«Бий або біжи» – це природна реакція людини на страх, знайома кожному. Щоб вижити, солдат вчать на страх реагувати гнівом, реакцією «бий». Тих, хто вибирає варіант «біжи», держава судить як дезертирів. Пишуть Факти.

У людей, що пройшли суворі випробування війною, рефлекс «бий або біжи» натренований настільки, що навіть при найменшій небезпеці або натяку на неї, в кров вкидається норадреналін – гормон люті. Але як приборкати розвинений до межі рефлекс в мирному житті і не піддаватись страху? Коли людина відчуваємо загрозу, що насувається, критичну небезпеку, в організмі відбуваються процеси мобілізації всіх сил: частішає серцебиття і дихання, м'язи напружуються, змінюється склад крові, вкидається адреналін. Це потрібно організму, щоб миттєво підвищити енергію перед зустріччю із загрозою і дати можливість вижити, захищаючись або тікаючи.

Життя солдата кожен день наповнена постійним відчуттям загрози, небезпеки і смерті. У таких обставинах цей рефлекс загострюється до межі, допомагаючи солдатам виживати, вчасно реагуючи на небезпеку. Це може привести до проблем при поверненні до мирного життя. Будь-який раптовий гучний звук звук, підозріла людина, гул літака, гучний крик, феєрверк людей, які святкують день народження, – все це здатне автоматично запутити хворобливу реакцію на у солдата.

Людина, яка повернулась з війни, не здатна відрізнити реальну загрозу від вигаданої. А це, в свою чергу, призводитиме до постійних стресів, підвищеного тиску, дратівливості, зайвої агресивності, безсоння, депресії. Як боротися з почуттям панічного страху? Головні ознаки рефлексу «бий або біжи»: – прискорене дихання; – підвищене серцебиття; – напруга м'язів в тілі, плечах, щелепах; – зуби зціплені; – кулаки стиснуті; – нездатність глибоко вдихнути-видихнути.

Важливо вчасно розпізнати ці ознаки, щоб надалі запобігти спалаху гніву: – глибоко вдихнути, врівноважити дихання; – проаналізувати ситуацію, відповівши на питання: чи загрожує щось життю? – зняти м'язову напругу, розслабивши плечі, м'язи, руки; – повторити в голос: «Моєму життю нічого не загрожує». Так, крок за кроком, за допомогою цієї техніки рефлекс «бий або біжи» буде слабшати, проявлятися рідше, життя для колишнього солдата і його оточення буде ставати дедалі спокійнішим.

Детальніше про у сюжеті: