Відповідно до Договору між Державним істориком-культурним заповідником м. Дубно та ДП НДЦ «Волинські старожитності» ІА НАН України розпочато археологічні дослідження острова Кемпа. Головна увага зосереджена на залишках фундаментів келій Спасо-Преображенського монастиря, що були виявлені в листопаді минулого року, - повідомляє сайт Музейний простір.
На південному схилі острова вони проявилися у вигляді кількох тесаних вапнякових каменів, що виходили на поверхню. В листопаді 2013 р. було розчищено південно-західний кут фундаментів та частково південну стіну. Безпосередньо на тесаних каменях фундаменту виявлено фрагменти ранніх бортикових кахель, які становлять хронологічно найраніший матеріал пов’язаний з цим об’єктом та дозволяють визначити початковий етап існування келій XVI ст. В окремих місцях фундаменти, окрім тесаних каменів складаються з цегли-пальчатки, що одноосібно або групою утворює їх конструкцію.
Головними завданнями в ході досліджень є встановлення конструктивних особливостей фундаментів та часу побудови келій, дослідження культурних нашарувань острова та його стратиграфії.
Довідка:
Кемпа - острів на річці Південний Буг у Вінниці.
Трапляється думка, що островом Кемпою як фортифікаційним укріпленням почав займатися ще староста Богуш Корецький у середині 16 століття. Але для цього твердження немає прямих підстав. А надто, що аж до 1580 року головне укріплення Вінниці розташовувалося на лівому березі річки на скелі, яка пізніше була розібрана каменярнею. Це видно з описів Вінниці — так званих люстрацій вінницьких замків. Найвірогідніше, що укріплення на острові з'явилося за старостування Валенти Калиновського. Навіть можна назвати досить точну дату будівництва основних фортифікацій на Кемпі — 1604 рік — початок старостування Валенти Калиновського.
Раніше Кемпа був півостровом. Але після того як перекопали острівну луку, що тяглася до середини річки Бог (так тоді називали Буг), і зробили насип обсягом 7880 тисяч кубометрів ґрунту, утворився штучний острів.
Коментарі
коментарів немає