У Луцьку відбувся аукціон із продажу необробленої деревини. Держлісгоспи Волині запропонували переробникам 46 тис. куб. м лісу і в результаті загалом вторгували понад 25 млн грн. Якщо врахувати, що такі торги відбуваються раз на квартал і це – порівняно мала кількість запропонованих та вже проданих лотів, то цифра надходжень вражає, погодьтеся. Пише Волинська газета.
Але є кілька «але». Розповімо по черзі. Такі торги відбуваються за графіком у кожній області, дату визначає Державне агентство лісових ресурсів.
Захід відбувається традиційно. Цей аукціон – то і є головне джерело заробітків лісгоспів, звідки відповідно вони роблять чималий внесок у бюджет країни. Хіба нині все відбувається з деякими змінами. Якщо раніше на таких заходах на Волині керувала товарна біржа із сусіднього Рівного, то тепер відповідальність за торги взяла на себе недавно створена місцева – «Універсальна-Полісся». Тож відтепер волинський ліс продають волиняни.
– Наша біржа новостворена, – розповідає голова біржового комітету Товарної біржі «Універсальна-Полісся» Володимир Макарчук. – Бо ж, погодьтеся, логічно, що з волинянами мають працювати волиняни і податки повинні сплачуватися на Волині. Ми маємо договори з лісгоспами, перед аукціоном вони формують і подають лоти з кількістю, ціною, обсягом та вартістю деревини, яка запропонована до продажу. От зараз участь у торгах узяли близько 130 українських підприємців.
До речі, учасники торгів – підприємці з усієї України. Переважно – волиняни. І то – не перекупщики, всі вони –переробники деревини, приватні, крупні або й малі.
Як розповів Володимир Володимирович, кількість виставлених лотів була невелика, порівняно з попередніми кварталами. Минулого разу виставляли близько 66 тис. кубів деревини.
Загалом аукціон минув спокійно, природну сировину продавали за ціною з невеликим підвищенням вартості, за винятком дуба, який спочатку вартував 1300-1900 грн за 1 куб. м, у результаті реалізували за всі… 7000-8000 тис.!
А тепер – головне. Володимир Володимирович зізнається, що перед початком аукціону дещо хвилювався, аби підприємці не протестували проти встановленої ціни, бо ж держава внесла зміни в Податковий кодекс України, в результаті чого скасували нульову ставку ПДВ на продаж необробленої деревини.
– Раніше початкова вартість була без ПДВ. Це тривало, наскільки я пам’ятаю, з 2009 року. А тепер до вартості додалося ще 20%, – розповідає Володимир Володимирович.
Що це означає? Дуже просто: вартість виробів із дерева безпосередньо підвищиться на 20% (така ставка ПДВ). А якщо додати до цієї ціни ще динаміку девальвації нашої гривні, то можна приблизно порахувати, скільки вартуватиме на ринку, скажімо, звичайна табуретка…
До речі, що цікаво. Коли було встановлено нульову ставку, то ніхто не зняв 20% вартості ціни. Як була приблизно 350 грн за куб. м половника хвойного, так і лишилася. А потім вартість деревини постійно росла, аж поки стала нинішньою. Тепер же, додаючи ПДВ, його накрутили, звісно, зверху. Політика ціноутворення певною мірою – прерогатива Києва, тож з умовами доводить погоджуватися всій Україні.
– Вважаю, що пільгу могли би продовжити. Держава і так достатньо коштів отримує від продажу деревини. А звичайному користувачеві, як і переробнику, таке вдарить по кишені, – не приховує Володимир Макарчук. – Всі зароблені гроші і так ідуть у державу – підприємці одразу перераховують відповідні суми у держлісгоспи.
Крім того, за словами Володимира Володимировича, вони також висловлювали пропозицію перед столичною владою, аби аукціон відбувався не раз на квартал, а щотижня проводилися торги.
– Адже є деревина, котра з різних причин не продається, бо ж ситуації усілякі бувають: хтось відмовився від купівлі, хтось із документами щось наплутав, – каже голова біржового комітету Товарної біржі «Універсальна-Полісся». – Крім того, така схема торгів вигідна підприємцям, бо ми живемо в умовах не планової економіки, а ринкової, де попит і пропозиція змінюється щосекунди. Волинське управління йде підприємцям назустріч – дозволяє проводити такі торги. Але на державному рівні цього не передбачено: у відповідному пункті 42 наказу сказано, що деревина, котру не продали з аукціону, може реалізовуватися прямими договорами. У багатьох областях так і продають, але, погодьтеся, аукціон – значно чесніший вид реалізації товару. Принаймні на таких торгах присутня здорова конкуренція.
Варто відзначити, що Волинь завжди була за такі чесні торги. І нинішні начальник ВОУЛМГ Василь Мазурик обіцяв посприяти у проведенні додаткових аукціонів раз на тиждень.
Як держлісгоспи Волині вторгували понад 25 мільйонів гривень
п'ятниця, 12.09.14 10:43Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає