Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк презентував на засіданні Кабінету міністрів урядові пропозиції, які, на переконання урядовців, повинні забезпечити економічне зростання України.

Розібратися зі всіма поправками податкового кодексу журналістам видання «Під прицілом» допомогла кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів та оподаткування Ірина Цимбалюк.

У рейтингу Світового банку Doing Business 2014 Україна за показником легкості ведення бізнесу займає 112 місце серед 189 країн світу (у 2013 році – 140 місце).

При цьому, за показником «сплата податків» Україна займає 164 місце, час на складання податкової звітності та сплату податків складає 390 годин на рік (або майже 49 восьмигодинних робочих дня).

В свою чергу це впливає на зменшення інвестиційної привабливості економіки України, збільшення рівня її тінізації, зниження конкурентоспроможності українських товарів та послуг на світовому ринку, скорочення бюджетних надходжень тощо.

Таким чином, суттєвим кроком подальшої лібералізації податкової системи та підвищення рейтингу має стати скорочення часу, витраченого на складання, подання звітності та сплату податків.

Скорочення кількості податків і зборів - з 22 до 9.

Скасовуються:

  • Збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності (сплачують 123 тис платників) - місцевий бюджет
  • Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності
  • Рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України
  • Збір за місця для паркування транспортних засобів - місцевий бюджет
  • Туристичний збір - місцевий бюджет
  • Збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства

Всі інші 13 просто трансформуються з кількох пунктів і об’єднуються в один загальний.

Тобто, якщо легалізувати оплату праці, а не в конвертах передавати заробітну плату ставка податків залишається такою ж, змінюється тільки ЄСВ, що для роботодавців, можливо, не буде зовсім вигідно, тому що він буде сплачувати більшу суму ЄСВ.

Прагнучи досягнути європейського рівня, Україні, на думку урядовців, потрібно зменшити податкова навантаження на зарплату (ПДФО + внески на соц.страхування). За статистикою минулого року загальне податкове навантаження на зарплатні доходи в Україні в 1.5 рази більше, ніж в ЄС.

Яценюк пропонує для розгляду різні моделі стосовно податку на доходи фізичних осіб. Це передбачає, що чим більша заробітна плата, тим більший відсоток ставки ПДФО сплачуватиметься. Така зміна дозволить забезпечити більше надходження до бюджету. Більша частина населення особливих змін не відчує.

Податок на нерухоме майно буде обов’язковим для всіх. Якщо раніше були введені певні пільги, то наразі ставка податку буде 2%  мінімальної заробітної плати (24.36 грн) за кв.м на рік для всіх, хто має будь-яку житлову нерухомість. Закордоном такий податок сплачується не від площі нерухомості, а від вартості нерухомості.

Акцизний податок на роздрібний продаж (тютюну, алкоголю, пива, пального) не більше 5% внести до місцевих бюджетів, що є забезпеченням надходження до цих бюджетів. Буде здійснюватись подвійне оподаткування зі сторони споживача і виробника. Хоча ціна, як зазначає економіст, за прогнозами суттєво не зміниться..