З метою соціального захисту малозабезпечених родин в умовах підвищення цін на житлово-комунальні послуги уряд запровадив додаткову програму мінімізації наслідків від подорожчання цих послуг. Затверджено Порядок призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату житлово-комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги, який впроваджується з 1 липня. З метою підвищення рівня поінформованості громадськості про посилення соціального захисту населення, 28 травня  департаментом соціального захисту населення Волинської ОДА у Володимир-Волинській міській раді  було проведено засідання «круглого столу» «Заходи щодо соціального захисту населення в умовах підвищення цін та тарифів на природний газ і теплопостачання» з участю спеціалістів міського і районного управлінь праці та соцзахисту населення, підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг та ЗМІ, - пише Місто Вечірнє.
У ході роботи «круглого столу», який проводили заступник директора департаменту соціального захисту населення Людмила Сірбіненко та начальник відділу соціальних допомог, компенсацій і житлових субсидій установи Олена Маркусик, обговорювалися правові підстави надання компенсації, порядок звернення за її призначенням, механізм нарахування компенсації та перелік пільг окремим категоріям громадян, які мають на них право за професійною ознакою.
Окрім інформації, уже опублікованої у позаминулому номері нашої газети з цього приводу, на засіданні «круглого столу» йшлося  зокрема про те, що порядок призначення компенсації є більш демократичним, ніж порядок призначення субсидій. При призначенні компенсації береться до уваги лише  сукупний дохід сім’ї, якщо він менший за прожитковий мінімум для цієї сім’ї за попередні 6 місяців. При цьому не має значення майновий стан родини, який може бути перепоною для призначення субсидії на оплату комунальних послуг. Однак, перш ніж звертатися по компенсацію, слід оформити субсидію, адже компенсація обчислюється з урахуванням суми субсидії, яку  отримує родина. Документи на призначення зазначених допомог подаються в управління праці і соціального захисту населення за місцем проживання.
Візьміть до уваги!
Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, витрати яких на оплату житлово-комунальних послуг перевищують 10% (для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, та сімей, у складі яких є неповнолітні діти або інваліди і доходи яких на одну особу на місяць не перевищують прожиткового мінімуму) або 15% (для сімей, у складі яких є працездатні особи) сукупного сімейного доходу на місяць. Прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1218грн. на місяць, для дітей до 6 років – 1032грн., для дітей від 6 до 18 років – 1286грн.
Програма житлових субсидій спонукає своїх учасників до економного споживання енергоносіїв. Так за кожні заощаджені 10% вартості комунальних послуг, при оформленні субсидії на наступний період, обов’язкова плата для сімей зменшується на 2%. Важливою умовою отримання субсидій є сплата її учасниками визначеної для сімей обов’язкової плати, що дозволяє забезпечувати 100-відсоткову оплату комунальних рахунків серед таких сімей.
Що ж стосується компенсацій, то їх розмір – це різниця між розміром плати за послуги (у межах норм споживання) після підвищення тарифів та розміром відповідного платежу до цього. При обчисленні компенсації застосовуються норми користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг, з урахуванням яких призначається субсидія. Компенсація – це фактично доплата тих витрат на оплату комунальних послуг, які недокомпенсовує субсидія. Дані види допомог не надаються грошима, а перераховуються у підприємства, що надають комунальні послуги.
Для отримання компенсації потрібно звертатися в органи соцзахисту населення із заявою та довідками про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і про доходи всіх членів сім’ї (включаючи доходи від земельної частки-паю, якщо таким володіє родина).
Увага! Надання компенсації припиняється, якщо заявник не оплачує комунальні послуги.
Нагадаю, тарифи на комунальні послуги й надалі зростатимуть до економічно обґрунтованого рівня. Відбуватиметься це поступово, щорічно з 1 травня до 2017 року. Тож програми субсидій і компенсацій не втратять своєї актуальності для малозабезпечених родин, адже допоможуть не відчувати подорожчання комунальних послуг.