На теренах шахтарського міста це сучасне європейське підприємство постало десять років тому. За цей час воно заявило про себе як про виробника якісної конкурентоздатної продукції та одного з кращих платників податків. Але останнім часом до ТзОВ «Кроноспан УА» прикута увага громадськості через буцімто екологічну загрозу для нововолинців. Наскільки це відповідає дійсності? Чому одне з найбільших бюджетоутворюючих підприємств міста потрапило у зону нищівної критики? Про це пише Волинь-Нова.
На ці та інші гострі запитання відповів технічний директор «Кроноспан УА» Бартоломій КОЗІОЛ
«МАЄМО БУТИ НА КРОК ПОПЕРЕДУ ІНШИХ — БЕЗ ЦЬОГО ЄВРОПЕЙСЬКІ РИНКИ НЕ ЗАВОЮВАТИ»
— Справді, останні два роки не спадає хвиля різноманітних звернень та запитів щодо діяльності нашого підприємства. Як правило, всі вони стосуються одного — забруднення навколишнього середовища, яке нібито негативно впливає на здоров’я мешканців міста, — говорить співрозмовник. — Ажіотаж підігрівається свідченнями людей, котрі бачать лише клуби пари, що утворюється від сушіння деревини. А ще — вантажні автомобілі, що доставляють нам сировину. Але чомусь ніхто не цікавиться позитивними результатами нашої діяльності, благодійними справами, які підприємство робить для міста. Ми не можемо реагувати на коментарі, що безкінечно з’являються в інтернеті. Але готові до відкритого діалогу за участю фахівців, котрі можуть аргументовано відповісти на будь–яке запитання.
— Пане Бартоломію, економічна і політична криза, очевидно, вдарила й по вашому виробництву. Як виживаєте у таких непростих умовах?
— Незважаючи на те, що ситуація в Україні складна, ми продовжуємо працювати. Через відомі причини помітно скоротилися ринки збуту продукції як у країнах Митного союзу (приблизно на 40 відсотків), так і в інших державах. Зменшилася реалізація приблизно на 40 відсотків і на вітчизняному ринку. Тому у терміновому порядку переорієнтовуємося на Захід. Налагодили непогані зв’язки у Польщі та Словаччині. Саме туди за підтримки групи «Кроноспан» суттєво збільшили експорт продукції протягом останніх двох місяців. Розвиваємо зв’язки з Туреччиною, Азербайджаном, країнами Північної Африки.
Щоправда, через скорочення обсягів продажу були змушені тимчасово зупинити одну з п’яти ліній ламінування. Однак це суттєво не позначилося на штаті працівників, яких у нас 326. Підприємство не має заборгованості по зарплаті, соціальних внесках, податках до бюджетів усіх рівнів. Заради цього, а також щоб без втрат пережити перехідний період і підтримати ліквідність, змушені були скористатися дофінансуванням від власника. Окрім того, маємо валютні кредити Європейського банку реконструкції та розвитку, які також необхідно «закривати» у визначені терміни.
— Ваші об’єкти є і в Криму. Як будуєте співпрацю на фактично окупованій території?
— Наші логістичні центри — «Кроноцентри» — розташовані у Сімферополі, Донецьку, Дніпропетровську, Києві. Задля безпеки працівників аж до вирішення ситуації з Кримом сімферопольський «Кроноцентр» закритий. Ймовірно, що він перейде у власність російського заводу. Логістичний центр у Макіївці працює в обмеженому режимі. У Дніпропетровську навпаки — підвищив ефективність. З огляду на це, а також на нестабільність валютного ринку, баланс можна зберегти лише орієнтуючись на європейського покупця. Оскільки складники продукції придбані в Україні за гривні, маємо реальну можливість конкурувати за кордоном. Хоча основний показник — звичайно, якість, над чим постійно працюємо. Добре розуміємо, що повинні бути на крок попереду інших — без цього завоювати європейські ринки практично неможливо. Наші спеціалісти проходять навчання у спеціальному центрі у Словаччині. Тішить, що вже й у Нововолинську нові працівники заводів групи «Кроноспан» набувають необхідних навиків. Зараз працюємо над створенням сервісного центру для обслуговування компаній Східного Холдингу (Україна, Росія, Білорусь) у сфері кредитного контролю, аналітики продажу, логістики та ін.
— Наскільки відомо, раніше інвестор планував розширяти виробництво у Нововолинську. Але, не маючи підтримки з боку держави, наміри свої змінив. В якому режимі працюватимете далі?
— Ці проекти були перенесені в Білорусь, де один завод уже зведений і ще один — у стадії будівництва. Щодо нашого підприємства, то інвестор розглядає два варіанти подолання кризи — вкладання грошей на підтримку ліквідності та ґрунтовна модернізація заводу. За великим рахунком слово за державою: наскільки буде забезпечено стабільність, настільки й фінансуватимуться проекти.
— Пане Бартоломію, де підприємство купує сировину? Адже нерідко вас звинувачують, що заради цього знищують зелені насадження?
Інакше як вигадкою цього назвати не можу. «Кроноспан УА» ніколи не займався вирубкою лісу. 70 відсотків матеріалу, з яким працюємо, — відходи деревини: обрізки, тріска і тирса. Її закуповуємо в лісгоспах та у приватних підприємців. Деякий час доставляли сировину з Білорусі. Але це виходить дорожче. Хотілося б бачити відкриті галузеві аукціони та формування цін на деревину більш прозорими. Досі через обмежену її кількість потенційні покупці змушені «воювати» за деревину, тим самим підвищуючи ціну. Водночас значна частина деревини йшла на експорт, але згодом поверталася в Україну у вигляді меблів за цінами, значно вищими від цін вітчизняного виробника.
