Про особливий статус де-факто окупованих територій Донбасу стало відомо після підписання Мирного плану у Мінську. Але що означає цей статус? Узаконення самопроголошених лідерів ДНР? І республік, які фактично керуються Москвою? У непростому питанні намагалися розібратись журналісти «Фактів тижня».
Проект «Новоросія» відкладається у довгий ящик. Буде таке собі «Придонбасся» – своєрідний анклав на території Донецької та Луганської областей, який контролюють сепаратисти. Путін змінює тактику і створює та території України заморожений конфлікт. Умовний кордон між Донбасом, звільненим українськими військами і окупованою зоною, яка отримає спецстатус, пройде фактично по лінії фронту.
Цього тижня бойовики повністю взяли під контроль лінію кордону Донецької області з Росією. І попри перемир’я відхопили собі ще трохи території – між Тельманове і Новоазовськом. Пункти Мінського протоколу про створення донбаського анклаву викликали шквал коментарів і оцінок. Одні назвали це капітуляцією перед Путіним, який останніми перемогами на фронтах змусив Україну піти на поступки. Інші – необхідним і важким компромісом, який дає можливість зупинити війну і водночас зберегти територіальну цілісність України. – Якщо цей особливий статус забезпечить нам перемир’я, а у подальшому холодний мир з РФ, і результатом цього статусу буде те, що над Донецьком и Луганськом буде майоріти український стяг, усе інше я приймаю, – коментує ситуацію Олександр Чалий, перший заступник міністра закордонних справ України у 1998-2001, 2003-2004 рр. Президент Порошенко і його оточення, розуміючи непопулярність таких домовленостей з агресором, наполегливо підкреслюють – в Мінському протоколі немає жодної згадки про так звані ДНР і ЛНР, а в Законі про особливий статус окремих районів Донбасу – не буде й натяку на федералізацію. Москва погодилась виключити з Мінського протоколу слово федералізація. Тим не менше, якщо юридично зона Донбасу з особливим статусом залишатиметься в складі України, то де-факто буде під протекторатом Путіна. – Він хоче, щоб цей регіон залишався формально у складі України, але фактично був підконтрольний Москві. І це дало б можливість створити йому буферну зону, – розповідає Станіслав Бєлковський, російський політолог. На зразок тієї, яку Кремль свого часу створив між Росією і Грузією в Абхазії та Південній Осетії.
Коментарі
коментарів немає