Протягом п'яти років квартиру жителів обласного центру сусід поверхом вище затоплював… 19 (!) разів. Як на мене, цифра варта Книги рекордів Гіннесса. Та через бездіяльність владних чиновників до відповідальності винна особа так і не притягнута. Мало того — затоплення продовжуються - пише газета Волинь-Нова.
     
     БАСЕЙН… НА 9 ПОВЕРСІ ЖИТЛОВОГО БУДИНКУ
     Сім'я Яворських 27 років мешкає в квартирі №175 будинку 14–а на вулиці Конякіна. Її спокійне життя закінчилось у 2009 році, коли поверхом вище, в квартирі своєї матері, оселився Олександр Стасюк. Оскільки власниця її постійно мешкає в Шацькому районі, то син розпочав бурхливу будівельну діяльність. Він переніс внутрішні перегородки, у ванній кімнаті та туалеті демонтував усю сантехніку, на їхньому місці без відповідних дозволів влаштував басейн висотою більше метра. Після такого переобладнання в квартирі поверхом нижче на стелі періодично почала з'являтись волога, відпадали шматки штукатурки. Стіни в туалеті постійно мокрі, бо заливаються стічними каналізаційними водами. Сім'я Яворських уже п'ятий рік поспіль живе, як на вулкані. Побоюються, що набухле від води панельне перекриття між поверхами провалиться. Тим часом сусід у квартирі поверхом вище організовує гучні гулянки. Бувало, що крики задоволених дівиць, які плещуться в басейні, лунали всю ніч. На будь–які зауваження нахаба не реагує, в помешкання ні голову кооперативу будинку, ні дільничного інспектора не пускає.
     Стомившись від постійних затоплень, Тетяна Яворська звернулась у суд з позовом про відшкодування збитків. На судові засідання Олександр Стасюк не з'являвся, але подав заперечення, мовляв, нікого він не затоплював. Попри неявку відповідача, Луцький міськрайонний суд 25 травня 2012 року прийняв рішення про стягнення з Олександра Стасюка на користь Тетяни Яворської 3307 гривень матеріальних збитків та 500 гривень моральної шкоди. Але рішення суду боржник до цього часу так і не виконав. Не допомогла і державна виконавча служба. Як з'ясувалось, Олександр Стасюк нібито не має ні коштів, ні майна, а квартира перебуває у власності матері, тому стягнути присуджену компенсацію неможливо. Цікаво, де ж тоді він узяв гроші на ремонт оселі та встановлення басейну?
     
     ПОРЯТУНОК ПОТОПАЮЧИХ — В ЇХНІХ РУКАХ?
     Попри рішення суду, затоплення періодично продовжувались протягом 2012 та 2013 років. Потерпаючи від свавілля сусіда, сім'я Яворських почала писати скарги в контролюючі та правоохоронні інстанції. Та, як згодом з'ясувалося, проблеми мешканців знищеної квартири нікого не хвилюють.
     Луцький міський відділ УМВС України в області вже двічі давав одну й ту ж відповідь про те, що «з громадянином О. М. Стасюком було проведено профілактичну бесіду про недопустимість антигромадської поведінки», а з приводу його неправомірних дій правоохоронці рекомендували скаржникам звернутись до Луцького міськрайонного суду. Але прокуратура міста Луцька відмовилась вносити заяву Тетяни Яворської до Єдиного реєстру досудових розслідувань, мотивуючи тим, що «відповідальність за кримінальне правопорушення, передбачене ст.296 КК України настає лише у разі грубого порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом». Напевно, правоохоронні органи втрутяться тоді, коли перекриття між поверхами зруйнується та загинуть люди.
     Управління містобудування та архітектури Луцької міськради не побажало безпосередньо розглядати скаргу та переслало її до Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю, зазначивши, що відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» контрольні функції у сфері будівництва здійснює саме ця установа. У свою чергу інспекція державного архітектурно–будівельного контролю в області відправила скаргу в житлово–будівельний кооператив 26, який є балансоутримувачем будинку. Однак голова правління кооперативу не наділений повноваженнями притягувати до відповідальності мешканців будинку і тому надіслав лист до Луцького міського відділу міліції з проханням «оперативно та предметно вирішити це питання, давши можливість сім'ї Яворських спокійно проживати у своїй квартирі». Коло замкнулось. Скаржитись більше нікуди.
     
     ВІСІМНАДЦЯТЕ ЗАТОПЛЕННЯ
     13 грудня 2013 року в квартиру сім'ї Яворських у черговий раз полилася вода. Це був справжній потоп! Господар помешкання Григорій Яворський викликав міліцію, щоб потрапити до Олександра Стасюка. Приїхали беркутівці, але власник басейну двері їм не відчинив. Комісія в складі голови ЖБК-26 В. Г. Семенюк, члена правління Г. С. Левчик та слюсаря–сантехніка кооперативу, які прибули на виклик, склали акт: «При огляді затопленої квартири зафіксовано жахливе протікання води. Виявлено побілковий осад у кухні над газовою плитою та в антресолях коридору. В залі та спальні вода пролилась на меблі, ліжка, диван. Пошкоджено лінолеум, паркет, випадає облицювальна плитка в туалеті, відклеюються шпалери. Комісія підтверджує, що затоплення квартири № 175 мешканцем квартири № 179 О. М. Стасюком відбувалось протягом 4–х років уже 18 разів». Члени комісії в акті також зазначили, що основною причиною затоплень є пошкодження каналізаційного зливу та самовільно збудований Олександром Стасюком басейн у квартирі поверхом вище. Цікаво, якби такий сусід шкодив міському голові, прокурору, головному архітектору, що вони робили б?
     Цього ж дня працівники Луцького міськвідділу міліції підготували висновок про припинення перевірки звернення громадянина Яворського, оскільки в ході опитування Олександр Стасюк пояснив, що протягом тривалого часу перебуває у неприязних стосунках із сусідами знизу через ремонтні роботи та постійні затоплення, але має намір найближчим часом відшкодувати збитки. Ну і вже класичне речення від правоохоронців: «З громадянином О. М. Стасюком було проведено профілактичну бесіду про недопустимість антигромадської поведінки».
     Ось і все. Басейн функціонує, Яворські бояться жити в своїй понівеченій оселі, контролюючі органи відмахнулись, правоохоронці провели бесіду. Невже чиновники не розуміють, що в тому числі і через такі нібито незначні життєві ситуації люди мерзнуть на Майдані? Громадяни не хочуть терпіти бездіяльності чиновників, правової та моральної несправедливості в країні. Скаржники обійшли вже всі структури правоохоронних, державних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а їх всюди відфутболюють.
     Наскільки мені відомо, всі жителі будинку співчувають сім'ї Яворських. Тому якщо законні заходи вичерпані і влада ігнорує їхні скарги, то можливо варто влаштувати свій маленький будинковий «Майдан»?
     
     P. S Поки матеріал готувався до друку, квартиру пенсіонера Григорія Яворського було затоплено в дев'ятнадцятий (!) раз. До речі, сталося це під час святкування ювілею господаря. Цього дня Григорію Яворському виповнилось 65 років… Тим часом заступник начальника інспекції Державного архітектурно–будівельного контролю в області Андрій Пиріг знову переадресував скаргу Григорія Яворського голові правління житлово–будівельного кооперативу. Скарги пішли по накатаній схемі чиновницьких кабінетів. З цього можна було б посміятися, якби людям не було так гірко…