Сьогодні, 5 липня, пішов з життя Предстоятель УПЦ Блаженніший митрополит Київський і всієї України Володимир.

ТСН вирішила згадати найгучніші скандали, які сколихнули церкву за митрополита Володимира.

МП vs КП

Свого часу обидва очільники українського православ'я – і Патріарх Філарет, і Митрополит Володимир, були лідерами Російської православної церкви. Наприкінці 80-х вони де-факто керували РПЦ: Володимир був керівником справ Московської патріархії, Філарет, після смерті патріарха Пимена, - місцеблюстителем патріаршого престолу. 1990 року обидва мали шанс очолити РПЦ, але Патріархом обрали Олексія (Ридигера).

1990 року Філарет став першим митрополитом УПЦ, а 1992, разом із частиною кліру та парафіян, створив Київський патріархат. Того самого року Архієрейський собор УПЦ обрав Володимира предстоятелем церкви. Філарету висловили недовіру, а через місяць позбавили священтсва.І без того конкурентні стосунки двох ієрархів іще загострилися.

 

Кілька років вони "ділили" церковне майно, нерухомість та зони впливу. Розмови про можливе створення єдиної помісної української церкви час до часу розпочинають представники обох конфесій. Але реальних кроків для об'єднання жодна зі сторін досі не робить.

Кривавий похорон

Другим Патріархом новоствореної УПЦ КП, після смерті 95-річного Мстислава (Скрипника), став Володимир (Романюк). Він очолював церкву менше двох років – до липня 1995 року. За офіційною інформацією, Володимир помер від четвертого інфаркту. Неофіційна версія — вбивство. Тіло Володимира зі слідами невідомих ін'єкцій знайдено в столичному ботанічному саду.

Тодішня влада виділила місце для поховання ієрарха на Байковому кладовищі. Натомість, лідери УПЦ КП вирішили ховати Романюка в Софійському соборі. Процесія з Володимирського собору, де Патріарха відспівували, рушила в бік Софії, але наразилася на щільні ряди міліції, бійців "Беркуту" та прибічників УПЦ МП. Кордони силовиків прорвали бійці УНА-УНСО, але пронести тіло Патріарха на територію собору не вдалося. Надвечір люди вирішили копати яму просто на тротуарі біля Софійської брами.

Коли могила була готова, "Беркут" дістав наказ розганяти натовп. Міліція шматувала українські прапори та добивала поранених на землі. Священики засипали труну землею, стримуючи натиск "Беркуту" власними тілами. Серйозних травм зазнали десятки людей. Нікого не покарали. А могила Патріарха і досі лишається на місці спонтанного поховання.

ІПН – число звіра

На початку нульових Україною прокотилася хвиля протестів. Віряни масово відмовлялися отримувати ідентифікаційні номери. У Московському патріархаті в персональних кодах побачили "число звіра" та "печатку антихриста". А у факті їх надання – перший крок до апокаліпсису. На вулицю вийшли тисячі вірних УПЦ МП. Здебільшого протестували на Півночі та Сході України. Вірні вимагали скасування ідентифікаційних кодів або, принаймні, закріпленого на законодавчому рівні права відмовлятись од їх отримання.

Зрештою, церква вирішила заспокоїти паству. Архієрейський собор УПЦ МП і Cинодальна богословська комісія офіційно заявили: отримання ІНН - не є гріхом. Більшість – почула, масові протести зійшли нанівець, але дехто від номерів і досі відмовляється. Серед тих, кого висновки вищого духівництва не переконали, — колишній в.о. Прем'єр-міністра Сергій Арбузов. 2011 року тодішній голова Нацбанку зізнався, що живе без ідентифікаційного коду через релігійні переконання.

Змова проти Володимира

Улітку 2013 року з території Києво-Печерської лаври безслідно зникли дві монахині: настоятелька Покровського монастиря матінка Калісфенія та її помічниця Катерина. У Лавру вони, нібито, приїжджали до помічника Митрополита Володимира, отця Олександра Драбинка. Обидві жінки знайшлися за три доби: вони пішки прийшли до рідного монастиря.

У міліції розповіли свою версію інциденту: черниці постраждали через особисті зв'язки. Подруга матінки Калісфенії, мирянка Наталя Панько, довгий час дурила своїх клієнтів, обіцяючи дістати дорогі авто з великою знижкою. Її (знижку) аферистка, начебто, мала завдяки протекції церкви та впливовому чоловіку. Олексій Панько з 2004 по 2013 рік був заступником голови Державного управління справами. Узявши в заручниці Калісфенію, ошукані клієнти, нібито, намагалися тиснути на аферистку.

Виконавцем злочину міліція назвала брата екс-депутата Юрія Бута - Сергія. За однією з версій, він, буцімто, діяв за указом Драбинка, якого слідчі неодноразово допитували в цій справі.

Митрополит Олександр мовчав рік, і тільки тепер поділився своєю версією тих подій. Історія зі зникненням монахинь, за його словами, була потрібна, щоб ізолювати його, залишивши безпорадним Митрополита Володимира. Представники колишньої влади, ніби, вмовляли його переїхати до Москви, пропонували високі посади, а після відмови - кілька місяців тримали під вартою. Увесь цей час тяжкохворий Митрополит Володимир, позбавлений належного лікування, лежав у приватній київській лікарні.

Людина-скандал

Владика Павло, намісник Києво-Печерської лаври, - найскандальніший монах УПЦ. Він ніколи не приховував близькості до представників влади. Коли Микола Азаров став Прем'єр-міністром, саме Павло освячував його кабінет. Він не раз розповідав про свої теплі стосунки з комуністами і працював у Київраді пліч-о-пліч із колегами з фракції Партії регіонів.

Справжньою зіркою Павла зробили журналісти. Саме вони розповіли про величезні заміські маєтки, розкішний приватний будинок та дорогі машини ченця. У відповідь, владика прокляв кореспондента "1+1" за запитання про митрополичий "Мерседес", а через рік обізвав "шалавою" репортера журналу "Корреспондент" за запитання про церковні гроші. По допомогу в боротьбі з медіа владика навіть звернувся до тодішнього Президента Віктора Януковича з проханням "ужити якихось заходів стосовно божевільних журналістів".

Кілька років по тому Павло ще раз звернувся до Президента. У розпал протестів на Майдані та масових репресій влади проти мітингувальників, Митрополит порівняв Януковича з Христом. Найбурхливіше на ці слова відреагувала навіть не опозиція, а сама церква.

Прес-секретар Володимир-Волинської єпархії УПЦ МП Віктор Мартиненко дав Павлу лише одну пораду: "Будь ласка, не висловлюйтеся від лиця всієї Церкви. Ми розуміємо, що у вас спільні фінансові інтереси. Просто станьте і вкотре на камери поцілуйте їх у дупу, а від усіх не треба!".

Раніше повідомлялося, що у 78-річного митрополита Володимира відкрилася внутрішня кровотеча. Він проходив лікування в одній з київських клінік. 3 липня секретар Блаженнійшого Олександр Драбинко повідомив, що стан митрополита Володимира покращується - він стабільно тяжкий, проте є позитивна динаміка.