Сусідня Польща поділилася з українцями рецептами виходу з економічної кризи, як наприклад, замість депресивного району розбудувати процвітаюче містечко, йдеться у сюжеті ТСН.Ранок.
Один із шляхів: створення у різних регіонах так званих технопарків та невеликих вільних економічних зон. Завдяки цьому уже за перше десятиріччя вдається буквально підняти з руїни цілі райони і позбутися безробіття.
Так, один із найуспішніших технопарків у світі розташувався у передмісті Кракова на 500 гектарах землі. Його збудували у Новій Гуті, колишньому містечку металургів, яке занепало через кризу і безробіття. Зараз це процвітаючий район: 160 прибуткових інвестпроектів дали 18 тис. нових робочих місць. "Наша система - мотивувальна. Тобто, спочатку потрібно, наприклад, звести будинок, створити фірми, прийняти на роботу працівників, але потім з часом можна повернути значну кількість податків і коштів. У випадку великих підприємств повертається 50%, середніх - 60% і малих - 70%", - розповіла директор департаменту маркетингу Крістіна Садовська.
Окрім податкових пільг та інвестицій у привабливі проекти у технопарку існує так званий бізнес-інкубатор, де випускники вишів можуть реалізувати свої найсміливіші ідеї. На це вони отримують початковий капітал і три роки безкоштовної оренди приміщень та оснащення.
"Тут поєднані дві фірми. Тут на цьому робочому місці працює наша колега Кася, яка займається електричними кабелями, а там ми працюємо з Данієлем, і ми займаємося мультимедійними технологіями", - розповів бізнесмен-початківець Михал Павел. Краківська влада задоволена бурхливим економічним розвитком свого передмістя. Оскільки саме технопарк вирішує найбільшу проблему міста – працевлаштування випускників 22-х місцевих вишів.
"Це побудова певного іміджу Кракова: 250 тисяч студентів, 22 виші, серед яких - ягелонський університет. Найкращі студенти можуть отримати тут роботу і просувати свої ідеї. І це, звісно, впливає і на імідж, і на економіку Кракова", - зауважила віце-президент міста Ельшбета Катерба. Ідею технопарків поляки активно просувають і в Україні. Однак створенню вільних економічних зон заважають дві головні українські проблеми: тотальна корупція та брак початкового капіталу. Попри це вже незабаром філію технопарку краків'яни мають намір відкрити у Львові.
Як повідомлялося раніше, Україну можуть реформувати за принципом польської "шокової терапії". Реформи були болючі, проте полякам вдалося провести ефективну і прозору приватизацію та створити сприятливі умови для малого та середнього бізнесу.
Коментарі
коментарів немає