Цього тижня Росія хотіла ввезти на український Донбас 280 багатотонних "КамАЗів", нашпигованих невідомо чим. Саме так могло розпочатися повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Так, принаймні, вважають і українські, і західні політики. Хоч у Кремлі назвали конвой гуманітарним, у саму лише гуманність намірів віриться мало. По-перше, зненацька відправила його країна, яка досі насилає на нашу землю танки, гармати і озброєних головорізів. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.
Так званий гуманітарний конвой відправили з підмосковного військового полігону, змінюючи маршрут і плутаючи сліди. У миротворчий білий колір військові вантажівки перефарбовували вже під час маршруту. А от що в них, ні Україна, ні Міжнародний Червоний Хрест не мали жодних достовірних відомостей. Документів не було до вечора суботи. І це породило низку підозр. За словами військових експертів, у такий транспорт можуть поміститись і броньовані армійські джипи типу "Тигр" (які здатні перевозити більше 10 вояків), і великокаліберні кулемети, і переносні протитанкові системи, і гаубиці з високою дальністю стрільби. Ну, а живої сили в трьох сотнях вантажівок може бути більше півтори тисячі.
Що було насправді дізнатися важко. У Москві запевняли, що там харчі й речі першої потреби. Але коли конвой показали закордонним журналістам, фури виявилися майже порожніми. Чим був заповнений цей простір до оглядин - питання, яке цікавить нині багатьох. Сьогодні документи надійшли, Україна визнала вантаж гуманітарним, а Червоний Хрест почав його перевіряти. Проте в світі й досі сахаються від згадки про гуманітарні конвої з Росії. Польща, 1990 рік У 1990 році радянське керівництво під видом гуманітарної допомоги намагалося вивезти з Німецької Демократичної Республіки 200 військових вантажівок.
Тодішній уряд Польщі заявив - жодного озброєного конвою, замаскованого під гуманітарний, не пропустить. Екс-міністр закордонних справ Польщі Гжегош Костшева-Зорбас переконаний, що їм вдалося зупинити небезпечного "троянського коня" з Росії. "Наша відмова зруйнувала радянські дестабілізаційні плани. Ми висунули вимогу, щоб так звані гуманітарні вантажі були відправлені потягами. Польськими потягами. І тут з'ясувалося, що вже нема що транспортувати", - розповів Гжегош Костшева-Зорбас. Грузія, 1993 рік Після тривалих боїв було підписано угоду про тимчасове припинення вогню між грузинською та абхазькою сторонами. Росія виступила гарантом цього перемир'я. І запропонувала гуманітарну допомогу. Кремлю вдалося без жодних перевірок провезти в Грузію конвой білих "КамАЗів". Та коли машини відкрили, вони виявилися заповнені засобамидля вбивства. Зброя та техніка, яку ввезли в вантажівках, стала початком нової хвилі братовбивчої війни. Та псевдогуманітарна операція відбулася під керівництвом тодішнього керівника міністерства надзвичайних справ, а нині - міністра оборони Російської Федерації Сергія Шойгу. Посада змінилась, але звички лишились ті ж - сьогодні Шойгу організував гуманітарну допомогу для України. У понеділок на сайті президента РФ опублікували заяву: "Российская сторона во взаимодействии с представителями Международного комитета Красного Креста направляет на Украину гуманитарный конвой". На відео, що з'явилося в інтернеті, видно, як 280 військових "КамАЗів" символічно маскують, фарбуючи у білий колір. Усі автомобілі - без номерів. Туди вантажать воду та сіль та вишукують людей у військовій формі. Російська пропаганда з вертольотів транслює пересування конвою, який виїхав з військової частини Наро-Фомінська. Усвідомлюючи високу вірогідність військового вторгнення, світова спільнота одразу відреагувала. "Вірогідність вторгнення висока. Ми бачимо,що Росія хоче проведення такої операції, маскуючи її під гуманітарну, і ми бачимо посилення військ", - зазначив генеральний секретар НАТО Андерс Фог Рассмусен. "Троянський кінь" як виклик українській владі. Небезпека військового вторгнення та легалізації російської агресії досить велика. Але забороняти конвой ніхто не поспішає. Мовляв, допомога РФ – квиток для прийняття гуманітарки від інших країн.
"Місію Міжнародного Червоного Хреста за ініціативою президента підтримали Сполучені Штати, Великобританія, ЄС, Німечччина. Президент України звернувся до Міжнародної місії Червоного Хреста,щоб сформувати міжнародну місію, аби вона змогла безпечно доставити товари до Луганська", - розповіла уповноважена президента з питань урегулювання конфлікту на Сході України Ірина Геращенко. Цілий тиждень Червоний Хрест просив у Росії детального опису вантажу, гарантій безпеки та конкретний маршрут конвою, який влаштовував незрозумілі маневри на кордоні з Україною. І ніяк не бажав потрапити в руки наших прикордонників і митників. Росія весь час намагалась провезти його через некотрольовані Україною контрольно-пропускні пункти.
"Ми усвідомлюємо, що це дуже небезпечна територія. І там можуть бути люди, які можуть спробувати щось зробити. Тому ми так уважно ставимося до питання безпеки. І ми перебуваємо у прямому контакті із усіма сторонами, абу уникнути такої ситуації. Допоки ми не матимемо усіх гарантій відповідно до нашої оцінки ситуації, ми нікуди не рухатимемося", - зазначив директор департаменту оперативної діяльності у Європі і Центральній Азії Міжнародного Комітету Червоного Хреста Лорен Корба. Врешті Міністерство соціальної політики України отримало документи з Росії і визнало вантаж гуманітарним, а прикордонники і митники змогли оглянути армаду машин. Перевірка деяких з них вже показала, що вони напівпорожні. А з 280-ти вантажівок доїхало лише 262. Куди ж поділися інші "КамАЗи" і чому частина машин порожні – можна лише здогадуватись. Утім у ніч на четвер іноземні журналісти зафіксували нелегальний перетин через український кордон російської бронетехніки, що співпав з прибуттям конвою. Це ще раз підтвердило, що Україні було чого побоюватися. Конвой, між тим, міг стати і приводом для офіційного вторгнення Росії, якби його обстріляли, наприклад, якісь невідомі "Гради". Офіційний Київ заявив, що по гуманітарному транспорту ніхто не стрілятиме. Крім того, українська влада сама взмозі допомогти своїм громадянам. І вже оформила всі відповідні документи, на відміну від Росії, і передала свій вантаж Червоному Хресту. Російський конвой ще не заїхав на територію України. Годину тому українські прикордонники і митники, перебуваючи на території РФ, ще іспектували першу групу вантажів. Та відповісти на питання, чи змогла Україна уникнути всіх ризиків, які несе з собою російський конвой, ми зможемо лише тоді, коли він виїде з України назад.
Коментарі
коментарів немає