Фонди Волинського краєзнавчого музею 6 лютого поповнилися знахідками, виявленими Цуманською експедицією ДП «Волинські старожитності», - йдеться на сайті волинських археологів.

Про знахідку кісток людей у військовому спорядженні повідомив селищний голова Цуманя Олександр Кобилан. Виявив їх місцевий житель під час копання оглядової ями в гаражному приміщенні.

З історичних джерел відомо, що 26–27 червня 1941 року селище Цумань сильно бомбардувала німецька авіація, бо неподалік почалося будівництво аеродрому, хоча його й не добудували. За свідченнями старожилів, жителі селища повтікали від ударів бомб у ліс і так налякалися, що майже півтора місяця не поверталися до домівок.

Очевидно, саме тому ніхто не знав про загиблих червоноармійців, останки яких дослідили археологи. Всього було виявлено останки дев'ятьох червоноармійців.   Загинули вони від вибуху бомби, зверху загиблих притисла стіна магазину, що впала від вибуху. Майже всі скелети пошкоджені та хаотично розкидані.

Після вибуху почалася пожежа. Про це свідчать шматки обгорілого дерева та кісток, що їх знайшли у розкопі. Після дослідження останки червоноармійців були урочисто перепоховані на кладовищі селища Цумань. Сьогодні ж до музейної збірки передали особисті речі солдатів, металеві і шкіряні деталі зброї, амуніції, одягу, монети.

Передано також ебонітови капсули - особисті медальйони, яких було виявлено шість.

У них під час Великої Вітчизняної війни вкладали подвійний аркуш із повною інформацією про бійця: ім'я, рік народження, рід військ.