Уже восени 2014 року в Україні поглибиться фінансова криза. І вона буде набагато сильнішою, ніж та, що була в 2008-му. По суті, криза в економіці України триває вже давно. І до тяжких соціальних і фінансово-економічних наслідків вона призвела ще в грудні минулого року, пише ТСН.
Але ці наслідки українці почали відчувати не одразу, а поступово. Точніше, порційно: кілька різких падінь пережила гривня, практично щомісяця підвищуються акцизи, ціни, тарифи на ті чи інші групи товарів і послуг, одна за одною скасовуються або урізаються соціальні гарантії.
Команда екс-президента Віктора Януковича зуміла розтягнути фінансову катастрофу в часі завдяки російським кредитам, а вже нова українська влада - завдяки кредитам від країн Заходу, МВФ і Світового банку. Іншими словами, за ослаблення шоку від катастрофічного падіння економіки Україна заплатила катастрофічним збільшенням зовнішнього боргу. Всі невирішені проблеми в економіці дадуть про себе знати вже восени. І цей виток кризи буде тяжчий за всі попередні. Основна причина кризи, що насувається, - дефіцит держбюджету та борги України. За останні місяці, після повалення режиму Януковича, ситуація в економіці не покращилася, а навпаки – погіршилася.
Анексія Росією Криму позбавила Україну не тільки майже 4% її ВВП, а й усіх інвестицій, вкладених у розвиток кримської економіки і освоєння шельфу. Міністр юстиції Павло Петренко оцінив суму збитків української держави від анексії Криму в 1,18 трильйона гривень (це трохи менше ВВП всієї України за минулий рік – 1,455 трлн грн). Але ж є ще й збитки приватних компаній. Наступна причина – збройний конфлікт на Донбасі, який невідомо коли закінчиться. Через бойові дії на Сході в багатьох населених пунктах зруйнована інфраструктура, підприємства або скорочують виробництво, або ж узагалі тимчасово припиняють працювати. Після припинення війни з бойовиками Україні доведеться витрачатися на відбудову регіону, зміцнення армії, флоту, прикордонної служби, боротьбу з тероризмом, ведення інформаційної війни.
Також поглиблюється падіння української економіки. За підсумками січня-травня промислове виробництво скоротилося на 4,6% (порівняно з аналогічним періодом минулого року), зокрема, продукція переробної промисловості - на 7,2%. Сільське господарство за той же час показало приріст на 4,7%, проте сумнівно, щоб у поточному році вдалося зібрати більш високий урожай, ніж торік. Активні бойові дії в червні-липні змушують припускати подальше зниження економічних показників. Водночас економічна війна з Росією буде набирати обертів. Її розпал припаде на осінь, а точніше, на жовтень, коли в умовах дефіциту газу почнеться опалювальний сезон і (якщо не зірвуться плани президента Петра Порошенка) українці обиратимуть собі новий парламент, а на проведення виборів потрібні гроші. Експерти говорять, що "пройти між крапельками" Україні не вдасться. Адже сильні удари можливі зі сторони Росії. Якщо ж Україна зірве плани Путіна, то до кінця осені отримає два дуже важливі резерви, яких у неї не було раніше. Перший - це можливість повного оновлення влади на Донеччині і Луганщині, а відповідно і руйнування глобальних корупційних схем.
Ці області два з лишком десятки років перебувають під контролем одних і тих же кланів.
Другий резерв - це антиросійські (точніше, антикремлівські, антипутінські) настрої, які вже зараз на порядок сильніші, ніж у лютому цього року. Для економіки вони важливі не тільки тим, що полегшують розрив зв'язків з Росією, але ще й тим, що дозволяють розвивати співпрацю з ЄС і НАТО в сфері військово-промислово комплексу.
Якщо з'являться економічні аргументи на користь вступу в НАТО (наприклад, контракти для підприємств), то Україна вступить в НАТО, і українці підтримають це на референдумі. Кризу очікують і в банківській системі. До кінця року кількість проблемних банків може подвоїтися.
Нагадаємо, за останні півроку Нацбанк увів тимчасові адміністрації вже в 11 банках. Тим часом машинобудівники вже понесли серйозні втрати через конфлікт з Росією і не плекають особливих ілюзій щодо відновлення позицій після асоціацію з ЄС.
Можлива криза і в металургійній галузі. Велика частина українських металургійних потужностей розташована в охоплених російською агресією Донецькій і Луганській областях, але сталеварам поки вдається підтримувати виробництво, наскільки це можливо. Залізничники і портовики по-різному закінчать рік. "Укрзалізниці" не уникнути втрат, а ось портовій галузі, швидше за все, вдасться вийти сухою з води – адже їм додалися замовлення, які раніше виконували кримські порти. Будівельний ринок України переживає складні часи вже давно, фактично він так і не оговтався після кризи 2008-го. Але підрядники, які мріяли про великі заробітки, воліли ігнорувати тенденції і будували "на перспективу". Сьогодні ж, коли стало остаточно зрозуміло, що в осяжному майбутньому краще точно не стане, компанії "заморожують" будівництва. До кінця року припиняться роботи на тисячах об'єктів.
І чи не найбільша проблема для економіки цієї осені буде через нестачу газу, який Україна раніше купувала в Росії. Уже нині уряд запланував скоротити на третину його споживання і активно шукає нових постачальників в Європі. Зазначимо, що Україні цього року прогнозують зниження ВВП на 7% та 15-відсоткову інфляцію. Тим часом у світі вже почали готуватися до глобальної фінансової кризи, яка, на думку експертів, розпочнеться вже навесні 2015-го.
Коментарі
коментарів немає