«ЧУТКИ ПРО ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА НЕПРИЄМНО ПАХНУТЬ ПОЛІТИКОЮ»
— Давайте детальніше зупинимося на питанні, що найбільше тривожить нововолинців: наскільки небезпечним для жителів міста є сусідство з вашим заводом?
— Питання екологічної безпеки надзвичайно важливе. Ми зацікавлені, щоб у людей не було жодних підстав для тривоги. Насамперед скажу, що наше підприємство є законослухняним — такий принцип роботи усієї групи. Ми дорожимо своїм авторитетом, тому намагаємося виконувати свої зобов’язання за всіма напрямками. Чутки ж про екологічну шкоду ґрунтуються на тому, що мешканці часто бачать клуби пари. Однак це нічого не означає. Ми маємо всі необхідні дозволи на діяльність і навіть більше, ніж це вимагається згідно з українськими та європейськими стандартами.
Дійсно, «Кроноспан УА» належить до підприємств, що впливають на зовнішнє середовище. Однак виробництво організоване з дотриманням чинного законодавства в частині захисту від шкідливих факторів. Проект пройшов усі рівні державної експертизи, зданий у встановленому законом порядку на основі акта, погодженого всіма державними установами, відповідальними за охорону навколишнього середовища. Ми отримали необхідні дозволи на викиди та відходи. До речі, в бюджет за них сплачуємо екологічний податок. Моніторинг концентрації викидів проводиться щомісяця з нашої ініціативи. Дуже часто на вимогу та запити різних громадських організацій і партій проводяться позапланові перевірки. Результати подаються зацікавленим особам. Нещодавно нас інспектували обласна екологічна інспекція та місцева санепідемстанція. Можемо надати перелік протоколів за результатами їхніх замірів. Жодної інформації ми не приховуємо.
— Але частина жителів вважає, що з контролюючими органами можна «домовитися», щоб у документах все було в порядку.
— На всіх підприємствах групи «Кроно», окрім вищеназваного, щороку проводиться два види незалежного аудиту. Страхова компанія перевіряє підготовку протипожежного обладнання і технічний стан об’єкта в цілому. Аудит, який оцінює стан і умови експлуатації в напрямку надійності виробництва для безпеки людей та впливу на навколишнє середовище, здійснює чеська фірма. На ремонт обладнання, в тому числі на модернізацію очисних споруд, щороку витрачаємо близько 1,8 млн євро. До слова, Всесвітня організація охорони здоров’я констатує, що від викурених шести цигарок в організм потрапляє значно більше формальдегіду, ніж внаслідок діяльності нашого підприємства. Окрім того, фабрика розташована у промисловій частині міста і є далеко не єдиним та найбільшим джерелом забруднення навколишнього середовища. Однак складається враження, що деякі представники громади на питанні здоров’я людей хочуть заробити політичний капітал. Цього не буде. ТзОВ «Кроноспан УА» є аполітичним і в жодні підпільні перемовини чи торги не вступає.
— І все ж наскільки підприємство є відкритим для людей, особливо тих, кого жодні перевірки не можуть переконати у безпечності вашої діяльності?
— Щороку ми проводимо День відкритих дверей, коли можна побачити весь виробничий процес та отримати відповіді на будь–які запитання стосовно нашої діяльності. Все ж таки підприємство — режимний об’єкт, куди будь–хто і будь–коли не може зайти. Але ми готові брати участь в офіційно організованих прес–конференціях, громадських слуханнях, не боїмося оприлюднити всю необхідну інформацію. Однак коли на інтернет–сайтах публікується справжня нісенітниця під вигаданими іменами — тоді, даруйте, ми не будемо вступати в дискусію. Впевнені, є група людей, яка цілеспрямовано воює проти нашого підприємства. Їх зовсім не турбує те, скільки нововолинців тут працює, яку зарплату вони отримують, які податки ми сплачуємо і т. д..
— До речі, розкажіть про податки, а також про те, чи в благодійних акціях значиться допомога українській армії .
— Аби не втомлювати цифрами, скажу лише, що торік у міський бюджет ТзОВ «Кроноспан УА» сплатило більш як 3 309 000 гривень. А всього сума перерахованих податків у державний бюджет у 2013 році сягнула 127 447 400 гривень. Не стоїмо осторонь благочинних акцій. Торік надано матеріальної спонсорської допомоги освітнім закладам, дитбудинкам на суму 50 700 гривень. Не відмовляємо у підтримці найближчим сусідам — мешканцям вулиці Панасівської. Загальна сума, витрачена на благодійність та спонсорську діяльність торік, склала 175 480 грн. З початку нинішнього року на благодійні потреби спрямували майже 22 000 гривень. Окрім того, для Володимир–Волинської військової частини закупили і передали розвантажувальні жилети на суму майже 25 000 гривень. Пишаємось новим дитячим майданчиком, встановленим у 15 мікрорайоні влітку минулого року, адже бачимо, що малеча любить там бавитися. У нинішньому плануємо відкрити ще один. Але не вважаємо, що добрі справи потрібно робити для самореклами. Головне — не слово, а діло.
Алла ЛІСОВА
Коментарі
коментарів немає