Тисячі полігонів сміття. За розміром - як територія Данії. Стільки відходів гниє в Україні. Більшу частину цього непотребу можна було б переробити повторно. Про це пишуть Факти.

Із пластику виготовити теплі флісові светри, із паперу – коробки, скло переплавити в нові пляшки. Але для цього сміття треба сортувати, а Україна досі не навчилася це робити. У великих містах роздільні контейнери де-не-де є, але врешті все захоронять разом. Страждають від цього насамперед українці, які потопають у небезпечних відходах. Водночас компаніям-переробникам сміття бракує, і вони купують його за кордоном. «Зараз десь 60% макулатури - це українська. Близько 40% сировини - з Росії, Східної Європи - Польща, Словаччина. Це дорожче на 25%», - каже в. о. головного інженера Київського картонно-паперового комбінату Андрій Науменко. Найвідоміший продукт Київського картонно-паперового комбінату – туалетний папір. Щомісяця його виготовляють по рулону на кожного українця, за сировину – очищена макулатура. Однак підприємство, яке економить енергію і ліси, фактично полює на сміття, співпрацюючи із свідомими споживачами. «Це великі підприємства, гіпермаркети. Там окремо збирається все, ми свої контейнери встановлюємо», - пояснює Науменко.

ВІДЕО МОЖНА ПЕРЕГЯЛНУТИ ТУТ


Державне підприємство, яке мало б піклуватися про роздільний збір та утилізацію сміття у нас є – це Укрекоресурси. Саме йому всі імпортери платять так званий «утилізаційний збір» - авансом за послуги, які майже не отримують. «Імпортери сплачують 100% за утилізацію відходів. На жаль, ці гроші, які надходять в Укрекоресурси, не використовуються. І лише 4 % побутових відходів утилізується», - каже координатор ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», менеджер економічного напрямку Олег Мацех. Укрекоресурси, відповідаючи на запит «Фактів», уникнуло питання і про відсоток утилізації, і про успіхи з організації роздільного збирання сміття. Натомість заявили: вітчизняна схема поводження з відходами – не гірша за німецьку, та чи працює вона так само точно – на підприємстві не зазначили. Найбільша проблема, кажуть представники бізнесу – навіть не у фактичній монополії Укрекоресурсів, а в елементарній відсутності відповідальності – за шкоду довкіллю і бездіяльність чиновників. Через це великий бізнес пропонує впровадити в Україні європейський досвід – аби відповідальність за збирання, сортування і транспортування сміття лягала на самих виробників. На основі європейської директиви експертна група розробила законопроект. У ньому передбачено, що протягом 5-ти років Україна має поступово вийти на рівень переробки й утилізації не менше 40%. У разі невиконання умов – штраф. Який – має визначити держава. Готові вкладати бізнесмени і в масштабну інформаційну кампанію – аби українці зрозуміли, для чого їм сортувати сміття. Ініціатива «Реанімаційний пакет реформ» сподівається подати законопроект на розгляд Верховної Ради до кінця тижня. І хоча його вже двічі блокували, вірять – цього разу політичної волі вистачить, аби таки розпочати зміни.