Стільки соціальних пільг, як в Україні, немає в жодній європейській державі. Скасувати значну їх частину неможливо, бо такий крок відразу викличе політичний резонанс. Тому потрібно хоча б впорядкувати, зокрема впровадити адресну грошову допомогу, що суттєво поліпшило б життя незахищених категорій населення і заощадило б державні кошти, що не завжди потрапляють за призначенням. Саме тому ще в жовтні 2010-го Волинь першою в Україні пішла на експеримент із надання пільг із оплати за електроенергію у грошовій формі. Чи виправдав він себе? Про це — в інтерв’ю з директором Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Світланою Мишковець (на фото) - пише Волинь-Нова.
- Світлано Євтихіївно, як розпочиналася ця новація, що триває четвертий рік поспіль у нашому краї?
— Ініціював її голова облдержадміністрації Борис Клімчук. Як часто трапляється, все нове викликає у людей несприйняття або підозру. Щоб розвіяти її, соціальні працівники роз’яснювали суть експерименту волинянам. У перші півроку їм було важко. Треба було не просто розповісти про його переваги, а й повідомити схему надання пільг у грошовій формі за оплату електроенергії, адже серед тих, хто має на неї право, чимало людей похилого віку – пенсіонерів, ветеранів, інвалідів. Нашій службі вдалося переконати більше 90 відсотків громадян скористатися можливістю отримати грошову компенсацію. Тепер її одержує майже 101 тисяча волинян. У 2013–му для надання пільг з оплати електроенергії профінансовано 9,8 мільйона гривень із державного бюджету. Це додаткові «живі» гроші, які надійшли людям.
— Як діє механізм грошових компенсацій тим, які заощаджують електроенергію?
— Як і раніше, за світло вони сплачують готівкою. Але кожному, хто має право на знижку, виділяють певний ліміт, який можна використати повністю або частково. Скажімо, споживач має пільгу на 50 відсотків від суми за 100 кВт електроенергії. Однак використав менше – 50 або 75 кВт. Заощаджену різницю повертають йому грошима. За нашими підрахунками, в такий спосіб пенсіонер чи інвалід може зекономити від 2 до 10–15 гривень щомісяця. Це така собі невелика добавка до пенсій, розмір яких, на жаль, поки що в Україні невисокий.
— Яким чином можна скористатись грошовою пільгою? Як це документально оформити?
— Починати треба з написання заяви в управлінні соціального захисту за місцем проживання, де автоматично все вирахують. Зараз підвищується прожитковий мінімум, відповідно зростає і сума соціальних допомог. Маємо базу даних, новітнє програмне забезпечення і перерахунок усіх видів знижок здійснюємо миттєво.
— Крім пільговика, чи можуть цим механізмом скористатись інші особи – його родичі або знайомі?
— Грошову різницю виплачуємо особисто людині – на банківську картку чи через пошту, тобто цими коштами ніхто, крім неї, скористатися не може. Коли пільги надавали за посередництвом енергопостачальника, траплялося, що під одним приладом обліку, окрім пільговика, споживали електроенергію й інші особи.
— Наведіть кілька прикладів вдалого застосування експерименту. Чи підтверджує це статистика щодо окремих користувачів пільг?
— За нашими спостереженнями, найбільшу економічну вигоду від новації, як правило, отримують жителі сільської місцевості, які не використовують сповна встановлену норму споживання електрики. До того ж, влітку її витрати значно скорочуються.
Приміром, інвалід війни з Маневицького району Г. Хомич за півроку використав лише 37 кВт електроенергії і сплатив 9,59 гривні. Завдяки такій ощадливості він отримав 108,88 гривні грошової виплати. Жителька обласного центру, інвалід військової служби Л. Шестелюк спожила за рік 138 кВт/год і зекономила 87,45 гривні. Лучанин, інвалід війни О. Бацюк теж заощадив на електроенергії, бо витратив за рік лише 798 кВт/год. Він заплатив за них 223,60 гривні й отримав 28,64 гривні. Таких прикладів чимало. У мене мама користується цією послугою. Вона завжди вчасно розраховується за електроенергію, а через тиждень-другий уже отримує грошову компенсацію. Пенсіонери побоювались, що заощаджені кошти їм не повертатимуть, але відтоді, як триває експеримент, різницю в гривнях одержують вчасно. Ще раз нагадаю, торік пільговики отримали майже 10 мільйонів гривень.
— Наданням знижок із оплати за електроенергію у грошовій формі цікавляться в інших регіонах України. Почин волинян має перспективи стати загальнонаціональним?
— 18 грудня відбулось засідання Кабінету Міністрів України, де голова облдержадміністрації Борис Клімчук запропонував продовжити експеримент у 2014-му. Постанова уряду про виплату пільг за електроенергію грішми цьогоріч уже прийнята. Прем’єр-міністр Микола Азаров доручив профільним міністрам розробити відповідний проект нормативно-правового акта, щоб поширити наш експеримент на всю країну. Якщо так станеться, то наступного року він набуде норми закону.
— Чи замінять грішми інші пільги, скажімо, на безоплатний проїзд у громадському транспорті?
— Треба активніше надавати перевагу такій формі соціального захисту. На цьому наполягає і Президент України. Питання виплати грошової компенсації замість пільги на безкоштовний проїзд в міському транспорті вивчаємо. Хоча зробити це важко, враховуючи кількість людей, яких обслуговуємо. Тут ситуація складніша, ніж із поверненням готівки за заощаджену електроенергію. Приміром, як порахувати, скільки разів за день чи місяць людина користується електротранспортом, яка має бути форма оплати – талони чи проїзні картки? Та, гадаю, це питання часу і тут Волинь теж знайде вирішення проблеми.
Як проходить експеримент з надання пільг на Волині
вівторок, 14.01.14 15:11Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає