014 19:37:34
А ви там були? Шановний авторе, чи знаєте Ви в яких умовах в селі Ростань вчились діти? І як можете судити про те, чого сном духом не знаєте? Школа чудова, тепла і затишна. Наталія Феодосіївна молодець. Поясніть одне: хто такий Микола Коляда? Ваш знайомий недруг7 А так Ви його вирішили згадати? На будові такаго не зустрічав.
Цікава
24.01.2014 02:05:40
А хто ж тоді будував? і де ділись такі гроші? Тоді за що ж Коляді дали 8 років, та й ваша "свята " Феодосіївна має вирок? Ідіть в суд і відстоюйте її, якщо це не так!
Махно
24.01.2014 17:03:06
Що? Директор школи дала наказ тролити в коментарях, відмивати чесне ім'я?
Сторонньому
25.01.2014 17:55:57
Видно не такий вже ти сторонній, якщо так уважно читаєш статтю, що навіть знайшов помилку в тексті. Молодець! Раджу піти працювати коректором. А технічна помилка в статті - це не сама найстрашніша в житті помилка . а от красти - це жахлива помилка! За таке в багатьох традиціях руки відрубують!