У зв’язку з тим, що 26 жовтня 2014 року в Україні відбудуться позачергові парламентські вибори, стає актуальним питання для українців-переселенців: «Як мені проголосувати на виборах?». Про це пишуть Факти.
За офіційними даними кількість тимчасових переселенців зі Сходу складає більше 200 тисяч осіб. Експерти вважають, що цифра значно вища, тому що багато переселенців не реєструються у відповідних державних структурах. Але кожен може проголосувати на виборах, скориставшись простим механізмом тимчасової зміни місця голосування. Що саме треба зробити переселенцю, щоб проголосувати? Дізнайтеся зі статті.
1. Для того, щоб проголосувати не за місцем прописки, необхідно мати документальне підтвердження про причину зміни місця голосування. Це може бути довідка з ЖЕКу, в якій йдеться про те, що ви тимчасово проживаєте за певною адресою, або довідка з соціальної служби, де ви зареєструвалися. У якості таких документів можуть використовуватися проїзні документи, які засвідчать про ваші наміри перебувати 26 жовтня в певному населеному пункті.
2. Потім виборцю необхідно не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів (до 20 жовтня включно), звернутися в найближчий до вашого будинку або місця роботи відділ ведення Державного реєстру виборців. Дізнатися адресу можна на сайті Держреєстру (перейти за посиланням), або звернутися до довідки 109.
Прийти до установи необхідно особисто і разом із паспортом. В Держреєстрі вас попросять зробити копії паспорта. Тому радимо вам зробити заздалегідь копії 1, 2 сторінку (якщо вам більше 25 років, ще й 3) і обов’язково сторінку з пропискою.
3. В Держреєстрі потрібно заповнити заяву по встановленій формі, в якій пояснити причину тимчасової зміни місця голосування. Заява буде виглядати так:
Зразок можна знайти на сайті Держреєстру (перейти за посиланням – додаток 2) і заповнити заздалегідь. У ньому зазначається прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, виборча адреса, а також причина тимчасової зміни місця голосування.
4. За результатами розгляду заяви ви маєте отримати відкріпний, який підтверджує ваше право голосувати за місцем перебування. У посвідченні про тимчасову зміну місця голосування буде вказана адреса та номер виборчої дільниці, де ви будете голосувати. З цим документом і паспортом ви повинні прийти в день виборів на виборчу дільницю.
В день виборів на дільниці для голосування вам видадуть один бюлетень, в якому ви зможете проголосувати за певну політичну партію. Проголосувати переселенці зможуть лише в загальнодержавному окрузі.
— Річ у тому, — розповідає Сергій Ткаченко, голова ДОО «Комітет виборців України», — що позачергові парламентські вибори проводяться за змішаною виборчою системою, згідно якої половина складу Верховної Ради (225 депутатів) обирається за пропорційною системою, а друга половина — за мажоритарною. В першому випадку виборці будуть голосувати за партії, а в другому — за кандидатів-мажоритарників, які висуваються у виборчих округах. За партії переселенці зможуть проголосувати будь-де, а за мажоритарників лише за місцем прописки.
Коментарі
коментарів немає