«Боронити рідне слово та Україну — покликання Тараса Шевченка», - переконаний ковельчанин, заслужений працівник культури України Іван Сидорук. А ще він стведжує, що суспільні помисли Кобзаря та його світогляд багато в чому формувались за мольбертом, а Шевченко-художник не менш цікавий і величний, ніж поет. Саме про це Іван Сидорук і розповідає у циклі своїх просвітницьких лекцій для ковельських школярів, - інформує «Телевізійний центр Ковель».
Ось цей «Кобзар» - з сімейної бібліотеки заступника директора Ковельської міської гімназії Любові Комашко. Нині ця раритетна книга — один з екземплярів тематичної виставки, яку вчителі та гімназисти приурочили до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
Це виставка родинних Кобзарів. Серед них є й раритетні видання, наприклад, сім'ї Комашко — нашого завуча, родини Кіри Іванівни Квятковської. На виставці не лише представлені Кобзарі та портрети, а також є книга, яка відображає його як живописця. Для багатьох, можливо, це щось нове, тому що більшість із нас знають Шевченка як поета, а не художника...», - розповідає завідувач бібліотеки ковельської гімназії Євгенія Мочарська.
Шевченко-художник. У своїх лекціях для ковельських школярів заслужений працівник культури України Іван Сидорук звертає увагу дітей саме на цю грань творчості Кобзаря. Талановитий учень великого Карла Брюлова Тарас Шевченко приніс в український живопис традиції передової європейської школи. Саме думки за мольбертом, каже Іван Сидорук, кристалізували його суспільні помисли. Формували громадянський світогляд.
«У його першому «Кобзарі» переважають романтичні твори. Всім це дуже подобається. І коли він приїздить як студент в Україну, то його приймають як поета з романтичним доробком. Але згодом він пише «Заповіт», пише «І мертвим, і хивим...», поему «Сон» Він не міг через свою естетику, свої думки не писати правду! Це було його покликанням. І таким чином Тарас Шевченко покликав мене, теперішнього, сказати цій дитячій аудиторії: «Учітеся, читайте, чужого навчайтесь, свого не цурайтесь...» А найголовніше пам'ятайте — Тарас Григорович Шевченко — це академік Петербурзької імператорської академії художеств. І цим все сказано», - каже заслужений працівник культури України Іван Сидорук.
Репродукції картин Тараса Шевченка, копії раритетних книг, серед яких і прижиттєве видання «Кобзаря» - все це миттєво зацікавлює учнівську аудиторію. Тим більше, що ковельські гімназисти напередодні шевченківських днів самостійно досліджували ті місця на Волині, де колись побував Тарас Шевченко.
«Ми побували в таких селах як Вербка, Колодниця, Секунь, де колись бував і Кобзар... Було цікаво про нього почути і дізнатися про ікону, яку він відреставрував. Мені було дуже цікаво почути про Шевченка як художника, дізнатися про нього більше...», - розровідають учениці гімназії Анастасія Пташенчук та Альона Сарапіна.
Іван Сидорук переконаний: спадщина Кобзаря є невичерпним духовним джерелом для всіх українців. І у кожного — свій Шевченко. Бо саме у цьому і є велич його творчого Генія.
Що волинським гімназистам розповіли про Шевченка
понеділок, 10.03.14 10:02Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає